Wybieramy dobre konto firmowe

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Dobre konto firmowe, choć nie zawsze obowiązkowe, dla każdego przedsiębiorcy będzie się charakteryzować innymi przymiotami. Zanim więc zawrze on umowę z bankiem, powinien ustalić swoje preferencje oraz potrzeby biznesowe. Poszukiwania ułatwią mu fachowe rankingi i porównywarki.

Materiał zewnętrzny

Konto bankowe dla firmy to dziś niezbędny produkt dla każdego przedsiębiorcy. Mimo że większość z nas ma już ROR jako osoba fizyczna, podczas rejestracji działalności powinniśmy zadbać o rachunek firmowy.

Jednak nie zawsze jest ono obowiązkowe. Wyjaśniamy, kto go potrzebuje i jak znaleźć najlepsze konto dla firmy.

(Nie)obowiązkowe konto firmowe

Konto firmowe jest odmianą rachunku bankowego. Jego właścicielem jest firma (spółka) lub przedsiębiorca, czyli osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

Choć to bardzo wygodne rozwiązanie, nie zawsze przedsiębiorca musi mieć konto firmowe. Taki obowiązek pojawia się w przypadku płatności na rzecz kontrahentów, gdy wartość transakcji przekracza 15 tys. zł (od 1 stycznia 2023 limit płatności gotówkowych spadnie do 8 tys. zł).

spór klienta z bankiem o lokaty Facto
fot. Leandro Aguilar || pixabay.com

Obowiązek wykonywania rozliczeń z konta firmowego dotyczy również płatności VAT (więcej o split payment) oraz transferów podatkowych do urzędu skarbowego i składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS).

Wybór rachunku firmowego jest istotnym elementem przygotowań do założenia własnej działalności. Oczywiście później można go zmienić, ale wiąże się to z pewnymi komplikacjami, co niektórym nastręczy trudności.

Warto więc się przygotować. Wtedy łatwiej znajdziemy funkcjonalne oraz tanie konto firmowe, które będzie nam służyć wiele lat.

Zwróćmy uwagę na to, by było ono jak najbardziej funkcjonalne. Nawet zupełnie darmowe konto dla firm okaże się mało przydatne, gdy jego obsługa będzie trudna i czasochłonna.

Usługi dodatkowe do firmowego konta w banku

Po czym poznać dobre konto firmowe? Cechy wyróżniające będą bardzo podobne jak przy ROR-ze dla klienta indywidualnego.

Polski Ład to zmiany podatkowe dla przedsiębiorców oraz wsparcie finansowe dla małych firm
fot. materiały reklamowe

Na rynku znajdziemy rachunek dla przedsiębiorców, które jest bezpłatny w prowadzeniu. Z tym że niekiedy zwolnienie z opłaty wymaga spełnienia pewnych warunków, np. stałych wpływów albo wykonywania transakcji (przelewy, operacje kartą).

Podobnie jest z usługami dodatkowymi do konta firmowego. Chodzi m.in. o kartę płatniczą i dostęp do bankowości internetowej.

Umożliwią one wygodne wykonywanie transakcji na co dzień. Pozwolą też na lepsze zarządzanie firmowymi finansami z każdego miejsca na świecie.

Jak otworzyć konto firmowe?

Założenie rachunku firmowego jest proste. W wielu bankach można to zrobić przez internet [sprawdź, które banki na to pozwalają].

wniosek online o konto firmowe oraz o otwarcie IKE / IKZE przez internet

Najkrótsza procedura dotyczy osób, które w danej instytucji mają już ROR. Formalności załatwią całkowicie online, z poziomu systemu transakcyjnego. Po kliknięciu we wniosek podają NIP albo – gdy dopiero zakładają biznes – postępują wg wskazówek pojawiających się na ekranie.

W innych przypadkach można skorzystać z jednej z następujących metod:

 • wykonanie selfie,
 • przelew weryfikacyjny ze swojego konta prywatnego w innym banku (pamiętajmy o zgodności danych we wniosku i na przelewie),
 • dostarczenie dokumentów przez kuriera opłacanego przez bank,
 • wizyta w placówce,
 • użycie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną,
 • potwierdzenie danych poprzez zalogowanie się na swój rachunek w innej instytucji (usługa AIS w ramach otwartej bankowości).

Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Jak znaleźć najlepsze konto bankowe dla firmy? Należy ustalić swoje preferencje, listę oczekiwań i do niej dopasowywać oferty.

W wyborze pomocne będą opinie znajomych. Można też skorzystać z rankingu dostępnego na stronie https://porownywarkabankow.pl/ranking-kont-firmowych.

internetowa giełda długów, na której znajduje się niespłacona pożyczka przez internet
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Podczas analizowania ofert zwróćmy uwagę na:

 • opłatę za prowadzenie rachunku
 • opłatę za kartę płatniczą i dostęp mobilny,
 • koszt dodatkowych kart płatniczych dla pracowników i dostępu zdalnego dla więcej niż jednego użytkownika,
 • bezpłatne wypłaty z bankomatów – jakich?
 • darmowe przelewy, także zagraniczne – ile w miesiącu?
 • nowoczesne technologie, np. Blik, płatności telefonem,
 • usługi dodatkowe, np. księgowość dla firm,
 • serwis transakcyjny – czy jest łatwy w użytkowaniu?
 • koszty transakcji gotówkowych w oddziałach (wpłaty, wypłaty).

Nie zawsze uda się znaleźć bank oferujący konta firmowe spełniające wszystkie kryteria. Warto więc zastanowić się nad tym, które usługi i produkty są dla nas najważniejsze.

Jeżeli w swojej działalności wykonujemy wiele przelewów lub płatności kartą (także przez pracowników) bądź codziennie wpłacamy gotówkę w kasie, sprawdźmy, jaki będzie tego koszt. Szukajmy rachunku, w ramach którego te usługi będą darmowe lub obłożone niewielkimi opłatami.

Księgowość dla firm jako dodatek do konta firmowego

Nieodłączną częścią biznesu są sprawy podatkowe i płacowe. Niektórzy przedsiębiorcy korzystają z programów księgowych online i samodzielnie prowadzą ewidencję oraz dokonują rozliczeń z fiskusem. Inni powierzają te zadania zdalnemu biuru rachunkowemu.

Oba rozwiązania można powiązać z rachunkiem firmowym. Niektóre banki oferują usługi księgowe w koncie firmowym.

Czy warto z tego korzystać? Niekiedy może to przynieść pewne oszczędności. Za takim rozwiązaniem przemawiają także ułatwienia w obsłudze. Wszystko odbywa się bowiem przez jeden serwis transakcyjny.


Super Marketing Sp. z o.o.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.