Uwaga na internetowe lokaty Facto

BFF Banking Group

Zerwanie oferowanej przez włoską BFF Banking Group lokaty Facto oznacza kilkutygodniowe oczekiwanie na zwrot pieniędzy. KNF twierdzi, że ma związane ręce, ponieważ firma działa u nas jako oddział zagranicznej instytucji, a UOKiK czeka z zajęciem stanowiska na oficjalną skargę od klienta.

We wrześniu na polskim rynku zadebiutowała włoska firma BFF Banking Group, która oferuje depozyty terminowe bez konieczności otwierania konta osobistego. Spółka działa u nas na mocy jednolitego paszportu europejskiego i nie podlega nadzorowi KNF-u. Z tym że jej lokaty Facto są objęte gwarancjami włoskiego Fundusz Ochrony Depozytów Międzybankowych (wł. FITD) do równowartości 100 tys. euro.

Nawet 35 dni czekania na zwrot środków z lokaty Facto

Lokaty Facto dostępne są ze zróżnicowanym terminem zapadalności. Zakłada się je całkowicie online. Klient ma do wyboru dziewięć okresów umownych – od 3 do 60 miesięcy. Na tle krajowej konkurencji produkty oferowane przez Banca Farmafactoring prezentują się dość atrakcyjnie. Ale nie ma róży bez kolców.

Zobacz ofertę lokat Facto

Kapitalizacja depozytów trwających dłużej niż rok odbywa się dopiero po zakończeniu umowy, co dla klienta jest gorszym rozwiązaniem niż dopisywanie odsetek co 12 miesięcy (procent składany).

lokaty Facto w BFF Banking Group

Druga kwestia to czas oczekiwania na zwrot środków wycofanych przed terminem. W arkuszu informacyjnym lokaty Facto (str. 3) znajduje się zapis, że jej „zerwanie przed upływem okresu umownego [gdy upłynie więcej niż 15 dni od założenia depozytu – red.] skutkuje zwrotem środków pieniężnych zgromadzonych na Lokacie na Rachunek Depozytowy po 35 dniach od złożenia dyspozycji zerwania lokaty Facto lub po 30 dniach od odstąpienia od Umowy lokaty Facto [gdy nie minie więcej niż 14 dni – red.]”.

Innymi słowy: w razie nagłej konieczności, gdy klient potrzebuje zdeponowanych środków natychmiast (po to wycofuje je przed czasem), na pieniądze czeka kilka tygodni. To dość niespotykana na polskim rynku praktyka.

[Aktualizacja] Po zerwaniu lokaty Facto bank oddaje pieniądze niezwłocznie.

(Nie)legalna lokata Facto

Zdaniem Rzecznika Finansowego może to naruszać polskie prawo. Urzędnik wskazuje na art. 726 kodeksu cywilnego i art. 50 prawa bankowego.

zgodność umowy z prawem

Zarówno kodeks cywilny, jak i prawo bankowe oraz komentarze doktryny wskazują, że środki powierzone bankowi np. w ramach depozytu powinny być dostępne „na każde żądanie”. Wydaje się, że polskie sądy w razie sporu sądowego powstałego na tym tle mogą uznać, że 35-dniowy termin zwrotu środków naruszałby prawo – mówi Marcin Jaworski, ekspert ds. komunikacji i edukacji w Biurze Rzecznika Finansowego.

BFF Banking Group utrzymuje, że nie łamie polskiego prawa. Zdaniem firmy klient wie, na co się pisze, gdyż przed zawarciem umowy otrzymuje stosowne dokumenty.

Lokata Facto nie narusza ustawodawstwa krajów, w których ją oferujemy. W Polsce – jedynym kraju, w którym umożliwiamy wcześniejsze rozwiązanie umowy – jest ona zgodna z ustawą o prawie konsumenta i ustawą Prawo bankowe – twierdzą przedstawiciele firmy.

Polski klient kontra włoski bank

KNF twierdzi, że ma ograniczone pole manewru, ale zapewnia, że przyjrzy się sprawie. – BFF Banking Group jest włoską instytucją kredytową, nad którą bezpośredni nadzór sprawuje Bank Centralny Włoch. Oznacza to, że zakres polskiego nadzoru jest znacząco ograniczony, przede wszystkim do obszaru płynności. Stąd dostęp do bardziej szczegółowych informacji jest ograniczony i może wymagać pozyskania informacji z Banku Centralnego Włoch – pisze w mailu KNF.

UOKiK nie zajmie stanowiska w tej sprawie, póki nie wpłynie do niego oficjalna skarga od konsumenta. Urząd nie zdradza, jak długo może potrwać takie postępowanie.

spór klienta z bankiem o lokaty Facto

Do momentu publikacji Banca Farmafactoring nie odpowiedziała na nasze pytanie o to, czy jakiś z jej polskich klientów skorzystał już z prawa do odstąpienia od umowy lub wystąpił o zwrot pieniędzy przed terminem. Również pytanie o to, jak firma rozwiązuje podobne sprawy na pozostałych rynkach, w których działa (m.in. Hiszpania, Niemcy, Holandia), pozostało bez odpowiedzi.

[Aktualizacja] Po publikacji tekstu otrzymaliśmy maila od przedstawiciela włoskiej spółki.

Powszechnym jest – także w innych krajach – iż klienci wycofują środki z powodów osobistych lub ze względu na nieoczekiwane potrzeby. Zawsze stosujemy się do jurysdykcji krajów, w których działamy. Dotyczy to również wcześniejszego rozwiązania umowy, które jest dozwolone lub nie, zgodnie z lokalnymi regulacjami – informuje Banca Farmafactoring.

Spór o lokaty Facto
fot. freeimages.com

Co powinni zrobić klienci, którzy zechcą wycofać pieniądze z lokaty Facto przed upływem okresu umownego, lecz nie zgadzają się na przetrzymywanie środków przez BFF Banking Group?

Osoby te powinny złożyć reklamację, sygnalizując, że nie akceptują takiego terminu zwrotu środków. Można, ale nie trzeba, przywołać wskazane przeze mnie przepisy. Jeśli bank nie uzna tej reklamacji, można wystąpić do Rzecznika Finansowego z wnioskiem o interwencję. Jeśli ona nie pomoże, pozostanie spór sądowy. Na tym etapie RF może wesprzeć klienta tzw. istotnym poglądem – radzi Jaworski.


Maciej Kusznierewicz

16 Komentarze

 1. Dno. Zerwanie lokaty powoduje blokadę środków na 35 dni. Wyobraźcie sobie coś takiego w razie nagłej potrzeby, np. w obecnej sytuacji pandemii. Macie oszczędności i nie możecie nic z nimi zrobić bo bank je zablokował. Według Rzecznika Finansowego ten zapis w umowie narusza zarówno Kodeks Cywilny jak i Prawo bankowe (więcej na stronie obiektywnefinanse[.]pl). I co z tego – żeby to wyegzekwować trzeba toczyć batalię sądową. Zbadałem sprawę – jest to jedyny bank w Polsce który stosuje taki „myk”, bazując na słynnej zasadzie z „Misia”: „nie oddamy panu pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi – przecież tutaj za drzwiami jest karteczka że nie odpowiadamy – trzeba było czytać.” Szczególnie dużo szczęścia życzę tym którzy założyli lokatę na dłuższy okres i na wyższą kwotę. BFF to włoski bank, co gorsza z Lombardii, a w kontekście tego co się tam dzieje może być różnie. Odzyskiwanie pieniędzy poprzez jakiś zagraniczny fundusz gwarancyjny to mało ciekawa perspektywa. Skoro ktoś wpadł na pomysł aby blokować pieniądze już teraz to naturalnie rodzi się pytanie o kondycję finansową tego banku. Robi się jeszcze bardziej ciepło, kiedy na ich stronie www klikniemy w „Kim jesteśmy” i przeczytami: „Europejski lider w dziedzinie zarządzania należnościami”. Ani słowa o bankowości, ani słowa o kredytach, jedyna działalność bankowa to lokata. Czy to w ogóle bank czy „getback”? Ja założyłem lokatę nie będąc świadomym tego bezczelnego zapisu, dlatego chciałbym uświadomić tych którzy o tym nie wiedzą.
  P.S. Rozważam jednak podjęcie kroków na drodze prawnej korzystając z formy pozwu zbiorowego, a w związku ze słabnącą złotówką w przypadku wygrania procesu można liczyć na stosowną rekompensatę. Jeśli ktoś myśli podobnie: cover3(at)poczta.onet.pl

  • W umowie jest wyraźnie napisane, ze w przypadku zerwania lokaty czeka sie na wypłatę … nigdzie na świecie tak nie ma, ze lokatę można zerwać w każdej chwili i od ręki dostaje się gotówkę, tylko w Polsce niektóre banki są takie pobłażliwe dla klientów. Jak ktoś chce mieć pieniądze od ręki to wybiera konto a vista, a nie lokale.

   • No właśnie, chodzi o praktykę rynkową w Polsce. Żaden bank dotąd tak nie robił.
    Zresztą są różne sytuacje, czasem życiowe, gdzie pieniądze co do których dotąd myśleliśmy, że nie będą potrzebne i mogą być zamrożone na lokacie, okazują się bardzo potrzebne.

  • Ja zakładając miałem tego świadomość. Nie zamierzałem zrywać. Przy czym zakładałem krótką lokatę. Jest to dość dziwne dla polskiego rynku, no ale na taką umowę się zgodziłem.

   Teraz te ponad roczne lokaty są na 1%, wiec nieopłacalne. Tylko te krótsze mają nieco wyższe oprocentowanie. No niestety rynek lokat w Polsce praktycznie umarł i nic nie wskazuje na poprawę. Rada Polityki Pieniężnej nie planuje powrotu do nieco wyższych stóp procentowych. Inflacja im nie straszna.

 2. Lokata Facto lub w inBank.
  Czy może ktoś wyjaśnić jak wygląda procedura zwrotu środków w przypadku bankructwa zagranicznego banku, który w Polsce działa na podstawie unijnego paszportu.
  Kto wypłaca pieniądze i czy wypłaty są realizowane na identycznych zasadach jak robi to polski BFG czy klient zostaje pozostawiony sam sobie?

 3. Oni chyba są już na granicy utraty płynności. Ja na pieniądze ze zlikwidowanej lokaty czekam już ponad 50 dni. To skandal. Powiadomiłem KNF i UOKiK ale ostrzegam – nie lokujcie ani grosza u tych oszustów

 4. Dwa dni temu (20 lipca 2020) zerwalam lokate FACTO, i mialam niemila niespodzianke w postaci komunikatu o terminie 35 dni oczekiwania na zwrot srodkow. Tego samego dnia zlozylam reklamacje ze nie akceptuje takiego terminu zwrotu srodkow, ze zdaniem Rzecznika Finansowego taka oferta jest niezgodna z polskim prawem i t.d. Odpisali ze reklamacje przyjeli, ale juz minelo 2 dni i nic. Prosilabym o kontakt osoby ktore byly lub sa w podobnej sytuacji. Co doradzicie? Jak dlugo czekac na odpowiedz? A moze juz czas pisac do Rzecznika Finansowego? Bede informowac o dalszych krokach w miare rozwoju sytuacji.

  • Po 2-3 tygodniach otrzymalam odpowiedz od Facto ze reklamacja jest rozpatrzona negatywnie. Napisalam do rzecznika finansowego i nic. Nie mniej jednak Facto nie sprawiali wiecej problemow i po 35 dniach kasa wrocila na konto.

  • Niemiła niespodzianka? Czyli regulaminu lokaty przed zawarciem się nie chciało przeczytać? Ludzie nigdy nie przestaną mnie zaskakiwać, zawarłaś umowę a potem piszesz reklamację że nie akceptujesz zapisów umowy, nie no trzymajcie mnie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.