Bankowość w Polsce i na świecie

bankowość w Polsce i na świecie
fot. Mohamed Hassan || pixabay.com

Bankowość w Polsce wypada bardzo dobrze na tle Zachodu. Krajom strefy euro ustępujemy na polu tradycyjnych usług finansowych, ale powszechniej niż tam korzystamy z rozwiązań elektronicznych. Najbardziej rozwinięte w obu tych segmentach są państwa północnej Europy.

Bank Światowy regularnie bada, jak wygląda bankowość w Polsce i państwach z różnych regionów świata. Wnioski i dane przedstawia w raporcie, który odnosi się do bardzo wielu kwestii, np. oszczędności, płatności, pożyczek, korzystania z nowoczesnych rozwiązań.

Ostatnia edycja Global Findex opisuje stan z 2021 r. Powstała na bazie odpowiedzi 125 tys. respondentów ze 123 krajów ze wszystkich kontynentów. Jak na tym tle wypada bankowość w Polsce?

Bankowość w Polsce na tle światowej czołówki przez pryzmat konta osobistego

Z raportu Global Findex 2021 wynika, że konto w banku, czyli podstawowy produkt finansowy, ma 96 proc. Polaków powyżej 15. roku życia. Cztery lata wcześniej odsetek ten wynosił 87 proc. Natomiast przed dekadą rachunek w instytucji finansowej miało 70 proc. naszego społeczeństwa.

Statystycznie pełnym ubankowieniem może pochwalić się 10 krajów, w tym dziewięć z Europy. Chodzi o: Danię, Finlandię, Wielką Brytanię, Niemcy, Holandię, Austrię, Szwecję, Irlandię, Islandię i Kanadę.

bankowość internetowa w Polsce i ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla firmy

Co ciekawe, pierwsza dwójka stan ten osiągnęła już w 2011 r. Natomiast spadek odsetka (ze 100 do 99 proc.) osób mających konto w banku dotknął w ostatnich czterech latach Australię i Nową Zelandię.

Najmniejsze ubankowienie występuje w Afganistanie. W dodatku nastąpił tam regres do stanu z 2014 r. Konto w banku ma tam 1/10 społeczeństwa. Cztery lata temu było to 15 proc.

A jak bankowość w Polsce wygląda na tle regionu? Na Słowacji ROR ma 96 proc. osób, w Czechach – 95 proc. Na Węgrzech wskaźnik ten wynosi 88 proc., a na Ukrainie – 84 proc. Stosunkowo najgorzej wypada pod tym względem Rumunia z 69 proc.

Średnia światowa wynosi 76 proc. (wzrost o połowę w ciągu 10 lat). W gospodarkach rozwijających się odsetek mających konto w banku jest trochę niższy (71 proc.).

Bankowość w Polsce i regionie przez pryzmat karty płatniczej

Kartą płatniczą (do rachunku albo kredytową) może pochwalić się 84 proc. Polaków. W ciągu czterech lat odsetek ten zwiększył się o 4 pp. Natomiast w porównaniu z rokiem 2011 – niemal się podwoił (wzrost z 43 proc.).

Używanie karty płatniczej deklaruje 81 proc. badanych. Tu również widać ogromny postęp. Dekadę temu posługiwało się nią 42 proc. osób z Polski.

Karta debetowa do Konta Proste Zasady Getin Banku z własnym zdjęciem

Jako jedyne na świecie, wg danych Banku Światowego, całkowicie ukartowione jest społeczeństwo duńskie. A plastikiem posługuje się w tym kraju 99 proc. respondentów. Za Danią pod względem popularności posługiwania się kartą płatniczą plasują się: Islandia (98 proc.), Kanada (97 proc.) oraz Norwegia, Szwecja i Finlandia (po 96 proc.).

W Niemczech kartę do rachunku albo kredytową ma 97 proc. osób, a używa jej 91 proc. Spośród krajów regionu wyższymi wskaźnikami w tych obszarach bankowości mogą pochwalić się również Czesi (90 i 84 proc.) i Słowacy (90 i 83). Gorzej od nas wypadają za to Węgrzy (79 i 73). Natomiast już zdecydowanie odstają Ukraińcy (72 i 57) oraz Rumuni (55 i 42).

Sprawdzanie stanu konta przez internet

Już kilka lat temu utarła się opinia, że elektroniczna bankowość w Polsce należy do ścisłej światowej czołówki. Należymy do awangardy we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, np. przelewów ekspresowych, płatności mobilnych, technologii zbliżeniowej, karty biometrycznej. A czy z nich korzystamy?

bankowość online w Polsce umożliwia otwarcie IKE / IKZE przez internet

Wedle raportu Global Findex 77 proc. Polaków sprawdza saldo konta online, tj. na komputerze albo w telefonie. W ciągu czterech lat odsetek urósł o 20 pp. Natomiast taką możliwość ma 96 proc. ankietowanych.

Spośród krajów sąsiednich pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Czesi (80 proc.) i Słowacy (79 proc.). W Niemczech internetu do sprawdzania stanu konta używa 62 proc. społeczeństwa. Także w tym aspekcie świata finansów przoduje Europa Północna: Norwegia (98 proc.), Dania (96 proc.), Finlandia (94 proc.) oraz Szwecja i Islandia (po 93 proc.).

Korzystanie z bankowości elektronicznej

Jak wiemy, bankowość elektroniczna przydaje się też do wykonywania innych czynności związanych z finansami, np. zakupów internetowych, wykonywania przelewów, opłacania rachunków. Tak robi 70 proc. Polaków. Cztery lata wcześniej było to 51 proc.

W tej kwestii mniej więcej tak samo rozwinięte są społeczeństwa czeskie i słowackie (po 71 proc.). Zauważalnie rzadziej z e-bankowości korzystają Brytyjczycy (64 proc.), Węgrzy (58 proc.) i Niemcy (57 proc.). Mniej niż połowa robi tak w Bułgarii (36 proc.), Rumunii (33 proc.), a nawet – we Francji (44 proc.).

Na tym polu także przoduje Europa Północna. W Norwegii, Danii, Finlandii i Szwecji zakupy i przelewy online robi co najmniej 90 proc. badanych.

Bankowość w Polsce na tle Unii Europejskiej

Jak COVID-19 wpłynął na bankowość w Polsce? Z danych Banku Światowego wynika, że raczej nieznacznie.

Pod wpływem pandemii 4 proc. rodzimego społeczeństwa po raz pierwszy w życiu dokonało płatności bezgotówkowej w sklepie. Dla porównania w Rumunii było to 10 proc., a w Serbii – 12 proc. Natomiast 1/3 społeczeństw krajów rozwijających się po raz pierwszy zapłaciła rachunek za media przez internet.

płatność kartą za zakupy w internecie to umożliwia bankowość w Polsce

Generalnie na tle Zachodu rozumianego jako strefa euro nie mamy się, czego wstydzić. Co prawda ustępujemy mu na polu tradycyjnych produktów finansowych, ale powszechniej używamy bankowości elektronicznej.

W krajach posługujących się wspólną walutą ROR ma 99 proc. badanych, kartę – 93 proc., a używa jej 87 proc. Natomiast na konto online celem sprawdzenia salda loguje się tam 71 proc. klientów, a z funkcji e-bankowości korzysta 67 proc. społeczeństwa. Niemal identyczne wskaźniki charakteryzują społeczeństwa państw członkowskich OECD.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.