Sprawdzamy, czy broker inwestycyjny jest godny zaufania

W 2020 forex przyciągnął wielu inwestorów z Polski, którzy nie byli przygotowani na duopol na rynku obligacji skarbowych
fot. Gerd Altmann || Pixabay.com

By mieć pewność, że broker inwestycyjny jest wiarygodny, musimy przeanalizować kilka kwestii. Wśród nich są licencje i zgody instytucji nadzorczych. Podpowiadamy, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, by bez obaw założyć konto maklerskie i wpłacić pośrednikowi swoje pieniądze.

Materiał zewnętrzny

Inwestowanie na giełdzie, np. na foreksie, wymaga określonego zasobu wiedzy. Przyda się też wsparcie analityczne kogoś bardziej doświadczonego. Ze względu na sposób zorganizowania większości rynków regulowanych niezbędne jest też konto maklerskie w firmie pośredniczącej.

Broker inwestycyjny z licencją

Zawieranie transakcji umożliwia profesjonalny broker inwestycyjny. Jak poznać, czy właśnie z taką instytucją mamy do czynienia? Czym się kierować w poszukiwaniach?

KNF_logo

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy broker inwestycyjny ma stosowne licencje i spełnia regulacje stawiane mu przez instytucje nadzorcze. Są to bowiem gwaranty tego, że w firmie pracują osoby mające wiedzę i doświadczenie niezbędne do poruszania się na rynkach finansowych.

W Polsce podmiotem regulującym działanie pośredników obrotu papierami wartościowymi jest Komisja Nadzoru Finansowego.

Każdy broker inwestycyjny, który chce działać u nas legalnie, powinien zarejestrować się w bazie KNF. Obecność w tym rejestrze stanowi potwierdzenie, że firma przestrzega ustalonych norm i standardów w zakresie handlu instrumentami finansowymi.

Opinie o firmie pośredniczącej w inwestycjach

Niezwykle ważne jest również to, by sprawdzić reputację firmy udostępniającej konto inwestycyjne. Jak to zrobić?

Ranking satysfakcji klientów banków
Niek Verlaan / Pixabay.com

Dobrym sposobem jest zapoznanie się z opiniami zamieszczonymi w internecie. W tym celu należy przeszukać fora dyskusyjne, branżowe portale, grupy skupiające inwestorów giełdowych czy foreksowych w mediach społecznościowych.

Tam użytkownicy opisują swoje doświadczenia z różnymi pośrednikami. Recenzują ich produkty, rozwiązania, jakość obsługi. Pozyskane w ten sposób informacje pomogą w wyborze uczciwego brokera inwestycyjnego.

Z tym że bądźmy wyczuleni na opinie sponsorowane zamieszczane w ramach marketingu szeptanego. Niektórzy firmy płacą za to, żeby przedstawiać je w korzystnym świetle.

Broker inwestycyjny i ochrona pieniędzy oraz danych klientów

Szukając rzetelnego brokera inwestycyjnego, nie możemy pominąć kwestii bezpieczeństwa danych osobowych i ochrony środków klientów. Musimy więc zapoznać się z polityką prywatności i innymi dokumentami konkretnego podmiotu.

broker inwestycyjny umożliwia inwestowanie w fundusze z lokatą oraz polisolokaty

Wiarygodny broker inwestycyjny stosuje szyfrowanie danych. Udostępnia też dwuetapowe uwierzytelnianie, np. w momencie logowania do platformy transakcyjnej. Polega to na tym, że prócz loginu i hasła, trzeba podać kod SMS albo kliknąć komunikat wyświetlany na smartfonie.

Niektórzy pośrednicy zapewniają również ubezpieczenie depozytów. Chodzi o gwarancje takie, jakimi objęte są lokaty bankowe.

Ma to znaczenie, gdy broker umożliwiający handel na foreksie stanie się niewypłacalny. Dzięki ubezpieczeniu mamy pewność, że odzyskamy gotówkę, która w momencie bankructwa nie została ulokowana w żadne instrumenty.

Oczywistością jest konieczność czytania regulaminów i postanowień przed złożeniem podpisu / zatwierdzeniem transakcji.

Działanie platformy brokerskiej

Obecnie większość inwestycji na rynkach finansowych przeprowadza się w internecie. To sprawia, że niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, możemy próbować pomnażać pieniądze. Dzieje się tak, gdyż brokerzy inwestycyjni, jak Saxo Bank Polska, udostępniają platformy handlowe.

Broker inwestycyjny
fot. materiały reklamowe

Warto sprawdzić, jak działa taki portal do przeprowadzania transakcji. Czy jest intuicyjny w obsłudze?

Ponadto dobrze zaprojektowany system powinien zapewniać:

  • bezproblemowe składanie zleceń,
  • dostęp do analiz,
  • dostęp do narzędzi zarządzania ryzykiem, np. stop loss.

Większość firm brokerskich udostępnia platformy w wersji demo. To pozwala potencjalnemu klientowi na dokładne sprawdzenie jej funkcjonalności. Dobrze ją przetestować, nim wpłacimy pieniądze.


Saxo Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.