Faktoring z kolejnym rekordem

Polski Ład to zmiany podatkowe dla przedsiębiorców oraz wsparcie finansowe dla małych firm
fot. materiały reklamowe

W 2022 po faktoring sięgnęła mniejsza liczba firm niż rok wcześniej, ale łącznie zamieniły one na gotówkę więcej faktur opiewających na wyższe kwoty. To sprawiło, że wartość udzielonego w ten sposób finansowania ponownie wzrosła do najwyższego poziomu w historii. Po części przyczyniła się do tego rekordowa inflacja.

Kolejny rok popyt na faktoring znów był rekordowy. Jak wynika z danych organizacji branżowej PZF, w 2022 faktorzy skupili wierzytelności opiewające na 460,4 mld zł. To o 27 proc., czyli przeszło 98 mld zł, więcej niż rok wcześniej.

Nieznacznie częściej przedsiębiorstwa wybierały tańszy faktoring niepełny (51 proc.) niż faktoring pełny (49 proc.). Pierwszy urósł o 1/3, drugi – o 1/5.

Faktoring na większe kwoty

Mimo wysokiej bazy porównawczej dynamika roczna obrotów firm faktoringowych ponownie wzrosła. Przed rokiem sięgnęła bowiem 26 proc. Zdaniem przedstawicieli sektora rekordowemu wynikowi sprzyjała najwyższa od ćwierćwiecza inflacja.

Faktoring w latach 2018-2022: wartość wykupionych faktur i jej dynamika roczna
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: PZF

Faktoring się upowszechnia, gdyż jest elastyczną usługą. Zapewnia firmom sprawny dostęp do gotówki. Z tych powodów dla wielu przedsiębiorstw może być alternatywą dla kredytu w kwestii pozyskiwania środków na bieżącą działalność.

W 2022 na faktoring zdecydowało się 24,8 tys. podmiotów gospodarczych. To o 1 tys. firm mniej niż rok wcześniej.

Jednak liczba przekazanych przez nie faktur zwiększyła się o 13 proc. – do 23,9 mln szt. W efekcie wzrosły również średnia liczba dokumentów przedstawionych do wykupu przez jedno przedsiębiorstwo (964) oraz średnia kwota jednego faktury (19.272 zł).

Branże najczęściej sięgające po faktoring

Niezmiennie po faktoring najczęściej sięgały przedsiębiorstwa produkcyjne i dystrybucyjne. Łącznie odpowiadały one za 3/4 skupionych przez faktorów wierzytelności. Zwykle firmy z tych branż wystawiają faktury na wysokie kwoty i z dłuższymi terminami płatności.

Tak jak przed rokiem największego finansowania na podstawie dokumentów sprzedażowych udzieliły:

  • Pekao Faktoring,
  • BNP Paribas Faktoring oraz
  • ING Commercial Finance.

Przy czym ostatnie dwie instytucje zamieniły się miejscami. Jedynym graczem, który zanotował spadek obrotów, była Idea Money. Natomiast Bank Millennium zanotował identyczny wynik jak rok wcześniej.

Płynność finansowa w dobrych i złych czasach

W ciągu czterech lat wypłacone przez faktorów finansowanie niemal się podwoiło. Natomiast przez pięć lat grono firm korzystających z usługi powiększyło się prawie trzykrotnie (z 9 do 25 tys. przedsiębiorstw).

Wykup wierzytelności z faktur przez faktorów w kolejnych kwartałach 2021 i 2022
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: PZF

Faktoring cały czas rozwija się bardzo dynamicznie. Z roku na rok udzielamy coraz większego finansowania, skupując coraz większą liczbę faktur. Dzieje się to nawet w tak trudnym i niepewnym czasie jak obecnie. Usługa faktoringu sprawdza się nie tylko podczas prosperity, ale również w kryzysie — komentuje Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Jego zdaniem w 2023 inflacja nadal może sprzyjać wzrostowi sektora. Instytucje świadczące faktoring pozostają umiarkowanie optymistyczne.

Prognozujemy, że rynek pozostanie w fazie wzrostowej. Aczkolwiek jej dynamika może już nie być tak imponująca jak w ostatnich latach – mówi Klimek.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.