Prywatna emerytura z IKE w 2023

Oszczędności i emerytura z IKE
fot. Tumisu || pixabay.com

Grono tych, których interesuje prywatna emerytura z IKE, zwiększyło się nieznacznie. Jednak ich skumulowane oszczędności urosły o prawie 1/3 i przekroczyły 18 mld zł. Ci, którzy już skorzystali z dodatkowych świadczeń bez podatku, zainkasowali ponad 26 tys. zł.

Osoby odkładające na prywatną emeryturę z IKE mają za sobą najlepszy rok w historii. Wg danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego ich skumulowane oszczędności w ciągu 12 miesięcy zwiększyły się o ponad 4 mld zł, a kwota potencjalnego świadczenia – o 1/5.

Imponujące oszczędności na dodatkową emeryturę z IKE

Na koniec 2023 indywidualne konto emerytalne miało prawie 860 tys. osób. W stosunku do roku poprzedniego grono to powiększyło się o niespełna 60 tys. ludzi (7 proc.).

Aktywa IKE i wielkość rocznych wpłat na IKE w latach 2012-2023

Wartość środków, z których będzie wypłacana prywatna emerytura z IKE, przekroczyła 18,2 mld zł. Przez rok zwiększyła się o 29 proc. Z tym że zdecydowana część tego wzrostu (2,9 z 4,1 mld zł) była konsekwencją nowych wpłat klientów, które urosły o 1/5 (z 2,4 mld zł rok wcześniej). Resztę wypracowali zarządzający.

Pieniądze wpłynęły na więcej niż co drugi rachunek (55 proc.). Statystycznie było to 6100 zł przy limicie 20.805 zł. W stosunku do roku wcześniejszego przeciętna wpłacona na IKE kwota zwiększyła się o 600 zł.

Klienci tak jak w poprzednich latach wykorzystali przysługujący im limit zasileń w mniej więcej 1/3. Największą sumiennością wykazały się osoby, które oszczędzają na IKE w formie konta oszczędnościowego w banku. W tej grupie odsetek zasileń przekroczył 84 proc. Jednak średnia wpłata zmalała o 500 zł – do 7500 zł.

Gdzie powstaje prywatna emerytura z IKE

Jednak tradycyjnie najwięcej odłożyli ci, których prywatna emerytura z IKE „tworzy się” na giełdzie. Oni wpłacili statystycznie po 15.100 zł. W sumie było to 1,3 mld zł, czyli 45 proc. wszystkich nowych środków. To najwięcej spośród wszystkich grup mających IKE.

Średnie wpłaty na IKE w relacji do limitu wpłat w latach 2012-2023

Łącznie aktywa domów maklerskich prowadzących konta emerytalne zwiększyły się w ub. r. o 2,1 mld zł – do 6,6 mld zł. W tej klasyfikacji firmy umożliwiające samodzielne lokowanie kapitału w akcje, obligacje i ETF-y utrzymały miano lidera.

To właśnie między tymi instytucjami a towarzystwami funduszy inwestycyjnych toczy się bój o palmę pierwszeństwa na rynku IKE. TFI nadal prowadzą bowiem najwięcej rachunków emerytalnych (ponad połowę wszystkich). W ub. r. pozyskały również najwięcej nowych klientów (2/3 spośród ponad 117 tys., którzy otworzyli IKE po raz pierwszy).

Prywatna emerytura z IKE to ponad 20 tys. zł

Połączenie nowych napływów z dobrymi wynikami na rynkach finansowych sprawiło, że prywatna emerytura z IKE rozumiana jako średnia wartość rachunku poszła w górę o 20 proc. – do 21.191 zł. W ciągu pięciu lat zwiększyła się prawie 2,5-krotnie (z 8729 zł w 2018).

Prywatna emerytura z IKE w latach 2018-2023 jako średnia kwota na rachunku emerytalnym
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

Jeszcze większą prywatną emeryturę z IKE otrzymały osoby, które pobrały pieniądze po nabyciu uprawnień emerytalnych. Zainkasowały po 26.307 zł. Na taki krok zdecydowało się ponad 16 tys. ludzi. Instytucje finansowe wypłaciły im łącznie 428 mln zł.

Liczba ustawowych wypłat z IKE zmalała. Tak samo jak liczba zwrotów całkowitych, czyli sytuacji, gdy oszczędzający pobrali z rachunku wszystkie pieniądze przed ukończeniem 60 lat. Taką decyzję podjęło prawie 41 tys. osób (spadek o 28 proc.). Statystycznie każda otrzymała 9601 zł (rok wcześniej – 10.791 zł).

Przeczytaj też, ile w 2023 wyniosła dodatkowa emerytura z IKZE.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.