Bezpieczny kredyt na 2% a dostępność mieszkań

program Pierwsze Mieszkanie

Bezpieczny kredyt na 2%, który ma być udzielany od III kwartału, pozwoli na zakup raczej kawalerki i mieszkania dwupokojowego niż większej nieruchomości. Jednak faktyczna dostępność zależy od lokalizacji. W Łodzi do programu dopłat kwalifikuje się co czwarty lokal z czterema pokojami, w Krakowie – co 25.

W grudniu minister rozwoju Waldemar Buda przedstawił założenia nowego programu wspierającego mieszkalnictwo. Chodzi o pakiet „Pierwsze Mieszkanie”, który ma zacząć działać w III kwartale br.

Założenia programu „Pierwsze Mieszkanie”

Jednym z jego fundamentów będzie koncepcja o nazwie „bezpieczny kredyt na 2%”. Rozwiązanie będzie polegać na udzielanych przez 10 lat dopłatach do rat kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem spłacanym w systemie rat malejących.

Dofinansowanie będzie pokrywać różnicę między stawką 2 proc. i obowiązującym w danym czasie średnim oprocentowaniem kredytów hipotecznych ze stałą stopą pomniejszym o marżę.

program Pierwsze Mieszkanie i jego założenia

Wsparcie ma objąć kredyty mieszkaniowe o maksymalnej wartości 500-600 tys. zł. Pierwszy próg dotyczy singli, drugi – par z co najmniej jednym dzieckiem i małżeństw.

Zainteresowani nie będą musieli przedstawiać wkładu własnego. Równolegle będą bowiem mogli skorzystać z rozwiązania przewidzianego w ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Drugim elementem Pierwszego Mieszkania będzie specjalne konto oszczędnościowe na cele mieszkaniowe. Jego właściciel będzie zobowiązany do comiesięcznych wpłat po min. 500 zł przez 3-10 lat.

Wyjątkowość konta mieszkaniowego będzie polegać na:

  • premii za systematyczne zasilenia (co najmniej 11 w roku) oraz
  • zwolnieniu odsetek z podatku Belki.

Premia mieszkaniowa będzie równa rocznej inflacji lub wzrostowi kosztów budowy lokali mieszkalnych. Po zakończeniu uczestnictwa w systemie właściciel będzie mieć pięć lat na wydanie środków (zakup, budowa, wkład własny – również do spółdzielni, TBS-u i SIM-u).

Na takie mieszkanie wystarczy bezpieczny kredyt na 2%

Zakup jakiego metrażu umożliwi bezpieczny kredyt na 2%? To sprawdzili eksperci REDNET Property Group, którzy przeanalizowali obowiązujące w III kw. 2022 ceny ofertowe mieszkań deweloperskich w metropoliach bez zniżek i rabatów.

Zaskoczeń nie ma. Im droższy rynek (wyższy poziom cen), tym mniejsza dostępność lokali, których zakup kwalifikowałby się do dopłat.

Jednak znacznie ciekawsze są konkretne liczby obrazujące dostępność mieszkań w największych miastach. Ta waha się od 39 proc. w Warszawie do 83 proc. w Łodzi.

Dostępność mieszkań w ramach programu Bezpieczny kredyt na 2%

Średni metraż kwalifikujących się mieszkań wynosi od ok. 41 mkw. w Warszawie do blisko 49 mkw. w Łodzi – mówi Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl, którego zasoby posłużyły jako materiał do analizy.

Drugi oczywisty wniosek jest taki, że najłatwiej za bezpieczny kredyt na 2% kupić kawalerkę i mieszkanie dwupokojowe. Wynika to z ich niższej ceny całkowitej w porównania z większymi lokalami.

We Wrocławiu ponad 70 proc. wszystkich dostępnych mieszkań dwupokojowych spełnia kryteria programu. Dla lokali trzypokojowych dostępność wynosi 47 proc., a dla lokali czteropokojowych – już tylko 16 proc. W Krakowie niespełna 6 proc. wszystkich nieruchomości czteropokojowych mieści się w limicie. Dla porównania w Łodzi co czwarte mieszkanie tego typu może zostać objęte programem Pierwsze Mieszkanie – zauważa Chojnacki.

A to nowsze dane o dostępności mieszkań w Bezpiecznym Kredycie 2% dla wszystkich miast wojewódzkich.

Ile mieszkań kwalifikuje się do programu Pierwsze Mieszkanie

Bezpieczny kredyt 2 proc. wystartował. Sprawdź dostępność mieszkań w programie w wakacje 2023.

Bezpieczny kredyt mieszkaniowy na 2% w pigułce

  1. Na: zakup i budowę mieszkania, domu, jego wykończenie, zakup nieruchomości gruntowej lub jej części z zamiarem budowy na niej domu
  2. Dla osób do 45. roku życia, które nie mają i nie miały prawa własności nieruchomości mieszkalnej (mieszkanie, dom, spółdzielcze prawo do lokalu lub domu)
  3. Nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego bez limitu cenowego
  4. Maksymalna kwota kredytu ze stałym oprocentowaniem objęta dopłatami: 500-600 tys. zł (single / pary). Maksymalny wkład własny: 200 tys. zł
  5. Dopłaty przez 10 lat
  6. Raty malejące (w ciągu pierwszych 10 lat od uruchomienia finansowania)
  7. Dostępność w latach 2023-2027 (z opcją przedłużenia)

Przeczytaj również: na co i na jak długo klienci zaciągają preferencyjny kredyt hipoteczny.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.