Kredytowy przekaz pieniężny, czyli nowa odsłona BNPL

bankowość internetowa w Polsce i ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla firmy

Na rynku australijskim pojawiło się nowe zastosowanie usługi BNPL. To kredytowy przekaz pieniężny Send Now Pay Later wysyłany za pośrednictwem Western Union. W praktyce jest on krótkoterminową pożyczką wypłacaną jako zaliczka wynagrodzenia.

Western Union wraz z fintechem Beforepay uruchomili nową usługę bazującą na pożyczkach typu BNPL. Klienci tego drugiego mogą wysłać kredytowy przekaz pieniężny.

Kredytowy przekaz pieniężny Western Union i Beforepay

Rozwiązanie ochrzczono mianem SNPL. To akronim od angielskiego zwrotu send now, pay later (wyślij teraz, zapłać później). Klient zlecający kredytowy przekaz pieniężny w istocie zaciąga bowiem pożyczkę w ciężar swojego wynagrodzenia.

Kredytowy przekaz pieniężny SNPL Western Union
fot. Mohamed Hassan || pixabay.com

Na razie z usługi skorzystają użytkownicy z Australii. W tym celu muszą pobrać aplikację Beforepay lub zarejestrować się na stronie Western Union.

Alians fintechu ze światowym potentatem szybkich transferów gotówkowych daje klientom możliwość wysłania środków w trybie ekspresowym do odbiorców w 200 krajach i obszarach. Limit kwotowy pojedynczego zlecenia wynosi 2 tys. dol. australijskich. Przy obecnym kursie AUD/PLN jest to ok. 6 tys. zł.

Osoba nadająca przekaz pieniężny SNPL ponosi 5-proc. prowizję. Zobowiązanie spłaca w systemie ratalnym. Jeśli zrobi to w terminie, nie płaci odsetek ani nie ponosi innych opłat.

Wypłata pensji na żądanie

Kredytowy przekaz pieniężny Western Union bazuje na oferowanej przez Beforepay usłudze Pay on Demand. To zaliczka na poczet wynagrodzenia.

Wypłacając ją, firma wykorzystuje open banking [przeczytaj więcej o zastosowaniach otwartej bankowości]. Za zgodą klienta uzyskuje dostęp do jego konta bankowego, na które wpływa pensja. Na tej podstawie ustala limit kredytowy.

chwilówka w firmie pozyczkowej
fot. materiały reklamowe

Średnia kwota przyznawanej przez fintech zaliczki pensji wynosi 400 AUD, czyli ok. 1200 zł. Użytkownicy oddają zobowiązanie w ciągu trzech-czterech tygodni.

Beforepay pomaga użytkownikom również w lepszym zarządzaniu swoim budżetem. W aplikacji udostępnia narzędzie do analizowania i kategoryzowania wydatków oraz planowania płatności.

Podobną usługę na polskim rynku, jako benefit pracowniczy, wprowadziło m.in. PZU Cash we współpracy z Alior Bankiem. Jest ona dostępna dla pracowników ubezpieczyciela oraz PKP, TVP i Polskiej Grupy Górniczej.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.