Konto firmowe online coraz powszechniejsze

firmy pożyczkowe to ważna część sektora fintech
fot. pixabay.com

Wywołane pandemią utrudnienia w funkcjonowaniu wielu instytucji sprawiły, że liczba banków, w których otworzymy konto firmowe online, niemal się podwoiła. W dwóch przypadkach z rozwiązania skorzystają nie tylko mikroprzedsiębiorcy, ale też spółki, co jest absolutną nowością.

Pandemia koronawirusa przyspieszyła kolejną rewolucję technologiczną w sektorze bankowym. Wskutek ścisłych ograniczeń dotyczących przemieszczania się, problemów z dostępnością kurierów oraz obostrzeń w funkcjonowaniu wielu instytucji kolejne banki postanowiły wdrożyć nowy sposób zawierania umów o prowadzenie ROR-u.

Banki otwierające konto firmowe online

Dziś konto na selfie jest standardem. Bez wychodzenia z domu i tylko przy użyciu smartfona albo kamery internetowej rachunek bieżący można otworzyć w dziewięciu z 10 największych banków oraz kilku mniejszych. Nad wdrożeniem biometrii twarzy w procesie otwierania kont osobistych pracują kolejne organizacje, w tym Bank Pocztowy.

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Jednak okazuje się, że z wprowadzonych na przestrzeni ostatnich miesięcy technologicznych udogodnień skorzystają też klienci biznesowi. Dotychczas celem otwarcia rachunku płatniczego w instytucji, z którą nie mieli żadnych relacji (również jako klienci indywidualni), musieli oni – z wyjątkami – fatygować się do oddziału. Lecz pandemia sprawiła, że grono banków otwierających konto firmowe online się powiększyło.

Obecnie taką możliwość stwarzają:

  • Santander [otwórz z premią 250 zł na start i money-backiem do 150 zł miesięcznie],
  • Nest Bank [otwórz jedyne na rynku bezwarunkowo darmowe konto dla mikrofirmy],
  • Idea Bank [otwórz ze zwrotem do 300 zł wydanych na składki ZUS],
  • Alior Bank [otwórz z bonusem 200 zł na powianie oraz do 1500 zł za aktywność],
  • Bank Pekao [otwórz z premią 300 zł na start i do 700 zł za aktywność],
  • mBank [otwórz i zyskaj zwolnienie z opłat przez 12 miesięcy],
  • ING Bank Śląski [otwórz],
  • [aktualizacja] Bank Millennium — otwórz i zyskaj premię do 500 zł,
  • [aktualizacja] Credit Agricole,
  • [aktualizacja 7 listopada 2023] VeloBank.

Uwaga! Zawarcie umowy o rachunek w pełni przez internet także spółkom i podmiotom na pełnej księgowości umożliwiają jedynie Bank Pekao oraz ING Bank Śląski. Dotąd nie było to możliwe, a reprezentanci musieli odwiedzać placówkę.

wniosek o konto firmowe online
fot. pixabay.com

W pozostałych przypadkach ścieżka otwierania konta firmowego online dostępna jest tylko dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak otworzyć konto firmowe przez internet?

W procesie tym banki bazują na różnych rozwiązaniach technologicznych. Część sięga po wideoweryfikację. To rozmowa wideo z konsultantem, podczas której wykonuje się zdjęcie twarzy i dowodu osobistego, a umowę zawiera SMS-em. Ewentualnie następuje jedynie fotoweryfikacja (bez rozmowy z doradcą). Stosują to: Santander, Bank Pekao, VeloBank oraz Nest Bank.

Konto na selfie wykorzystuje biometrię twarzy
fot. Gerd Altmann from Pixabay

Ten ostatni, Idea Bank oraz Alior Bank umożliwiają mikroprzedsiębiorcy zawarcie umowy poprzez wysłanie przelewu autoryzacyjnego ze swojego rachunku prywatnego w innym banku.

mBank postanowił na stworzoną przez PWPW aplikację eDO App, która przez komunikację bliskiego zasięgu (NFC) odczytuje dane z nowych dowodów osobistych. To wydawane od marca 2019 r. dokumenty z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym czipem, na którym zapisane są dane osobowe obywatela.

bankowość internetowa

Jeszcze inaczej jest w ING Banku Śląskim. Ten wykorzystuje znaną z segmentu detalicznego metodę na selfie. Polega ona na porównywaniu rysów twarzy z dowodu osobistego i zdjęcia wykonanego smartfonem. Poza tym klient musi jeszcze nagrać kamerką kilka gestów lub powtórzyć kilka słów wskazanych przez system.

Natomiast Bank Millennium w procesie otwierania konta dla mikrofirmy wykorzystuje rozwiązania z zakresu open bankingu. Podczas wypełniania wniosku klient potwierdza swoją tożsamość, logując się do swojego rachunku indywidualnego w innym banku, a umowę zatwierdza SMS-em. Tak działa usługa AIS (ang. Account Information Service.

blokada_konta_bankowego

Ważne! Na konto firmowe online mogą zostać nałożone niższe limity transakcyjne w porównaniu do rachunków otwieranych tradycyjnie lub przez kuriera. Tak jest np. w Banku Pekao.

Ograniczenia znikają po osobistym potwierdzeniu tożsamości przynajmniej jednego reprezentanta firmy przez pracownika banku. Takich obostrzenia nie występują np. w ING Banku Śląskim ani mBanku.

Przedsiębiorca zakładający online konto firmowe w Banku Millennium nie ma dostępu do Profilu Zaufanego ani konta w ZUS-ie. Zyskuje go po potwierdzeniu tożsamości w oddziale.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.