Przydatne konto walutowe dla firm

najlepsze walutowe konta oszczędnościowe dają mniej niż dobry broker ETF
fot. materiał reklamowy

Na pewnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym niezbędne staje się konto walutowe dla firm. Żeby jednak nie ponosić zbyt dużych kosztów jego użytkowania, warto porównać różne oferty. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę podczas ich analizowania i o jakich usługach dodatkowych do rachunków dewizowych warto pomyśleć.

Materiał zewnętrzny

Istnieje wiele rodzajów rachunków bankowych. Jednym z nich jest konto walutowe dla firm.

Wyjaśniamy, w jakim biznesie może się ono przydać, kiedy warto je założyć i co wziąć pod uwagę podczas analizowania ofert.

4 najważniejsze kryteria wyboru konta walutowego dla firm

Poszukiwania ułatwi portal, który opisuje konto walutowe. Ranking tam publikowany jest bardzo pomocny.

Konto walutowe ułatwia inwestowanie w ETF-y zagraniczne
fot. Pixabay.com

Wybierając konto walutowe dla firm, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Cztery z nich są kluczowe:

 1. Opłaty i prowizje
  Firmowe konta bankowe w obcej walucie mogą być obarczone różnymi opłatami i prowizjami, np. za założenie i prowadzenie rachunku. Zwróćmy też uwagę na koszty usług dodatkowych, z których zamierzamy często korzystać. Zatem dobre konto walutowe dla firm to takie, którego utrzymanie generuje jak najmniejsze koszty.
 2. Kursy wymiany walut
  Firmowe konta walutowe z korzystnymi kursami wymiany to kolejny czynnik, który determinuje wartość oferty. Przed podjęciem decyzji o wyborze porównajmy kursy poszczególnych instytucji. Przy częstych transakcjach na duże kwoty nawet niewielkie różnice mogą przynieść spore oszczędności.
 3. Dostępność i obsługa
  W dobie digitalizacji konta walutowe online stały się podstawą działalności firm prowadzących handel zagraniczny. Rachunek dewizowy powinien być dostępny z każdego miejsca na świecie i łatwy w zarządzaniu.
 4. Usługi dodatkowe
  Niektóre banki oferują klientom mającym konta walutowe dla firm także usługi dodatkowe. Chodzi np. o narzędzia do analiz, powiadomienia o najkorzystniejszych kursach, przełączanie jednej karty między rachunkami w różnych jednostkach płatniczych. Tego rodzaju udogodnienia ułatwiają codzienne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa i dają większy komfort pracy.

»Zobacz też najlepsze oszczędnościowe konta walutowe 2023«

Do czego i jakim podmiotom przydaje się konto walutowe dla firm?

Kiedy założenie rachunku dewizowego jest korzystne? Jakie są jego zalety oraz ograniczenia?

ranking walutowych kont oszczędnościowych
 1. Dochody i płatności w innych walutach
  Jeśli regularnie otrzymujesz przelewy od zagranicznych kontrahentów, załóż konto walutowe dla firm. Dzięki temu unikniesz niekorzystnych kursów wymiany.
 2. Częste podróże służbowe lub turystyczne
  Często bywasz na zagranicznych targach czy kongresach? Konto walutowe dla przedsiębiorcy ułatwi kontrolowanie wydatków i zarządzanie finansami podczas pobytu w innym kraju. Bezproblemowo dokonasz transakcji oraz unikniesz kosztów dodatkowych typu prowizja za przewalutowanie i marża banku.
 3. Inwestowanie w waluty
  Prowadzenie rachunku walutowego daje możliwość osiągania zysków wynikających z różnic kursowych. Pozwala też gromadzić dewizy kupione po korzystniejszym kursie, gdy dojdzie do osłabienia złotówki.
 4. Prowadzenie firmy o międzynarodowym charakterze
  Jeśli przedsiębiorstwo współpracuje z zagranicznymi partnerami, prowadzi eksport / import towarów i usług, potrzebuje konta walutowego dla firm. Umożliwi ono tanie lub nawet darmowe rozliczenia na poziomie transgranicznym, czyli przyjmowanie płatności, wysyłanie przelewów, wymienianie złotówek na inne jednostki i odwrotnie.

Czym jest i jak działa karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa to rodzaj karty płatniczej, która umożliwia dokonywanie transakcji bezpośrednio w różnych walutach. Jej użytkownik nie musi więc wymieniać pieniędzy przed podróżą. Nie naraża się też na niekorzystne przeliczniki w miejscu realizacji transakcji.

konto walutowe i karta wielowalutowa

Karta multiwalutowa działa na podobnie do tradycyjnej karty debetowej czy kredytowej. Jednak w przeciwieństwie do niej może obsłużyć wiele walut bez konieczności wyrabiania plastiku do każdego z rachunków. Czytaj więcej o karcie multiwalutowej dla firm.

Zalety karty wielowalutowej:

 1. Oszczędność na opłatach
  Pozwala uniknąć wysokich prowizji i opłat za dokonywanie transakcji w jednostce innej niż waluta rozliczeniowa karty.
 2. Elastyczność
  Możliwość przeprowadzenia płatności we wszystkich najpopularniejszych walutach świata. Nie trzeba już wyrabiać karty do każdego z kont walutowych. Wszystkie obce transakcje można realizować jednym nośnikiem.
 3. Wygoda i bezpieczeństwo
  Mając kartę wielowalutową podczas zagranicznego wyjazdu, nie trzeba pamiętać o zabieraniu dużych kwot w gotówce. Tym samym unikamy ryzyka kradzieży. Zgubiony plastik można w każdej chwili zastrzec (lub zablokować – na wypadek, gdyby nośnik tylko się zawieruszył).

Kontomaniak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.