Bank dla Ukraińca w Polsce

Bank dla Ukraińca w Polsce

Spora część Ukraińców nadal przebywa w naszym kraju i korzysta z usług finansowych. Znamy już ich preferencje w tej kwestii oraz to, jak wybierają bank dla Ukraińca. Wiemy również, którą instytucję najlepiej oceniają i najbardziej polecają swoim rodakom.

Agencja badawcza Openfield sprawdziła preferencje w kontekście usług finansowych przebywających w Polsce Ukraińców. W badaniu udział wzięli zarówno przybysze ekonomiczni (osoby żyjące w naszym kraju przed lutym 2022), jak i uchodźcy wojenni.

Bank dla Ukraińca w Polsce i kryteria jego wyboru

Dowiedzieliśmy się z niego m.in. tego, jak wybierany jest bank dla Ukraińca. Najważniejszymi czynnikami branymi pod uwagę przez obywateli tego kraju są: aplikacja mobilna, dostępność bankomatów i opinie znajomych.

Kryteria wyboru banku w Polsce przez Ukraińca

Liczą się też inne aspekty, do których rodzimi klienci przywiązują mniejszą wagę. Chodzi o:

  • obsługę w języku obcym,
  • przelewy międzynarodowe,
  • karty umożliwiające płatności za granicą,
  • procedurę otwierania konta.

Wskazanie aplikacji jako najważniejszego czynnika determinującego wybór koreluje z nieco zaskakującym z polskiego punktu widzenia faktem. Otóż wbrew pozorom bankowość mobilna na Ukrainie jest popularna i bardzo dobrze rozwinięta.

Tamtejsze instytucje finansowe pod wieloma względami są bardziej nowoczesne niż nasze. Tak jak Polacy przeskoczyli kilka etapów rozwoju bankowości, m.in. czeki, tak Ukraińcy znaleźli się od razu w bankowości mobilnej. Osiągnęli wysoki poziom zaawansowania pod względem zdalnej identyfikacji klienta i wirtualnych kart – mówi w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Jerzy Szugajew, prezes Kredobanku.

Skąd Ukraińcy czerpią informacje o bankach w Polsce? Najważniejszymi źródłami informacji są dla nich: znajomi (47,5 proc.), strona danej instytucji (40,8 proc.) oraz jej pracownicy (24,5 proc.).

Banki w Polsce w oczach Ukraińców

Dla Ukraińców przebywających w naszym kraju najbardziej rozpoznawalnym bankiem jest PKO BP. Być może temu ostatniemu sprzyja nie tylko pozycja na naszym rynku (największe aktywa, najwięcej placówek, najwięcej klientów), ale również fakt, że jest on właścicielem wspomnianego Kredobanku.

Hegemona polskiej bankowości spontanicznie kojarzy 2/3 ankietowanych przybyszów ze Wschodu. Natomiast rozpoznawalność wspomagana tej marki wśród ukraińskiej społeczności wynosi 84 proc. Z usług PKO BP korzysta też najwięcej (40,8 proc.) imigrantów zza wschodniej granicy.

BNP Paribas to najlepiej oceniany przez Ukraińców bank w Polsce

Jednak nie jest to najlepiej oceniany bank dla Ukraińca w Polsce. Na to miano zapracował BNP Paribas.

Otrzymał on najwięcej punktów we wszystkich sześciu kategoriach, w tym za cenę. Klienci z Ukrainy najwyżej ocenili go za:

  • prostotę korzystania z usług,
  • obsługę klienta,
  • ofertę produktową.

Aczkolwiek przebywający u nas Ukraińcy najchętniej polecają ING Bank Śląski. Ich lojalność mierzona wskaźnikiem rekomendacji netto (NPS) wynosi 71,4.

Najbardziej polecany przez Ukraińców w Polsce bank to ING

Co ciekawe z innego badania wiadomo, że organizację z lwem w logo w pierwszej kolejności rekomendują bliskim i znajomym również polscy klienci.

Badanie przebywających w Polsce Ukraińców to szansa na zagospodarowanie całkiem sporego segmentu konsumentów, który wraz z wydłużającym się pobytem zwiększa swoją siłę nabywczą — mówi prezes Openfield Maciej Maj. — Może to zwiększyć sprzedaż w bankach i w dalszej perspektywie umożliwić im skuteczną ekspansję zagraniczną — dodaje.

A jak banki w Polsce oceniają Polacy? Zobacz ranking satysfakcji.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.