Koszty utrzymania domu na hamulcu

Sprzedaż domu
fot. Victoria Regen || pixabay.com

Koszty utrzymania domu wciąż zwiększają się w tempie dwucyfrowym i szybciej od ogólnego poziomu cen w gospodarce. Pocieszające jest to, że dynamika wzrostów maleje. Niektóre towary i usługi potrzebne do prowadzenie lokum tanieją.

Z szacunków analityków HREIT wynika, że koszty utrzymania domu przestały rosnąć. Na razie – tylko w ujęciu miesięcznym. Jednak dynamika roczna także maleje w kierunku jednocyfrowym.

Ile wydajemy na utrzymanie domu?

W czerwcu statystyczna trzyosobowa rodzina przeznaczyła na utrzymanie, prowadzenie i wyposażenie lokum 1360 zł. To mniej więcej tyle samo, co w maju i kwietniu.

W stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego koszty utrzymania domu zwiększyły się o 174 zł. To o prawie 15 proc. więcej.

Koszty utrzymania mieszkania od początku 2021 do połowy 2023

Ale to tylko średnia. Wiele pozycji w domowym budżecie wykazało o wiele większą dynamikę. Najbardziej zdrożały:

  • ciepło – 40 proc.,
  • prąd – 22 proc.,
  • środki czystości – 19,5 proc.

Z drugiej strony roczna dynamika nakładów na życie z każdym miesiącem maleje. Jeszcze na początku roku przekraczała 20 proc.

Aczkolwiek w pewnym stopniu jest to efekt statystyczny, czyli porównywanie się z wysokimi wartościami sprzed 12 miesięcy. Ponadto stanowi skutek głównie dwóch czynników, czyli taniejących surowców i nośników energii (np. opału) na giełdach.

Najważniejsze koszty utrzymania mieszkania w czerwcu 2023 i ich roczna dynamika

Należy też przypomnieć, że malejąca inflacja (dezinflacja) nie oznacza mniejszych kosztów utrzymania mieszkania. Po dynamicznym wzroście ustabilizowały się one na wysokim poziomie, a teraz będą zwiększać się rzadziej lub w wolniejszym tempie.

Musimy raczej porzucić nadzieję na powrót cen do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji. Podwyżki będą rzadsze lub mniej dynamiczne – mówi Bartosz Turek, analityk HRE Investment Trust.

Koszty utrzymania domu windują inflację konsumencką

Czerwcowy odczyt po raz kolejny potwierdził, że koszty utrzymania domu rosną szybciej niż ogólny poziom cen. Tak było w latach 2003-2022 i tak jest w tym roku.

Koszty utrzymania mieszkania vs ogólny poziom cen w gospodarce

OkresUtrzymanie mieszkania [proc.]Inflacja ogółem [proc.]
III 202321,00%16,10%
IV 202319,00%14,70%
V 202317,00%13,00%
VI 202315,00%11,50%
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: HREIT, GUS.

Obie wielkości są w trendzie dezinflacyjnym. Obie od maja nie rosną (dynamika miesięczna na poziomie zera).

Niektóre kategorie w domowym budżecie nawet tanieją. Chodzi o: meble (-2,1 proc. w stosunku do maja), opał (-1 proc.), sprzęt AGD (-0,5 proc.), gaz (-0,3 proc.), energię cieplną (-0,2 proc.).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.