Wystartowała BFF Banking Group i jej lokaty Facto

BFF Banking Group

Polska to piąty europejski kraj, w którym włoska BFF Banking Group zaoferowała lokaty Facto. Ich okresy umowne są bardzo zróżnicowane, a oprocentowanie przewyższa najlepsze dotąd propozycje rynkowe.

Na rynku depozytów terminowych pojawił się nowy gracz. To włoska firma BFF Banking Group, która zajmuje się głównie faktoringiem i zarządzaniem wierzytelnościami na rzecz sektora publicznego i ochrony zdrowia, ale ma też licencję bankową. Zgodę na działalność w naszym kraju otrzymała od KNF w lipcu br.

BFF Banking Group idzie drogą Inbanku

W dobie wycofywania się kolejnych grup finansowych znad Wisły obranie odwrotnego kierunku jest dość niespotykane. W ostatnich latach o masowego klienta detalicznego w Polsce zdecydował się powalczyć właściwie tylko estoński Inbank, który debiutował w marcu 2017 r.

BFF Banking Group

Zresztą oba podmioty wiele łączy. Nad Wisłą funkcjonują w oparciu o jednolity paszport europejski i są jedynie oddziałami instytucji kredytowych. W związku z tym oferowane przez nie lokaty są gwarantowane nie przez polski BFG, tylko organy ich macierzystych krajów. W przypadku Banca Farmafactoring S.p.A. (BFF) jest to FITD (Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi), czyli Fundusz Ochrony Depozytów Międzybankowych. Jak w całej UE ochrona obejmuje środki do równowartości 100 tys. euro.

Zarówno Inbank, jaki BFF działają w wyłącznie online. Proponują szeroki wachlarz depozytów z terminem zapadalności od kilku miesięcy do kilku lat z bardzo konkurencyjnymi stawkami (więcej w tabeli na końcu). Obie firmy przyjmują minimalnie 5 tys. zł. Nie wymagają też wiązania się umową o konto osobiste (zresztą nie oferują takowego), tylko rejestracji w ich systemach transakcyjnych.

Lokaty Facto w Polsce dostępne w złotówkach

BFF Banking Group oferuje lokaty pod marką Facto. Tak nazywają się rachunki depozytowe oferowane przez mediolańską spółkę klientom we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Holandii (firma operuje także Czechach, Portugalii, Chorwacji, Grecji i na Słowacji). Tyle że tam firma zbiera depozyty w euro.

lokaty Facto w BFF Banking Group

W naszym kraju lokaty Facto dostępne są w złotówkach. Mają stałe oprocentowanie, a odsetki kapitalizowane są na koniec okresu umownego.

Władze banku liczą, że w kilka lat pozyskają 300 mln euro. Pieniądze pójdą na rozwój spółek zależnych – Magellan i MEDFinance, które mieszczą się w Łodzi. Zresztą tam też siedzibę ma polski oddział BFF i centrum operacyjne na Europę Środkową, w którym pracuje ok. 200 osób. Zarówno Magellanem, jak i polskim oddziałem kieruje Krzysztof Kawalec.

Jak założyć lokatę Facto?

Jeśli jesteśmy nowym klientem, musimy bezpłatnie otworzyć konto depozytowe. W tym celu:

  • wypełniamy wniosek,
  • potwierdzamy otrzymanym w SMS-ie kodem numer telefonu,
  • załączamy zdjęcie lub skan dowodu osobistego albo paszportu,
  • wykonujemy przelew potwierdzający z już posiadanego ROR-u w polskim banku.

Następnie zasilamy rachunek techniczny i z niego zakładamy wybraną lokatę, która zawsze ma status nieodnawialnej. Maksymalne zaangażowanie nie może przekroczyć 12 mln zł.

Uwaga! Rachunek depozytowy może być powiązany tylko z jednym kontem zewnętrznym, z którego wykonujemy przelewy zasilające.

Oznacza to, że przelewy wychodzące, np. po zakończeniu lokaty, trafią tylko na ROR użyty przy rejestracji. Oczywiście można go zmienić w każdym czasie. Takie rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo środków, stosował już BGŻ Optima.

Oprocentowanie lokaty Facto na tle rynku

Okres umowny Nowi klienci* Oferta standardowa Najlepsza lokata na rynku**
3 miesiące 2% 2% 2,2% (Idea Bank)
6 miesięcy 2,2% 2,2% 1,9% (Idea Bank)
9 miesięcy 2,2% 2,2% 1,9% (Alior Bank)
12 miesięcy 2,85% 2,35% 2,1% (Toyota Bank, Inbank)
18 miesięcy 2,85% 2,35%
24 miesiące 3% 2,5% 2,6% (Inbank)
36 miesięcy 3,6% 3,1% 2,95% (Inbank)
48 miesięcy 3,6% 3,1% 3% (Inbank)
60 miesięcy 4% 3,5% 3,05% (Inbank)
Źródło: ObiektywneFinanse.pl. Stan na 20.09.2019 r.

* – status nowego klienta obowiązuje przez 30 dni od rejestracji w systemie

** – bez dodatkowych warunków


Maciej Kusznierewicz

1 Trackback / Pingback

  1. Uwaga na internetowe lokaty Facto - Obiektywne Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.