Emerytura z IKE na dopalaczu

Oszczędności i emerytura z IKE
fot. Tumisu || pixabay.com

Oszczędności na indywidualnych kontach emerytalnych urosły w niewidzianym od lat tempie i w połowie roku opiewały na 15,8 mld zł. W największym stopniu zwiększyła się przyszła emerytura z IKE osób inwestujących na giełdzie. Zmniejszyło się za to grono tych, którzy wypłacili środki.

Wraz z zapoczątkowaną w listopadzie ub. r. hossą na rynkach finansowych poprawiły się wyniki instytucji, które umożliwiają pomnażanie środków na emeryturę z III filaru. Jak wynika z danych UKNF-u, powody do zadowolenia mogą mieć osoby oszczędzające na indywidualnych kontach emerytalnych.

Oszczędności na IKE mocno w górę

Na koniec I półrocza emerytura z IKE interesowała 811.245 osób. Tyle kont prowadziły uprawnione do tego podmioty, czyli:

  • zakłady ubezpieczeń,
  • towarzystwa funduszy inwestycyjnych,
  • domy i biura maklerskie,
  • banki,
  • powszechne towarzystwa emerytalne.

W ciągu 12 miesięcy przybyło nieco ponad 14 tys. rachunków. Po raz pierwszy otwarto 51,8 tys. indywidualnych kont emerytalnych. To o 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

składka na BFG w 2021 i emerytura z IKE
fot. NBP

Za 2/3 tego urobku odpowiadały firmy oferujące fundusze inwestycyjne. One też prowadziły najwięcej rachunków. Było to prawie 427 tys. szt., czyli ponad połowa wszystkich istniejących. Ubyło za to osób odkładających na prywatną emeryturę w bankach i towarzystwach ubezpieczeń.

Klienci zgromadzili na IKE 15,8 mld zł. Zatem przez rok ich oszczędności na jesień życia zwiększyły się o 2,9 mld zł. Stan posiadania poprawiły wszystkie rodzaje podmiotów prowadzących IKE.

Dynamika wzrostu aktywów na poziomie 22 proc. okazała się największa od lat. Dla odmiany przed rokiem, z powodu bessy na rynkach akcji i obligacji, była ujemna.

Z tym że prawie połowę przyrostu aktywów wypracowali sami klienci, wpłacając nowe środki (1,4 mld zł). Średnio było to 4000 zł na klienta.

W sumie jakiekolwiek pieniądze wpłynęły na 360,3 tys. rachunków, z których będzie wypłacana emerytura z IKE. Odsetek zasilonych kont na poziomie 44 proc. był minimalnie większy niż rok temu.

Giełdowa emerytura z IKE przyciąga młodych

Tradycyjnie najwięcej odłożyły osoby mające IKE pod postacią rachunku maklerskiego umożliwiającego inwestowanie na giełdzie. W I półroczu było to przeciętnie 12.700 zł przy całorocznym limicie w wysokości 20.805 zł. Zatem ta grupa klientów wykorzystała go w 2/3.

Popularne strategie inwestowania w akcje
fot. materiał reklamowy

Przez rok aktywa domów maklerskich prowadzących IKE zwiększyły się o prawie połowę (1,8 mld zł) – do 5,6 mld zł (najwięcej ze wszystkich instytucji). Za 1/3 przyrostu (650 mln zł) odpowiadały nowe wpłaty klientów.

Emerytura z IKE z rynków kapitałowych to domena panów. Najwięcej rachunków IKE pod postacią konta inwestycyjnego należy do panów w wieku 31-40 lat (22 proc. ogółu mających IKE w domu maklerskim) i 41-50 lat (16 proc.). Aczkolwiek na trzecim miejscu plasują się panie po sześćdziesiątce (9 proc.).

Pobrana emerytura z IKE

Między styczniem a czerwcem br. ponad 21,7 tys. osób definitywnie zamknęło swoje IKE. Chodzi o likwidację rachunku przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Klienci wypłacili w ten sposób 209 mln zł (średnio: 9623 zł na osobę).

W obu przypadkach skala zwrotów okazała się dużo mniejsza (o 34-43 proc.) niż w I połowie 2022. Najwięcej zwrotów zrealizowali klienci TFI.

Ubyło też tych, którzy po osiągnięciu odpowiedniego wieku (55-60 lat) postanowili wreszcie skonsumować swoją emeryturę z IKE. W ujęciu rocznym liczba wypłat (jednorazowych i w ratach) zmalała o 1/4 (do 9,2 tys. przypadków), a wartość pobranych środków – o 1/3 (do 241 mln zł). Zatem na jednego uprawnionego przypadło średnio 26 tys. zł dodatkowych środków.

Sektor IKE w I połowie 2023

Liczba kont emerytalnych811,2 tys. szt.
(+1,8 proc. r/r)
Najwięcej prowadzonych IKETFI
(426,7 tys. szt.)
Najwięcej nowych kont IKETFI
(35,5 tys. szt.)
Aktywa15,79 mld zł
(+22,5 proc. r/r)
Największe aktywaDomy maklerskie
(5,55 mld zł)
Nowe wpłaty (suma)1,4 mld zł
Średnia wpłata4000 zł
(+200 zł r/r)
Odsetek zasilonych kont44,4 proc.
Opracowanie: Obiektywne Finanse. Dane: UKNF, stan na 30.06.2023 r.

Sprawdź, ile wyniosła dodatkowa emerytura z IKE w całym 2023.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.