Będą darmowe wpłatomaty Banku Pocztowego

darmowe wpłatomaty banku pocztowego

Od początku listopada maszyny sieci Euronet i Planet Cash do samodzielnego deponowania gotówki będą działać jako darmowe wpłatomaty Banku Pocztowego. Jednak klienci stracą bezprowizyjne wpłaty w oddziałach i placówkach Poczty Polskiej. Czekają ich też podwyżki za inne usługi w ramach konta osobistego.

Bank Pocztowy poinformował o zmianie tabeli opłat i prowizji. Nowy cennik, który obejmie konta osobiste będące w sprzedaży i te już wycofane, zacznie obowiązywać 1 listopada. Dla klientów część zmian będzie mieć charakter pozytywny, część – negatywny.

Darmowe wpłatomaty Banku Pocztowego od Euronetu i Planet Cashu

Osoby mające flagowe Konto w Porządku czekają podwyżki za najważniejsze usługi. Dobrą wiadomością jest to, że pojawią się darmowe wpłatomaty dla klientów Banku Pocztowego.

wpłatomaty Euronet
fot. Obiektywne Finanse

Będą to urządzenia oznaczone logotypami Euronet i Planet Cash. Obecnie dokonywanie w nich transakcji obarczone jest 0,5-proc. prowizją (min. 1 zł).

Jednocześnie klienci Banku Pocztowego stracą możliwość bezprowizyjnych wpłat gotówki w oddziałach własnych i placówkach Poczty Polskiej. Każda taka operacja będzie ich kosztować 6 zł.

Teoretycznie jest to zmiana na plus. Sieć narodowego operatora pocztowego obejmuje ok. 4700 punktów. Natomiast wpłatomatów Euronet (3295 szt.) i Planet Cash (2708 szt.), czyli dwóch największych sieci tych urządzeń na rynku, jest 6 tys. szt. Wg danych serwisu Cashless to 60 proc. wszystkich tego typu maszyn.

Problem w tym, że placówki Poczty Polskiej zlokalizowane są również na prowincji i w małych miejscowościach (nierzadko – na wsiach). Natomiast darmowe wpłatomaty Banku Pocztowego, czyli z logo Euronet i Planet Cash, znajdują się raczej w większych ośrodkach.

Przypomnijmy, że w przeszłości klienci instytucji kierowanej przez Jakuba Słupińskiego mogli już nieodpłatnie korzystać z maszyn Euronetu do samodzielnego deponowania gotówki. Jednak bank wycofał się z tego pod koniec 2019 r., tłumacząc zmianę rosnącymi kosztami.

Droższe usługi w Koncie w Porządku Banku Pocztowego

Darmowe wpłatomaty Banku Pocztowego to niejedyna nowość, która czeka jego klientów w perspektywie kilku miesięcy. Kolejną będą przelewy na telefon w Bliku. Ta usługa ma się pojawić prawdopodobnie w III kwartale i również będzie bezpłatna.

Negatywną zmianą będzie podniesienie miesięcznego progu wydatków kartą płatniczą, którego osiągnięcie zwolni z opłaty (6,99 zł) za obsługę tego instrumentu. Z obecnych 300 zł wzrośnie on do 400 zł. Jedynie w przypadku wycofanego już dawno ze sprzedaży Konta Nestor wynosić będzie 200 zł (obecnie – 100 zł).

bank pocztowy karta debetowa z pocztą polską

Pojawi się za to możliwość uniknięcia daniny za obsługę karty wirtualnej. By nie płacić 4,99 zł, trzeba będzie wykonać tym instrumentem obrót bezgotówkowy w wysokości 400 zł miesięcznie.

Klienci mający Konto w Porządku zachowają darmowy dostęp do bankomatów Planet Cash i PKO BP. To razem 7600 maszyn, czyli 1/3 istniejących na rynku.

Jednak za każde podjęcie środków z innych urządzeń będą musieli płacić już 2,5 zł (dziś – 2 zł). Zdrożeje też, z 6,5 do 8 zł, abonament na bezprowizyjne wypłaty z obcych bankomatów. Tak samo jak dostarczenie gotówki przez listonosza (12 zł zamiast obecnych 10 zł).

Najważniejsze zmiany w cenniku Banku Pocztowego opisuje poniższa tabela.

Najważniejsze opłaty za Konto w Porządku Banku Pocztowego od 1 listopada 2023

UsługaOpłata do 31 październikaOpłata od 1 listopada
Prowadzenie Konta w Porządku0-7,99 zł*0 zł
Przelew w oddziale5 zł6 zł
Karta płatnicza6,99 zł / 0 zł
(brak opłaty przy obrotach 300 zł miesięcznie)
6,99 zł / 0 zł
(brak opłaty przy obrotach 400 zł miesięcznie)
Obce bankomaty2 zł2,5 zł
Abonament na obce bankomaty6,5 zł8 zł
Wpłata gotówki w oddziale i na Poczcie0 zł6 zł
Wypłata gotówki w oddziale i na Poczcie0-6 zł*6 zł
Wpłatomaty Euronet i Planet Cash0,5% (min. 1 zł)0 zł
Dostarczenie gotówki przez listonosza10 zł12 zł
Sprawdzenie salda w bankomacie2 zł2,5 zł
Karta wirtualna4,99 zł4,99 zł / 0 zł
(brak opłaty przy obrotach 400 zł miesięcznie)
Opracowanie własne. Źródło: bank. * – brak opłaty dotyczy umów zawartych do 5 lutego br.

Czytaj również: banki zapewniające darmowy dostęp do wpłatomatów Euronetu.

[Aktualizacja 28 marca 2024] Do nielicznego grona banków umożliwiających bezpłatne korzystanie z wpłatomatów sieci Euronet i Planet Cash dołączy Nest Bank.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.