Bank Pocztowy kończy z darmowymi wpłatomatami

darmowe wpłatomaty banku pocztowego

Z powodu rosnących kosztów Bank Pocztowy zapowiedział wycofanie możliwości bezpłatnego korzystania z wpłatomatów Euronetu i wprowadzenie 0,5-proc. prowizji. Ale wdroży też pozytywne dla klientów zmiany.

Organizacja kierowana przez Roberta Kuraszkiewicza poinformowała o zmianie tabeli opłat i prowizji, regulaminów otwierania i prowadzenia rachunków oraz wydawania i używania kart płatniczych. Niektóre z nowych rozwiązań nie są korzystne dla klientów.

Bank Pocztowy wypada z ekskluzywnego grona

wpłatomaty Euronet

Zalicza się do nich wprowadzenie prowizji 0,5 proc. deponowanej kwoty (min. 1 zł) za każdą wpłatę we wpłatomatach sieci Euronet. Powód? Bank Pocztowy tłumaczy to inflacją oraz wzrostem kosztów związanych ze świadczeniem tej usługi.

Zmiany zaczną obowiązywać 27 września. Obecnych klientów i tych, którzy zawrą umowę przed 27 września, obejmą one 15 grudnia.

Instytucja zarządzana przez Roberta Kuraszkiewicza nie ma własnych urządzeń samoobsługowych do deponowania gotówki. Aktualnie jej klienci mogą za darmo korzystać z 3 tys. maszyn Euronetu albo bezpłatnie wpłacać środki w oddziale i placówkach Poczty Polskiej.

Przywilej darmowego dostępu do wszystkich wpłatomatów największej w kraju sieci Euronet mają jeszcze tylko osoby korzystające z usług Nest Banku, Citi Handlowego i Plus Banku, Idea Banku i T-Mobile Usług Bankowych. W niektórych instytucjach (m.in. Alior Bank, mBank) z takiego udogodnienia korzystają jedynie klienci prestiżowych linii.

[Edytowany] Na początku 2023 taką bezpłatny dostęp do wpłatomatów Euronetu zyskali też klienci Banku Millennium.

[Edytowany 20 lipca 2023] Uwaga! Z początkiem listopada 2023 klienci Banku Pocztowego będą mogli korzystać z wpłatomatów Euronetu i Planet Cash bez prowizji.

Tańsze bankomaty zagraniczne dla klientów Pocztowego

Przy okazji zapowiedzi modyfikacji cenników i regulaminów Bank Pocztowy poinformował, że:

  • wycofuje usługę debetu w koncie (tłumaczy, że jest nierentowna),
  • wycofuje z oferty naklejkę płatniczą (w zamian bank wdrożył Google Pay, a niebawem ma udostępnić Apple Pay),
  • zrównuje do 0 zł ceny przelewów SEPA i krajowych Elixir,
  • zrównuje opłaty za wypłaty z bankomatów na terenie EOG (obecnie 1 proc., min. 5 zł) z tymi dokonywanymi w kraju (czyli 2 zł od operacji dla posiadaczy Konta Aktywny Nestor lub Bliskiego Konta Pocztowego i 0 zł dla posiadaczy Konta bez Ograniczeń).
bank pocztowy_karta czerwona

Ostatnie dwie zmiany stanowią pokłosie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/518 z 19 marca 2019 r. Nakazuje ono zrównanie kosztów niektórych usług finansowych na obszarze Wspólnoty.

W przypadku klientów Pocztowego regulacja okazała się korzystna, ponieważ bank obniżył ceny usług w obrocie transgranicznym. Odwrotnie stało się w ING Banku Śląskim, w którym podrożały wypłaty z maszyn krajowych.

Dłuższa promocja na darmowe bankomaty Planet Cash

bankomaty i wpłatomaty planet cash

Jednocześnie instytucja kontrolowana przez Pocztę Polską postanowiła przedłużyć do 30 czerwca 2020 r. promocję na darmowe wypłaty w urządzeniach Planet Cash. Wedle wcześniejszych informacji zwolnienie miało obowiązywać do końca roku (posiadacze Bilskiego Konta Pocztowego) lub 30 kwietnia 2020 r. (klienci z Kontem Aktywny Nestor).

W związku z opisywanymi zmianami klienci Banku Pocztowego mogą rozwiązać łączące ich umowy ze skutkiem natychmiastowym bez ponoszenia dodatkowych opłat.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.