Podatek PCC od zakupu mieszkania do odzyskania

Podatek PCC od zakupu mieszkania
Fot. pixabay.com

Choć od kilku miesięcy niektórych nie dotyczy 2-proc. podatek PCC od zakupu mieszkania / domu używanego, notariusze wciąż go naliczają. Wynika to z niejasnych przepisów. Jednak nabywcy mogą ubiegać się o zwrot niesłusznie pobranej daniny. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Od 31 sierpnia 2023 osoby kupujące na rynku wtórnym swoje pierwsze w życiu prawo własności nieruchomości mieszkalnej lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu / domu nie płacą 2-proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Tak stanowi art. 9 pkt 17 znowelizowanej ustawy o PCC.

Jednak, jak donosi „Rzeczpospolita”, wciąż zdarza się, że od osób uprawnionych do zwolnienia z tej daniny notariusze ją pobierają. Na szczęście nabywcy mogą odzyskać niesłusznie uiszczony podatek PCC od zakupu mieszkania.

Trudna w interpretacji ustawa o PCC

Dlaczego notariusze w ogóle naliczają daninę przy zakupie używanego mieszkania bądź domu, jeśli wiedzą, że nabywcom przysługuje zwolnienie? Robią tak zwykle, gdy mają wątpliwości co do interpretacji prawa.

Nadzór nad brokerem Fortissio sprawuje Grecka Komisja Rynku Kapitałowego (HCMC)
fot. Leandro Aguilar || pixabay.com

Jedną z takich niejasnych sytuacji jest zakup nieruchomości gruntowej zabudowanej domem jednorodzinnym i budynkami gospodarczymi. Jeśli obiekty te stanowią część składową gruntu w ramach jednej działki ewidencyjnej, kupujących nie obejmuje podatek PCC od zakupu mieszkania / domu.

Innym przykładem prowadzącym do nadgorliwości urzędników może być zakup nieruchomości w ramach współwłasności w częściach ułamkowych. Taka transakcja również kwalifikuje się do zwolnienia z podatku PCC.

Jak odzyskać podatek PCC od zakupu mieszkania

Co zrobić, jeśli uważamy, że niesłusznie zapłaciliśmy daninę na rzecz fiskusa przy zakupie mieszkania / domu z rynku wtórnego? Powinniśmy we właściwym urzędzie skarbowym złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Powołajmy się w nim na art. 72 par. 1 pkt 2 oraz art. 75 par. 1 ordynacji podatkowej.

wybór konta osobistego i oszczędnościowego

Pierwszy przepis określa, czym jest nadpłata i kiedy występuje. Drugi daje podatnikowi prawo do kwestionowania zasadności pobrania przez płatnika (w tym przypadku – notariusza) podatku albo wysokości pobranej daniny.

Na złożenie wniosku mamy pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powinniśmy zapłacić podatek PCC od zakupu mieszkania / domu. Zatem w przypadku transakcji zawartej w 2024 będzie to 31 grudnia 2029. Wynika to z faktu, że zobowiązanie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po pięciu latach.

Podatek PCC od zakupu mieszkania deweloperskiego

Uwaga! Od 1 stycznia 2024 podatek PCC możemy zapłacić również przy zakupie mieszkania od dewelopera. Stawka wynosi 6 proc. wartości transakcji [art. 7a ustawy o PCC].

Mieszkanie od dewelopera w programie Bezpieczny kredyt 2 procent
Fot. materiały prasowe / PZFD

Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy:

  • kupujemy co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej albo udziały w tych lokalach
    lub
  • mamy już pięć lokali (albo udziały w nich) w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej i kupujemy szóste oraz kolejne (albo udziały w nich).

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.