Emerytura z IKZE coraz większa

Trzyletnie obligacje skarbowe i emerytura z IKZE to bezpieczne produkty finansowe
fot. materiały reklamowe

W ciągu 12 miesięcy aktywa, z których będzie wypłacana emerytura z IKZE, wzrosły o 1/3 – do 7,6 mld zł. Przybyło też oszczędzających. Jednak, mimo większego limitu zasileń, średnia wpłata dokonana w I połowie roku ponownie zmalała.

Osoby, które interesuje emerytura z IKZE, mają powody do zadowolenia. W I półroczu, dzięki dobrej koniunkturze na rynkach finansowych, wzrosły aktywa wszystkich instytucji prowadzących tę odmianę konta emerytalnego.

Względnie zadowolone mogą być też same firmy. Po pierwsze, przybyło im klientów. Po drugie, wpłacili oni więcej niż przed rokiem.

Co druga emerytura z IKZE w funduszach inwestycyjnych

Z danych UKNF-u wynika, że na koniec czerwca br. potencjalna emerytura z IKZE przyciągnęła 483.181 osób. W stosunku do tego samego okresu sprzed 12 miesięcy grono odkładających w ten sposób pieniądze na starość powiększyło się o 4 proc., tj. 20 tys. osób.

Doradca kredytowy
Fot. materiały reklamowe

Po raz pierwszy na założenie indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego zdecydowało się prawie 22,5 tys. osób. To o połowę więcej niż rok wcześniej.

Jak zwykle najwięcej nowych klientów (13 tys., tj. 58 proc.) pozyskały towarzystwa funduszy inwestycyjnych. One też prowadziły najwięcej rachunków (214 tys. szt., czyli 44 proc. istniejących) i zarządzały największymi aktywami (3,4 mld zł, czyli 45 proc. całości). Ponadto zwiększyły je w największym stopniu (+0,8 mld zł w ciągu 12 miesięcy).

Z jednym wyjątkiem stan posiadania zwiększyły wszystkie grupy podmiotów prowadzących IKZE. Okazały się nim zakłady ubezpieczeń. Klientów ubywa im od dłuższego czasu. Być może dzieje się tak, ponieważ kolejne osoby przekonują się, że łączenie inwestowania / pomnażania kapitału z ochroną ubezpieczeniową się nie sprawdza.

Duży wzrost oszczędności na IKZE

Na koniec I półrocza oszczędności emerytalne zebrane na IKZE wyniosły 7,6 mld zł. W porównaniu ze stanem sprzed 12 miesięcy zwiększyły się o przeszło 1/3.

Co prawda dynamika wzrostu nie była rekordowa, ale nominalny przyrost (2 mld zł) – już tak. W efekcie niemal już wszystkie grupy instytucji oferujących emeryturę z IKZE zarządzały aktywami większymi niż 1 mld zł. Wyjątkiem były banki (0,5 mld zł).

duże oszczędności i emerytura z IKZE

Ten sukces to w 1/4 zasługa samych klientów, którzy w I połowie roku odłożyli na prywatną emeryturę prawie 573 mln zł (o 24 mln zł więcej niż w tym samym okresie 2022). Nowe środki wpłynęły na 49 proc. istniejących rachunków. To rekordowy wynik jak na połowę roku.

Średnia wpłata sięgnęła 2400 zł. Zatem statystyczne zasilenie zmalało drugi rok z rzędu mimo wyższego niż w przeszłości limitu. W połowie 2021 było to 3000 zł, a przed rokiem – 2800 zł.

Oczywiście wynik po I półroczu jeszcze niczego nie przesądza. Zwykle o wpłatach na IKZE przypominamy sobie w grudniu, bo chcemy skorzystać z ulgi podatkowej.

Tradycyjnie najwięcej odłożyli klienci mający IKZE w formie konta maklerskiego umożliwiającego inwestowanie na giełdzie. Statystycznie każdy z nich przelał 6700 zł, czyli aż 80 proc. rocznego limitu (8322 zł w 2023).

Pobrana emerytura z IKZE

Między styczniem a czerwcem ponad 8,6 tys. osób zlikwidowało IKZE. Wypłaciły łącznie 80,6 mln zł, czyli średnio – po 9329 zł brutto. Jako że zrobiły to przed osiągnięciem wieku ustawowego (65 lat), musiały od pobranej kwoty zapłacić podatek Belki i dochodowy.

W stosunku do I połowy 2022 nieznacznie (5-6 proc.) zmalały zarówno liczba zwrotów z IKZE, jak i zainkasowane w ten sposób środki. Jednak o 2 proc. (174 zł) wzrosła średnia wypłacona przed czasem kwota.

Emerytura z III filaru (IKE oraz IKZE)

Grono tych, dla których emerytura z IKZE stała się faktem, było mniej więcej takie jak przed rokiem (prawie 4 tys. osób). Jednak o 1/10 wzrosły wypłacone przez nich środki. Przeciętnie na każdego przypadło 23.055 zł.

W obu kategoriach (zwroty i wypłaty) najaktywniejsi byli klienci mający IKZE w funduszach inwestycyjnych.

Sektor IKZE w I połowie 2022

Liczba kont IKZE483,2 tys. szt.
(+4,3 proc. r/r)
Najwięcej kont IKZETFI
(214,4 tys. szt.)
Najwięcej nowych kontTFI
(13 tys. szt.)
Aktywa IKZE7,6 mld zł
(+35,7 proc. r/r)
Największe aktywa IKZETFI
(3,4 mld zł)
Nowe wpłaty (suma)573 mln zł
Średnia wpłata2400 zł
(-400 zł r/r)
Odsetek zasilonych kont49 proc.
Opracowanie: Obiektywne Finanse. Dane: UKNF, stan na 30.06.2023 r.

Przeczytaj też, ile wyniosła dodatkowa emerytura z IKZE w całym 2023.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.