Oprocentowanie konta w ING Banku (i nie tylko) w dół o 1/4

Niższe oprocentowanie konta oszczędnościowego Banku Pekao
fot. freeimages.com

Po ubiegłotygodniowej decyzji RPP oprocentowanie konta oszczędnościowego w ING Banku Śląskim z dnia na dzień spadło z 7,9 do 6 proc. Również inne instytucje dokonały znaczących cięć stawek na depozytach bieżących. Mimo to na rynku są jeszcze oferty dające zarobić 7-10 proc.

Przed tygodniem (6 września) RPP zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów obniżyła stopy procentowe. Jednak skala redukcji (z 6,75 do 6 proc.) była już dla rynku dużym zaskoczeniem.

Niektóre banki postanowiły skorzystać z okazji i przystąpiły do znacznych cięć stawek na depozytach. W tej grupie znalazły się m.in. ING Bank Śląski oraz Nest Bank.

Niższe oprocentowanie konta oszczędnościowego w ING Banku Śląskim

W efekcie oprocentowanie konta oszczędnościowego w ING Banku Śląskim spadło z 7,9 do 6 proc. w skali roku. To stawka promocyjna przysługująca nowym klientom (oferta „Bonus na start”) i tym obecnym (oferta „OKO Bonus”). Przy czym ci drudzy muszą ulokować nowe środki. Chodzi o nadwyżkę względem 7 września na rachunkach oszczędnościowych, lokatach terminowych i produktach inwestycyjnych (w tym lokatach z funduszem).

Oprocentowanie konta w ING Banku Śląskim od 13 września 2023

Tak jak dotychczas podwyższone oprocentowanie konta oszczędnościowego w ING Banku Śląskiego jest naliczane przez trzy miesiące. Jednak odsetki bonusowe (4,5 proc.) zostaną dopisane dopiero po upływie trzech miesięcy od otwarcia rachunku, o ile jego saldo będzie wyższe niż 7 września. Natomiast co miesiąc instytucja z lwem w logo nalicza odsetki standardowe (1,5 proc.).

W ramach obu promocji wyższą stawką objęte są środki do 200 tys. zł. Obie oferty dostępne są do 10 października.

By założyć Otwarte Konto Oszczędnościowe w ING Banku Śląskim, nie trzeba otwierać tam ROR-u. Jednak wówczas można tylko raz w miesiącu bez dodatkowych kosztów wypłacić środki z rachunku oszczędnościowego. Za każdy kolejny transfer organizacja kierowana przez Brunona Bartkiewicza pobiera 9 zł.

Jednak to ograniczenie można obejść. Jak? Wystarczy w bankomacie banku lub Planet Cash użyć Blika (wybrać na ekranie opcję transakcja bez karty). Z tym że uprzednio trzeba powiązać z nim rachunek.

Darmowy w prowadzeniu ROR można założyć bez karty. Ale wtedy traci się szansę na zdobycie premii 250 zł za transakcje.

»Zakładam Otwarte Konto Oszczędnościowe w ING Banku Śląskim na 6% z premią do 250 zł«

Oprocentowanie konta oszczędnościowego w Nest Banku też sporo niższe

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej oprocentowanie konta oszczędnościowego nie tylko w ING Banku Śląskiego poszło w dół. Podobnie stało się w Nest Banku.

konto oszczędnościowe Nest Banku

Ten zredukował stawkę z 7,6 do 6,9 proc. Aczkolwiek jeszcze na początku sierpnia płacił na Nest Koncie Oszczędnościowym 8,25 proc. Później było to 8,1 i 7,6 proc. Zatem w ciągu pięciu tygodni obniżył odsetki o 1/6. Przy okazji zmniejszył kwotę objętą wyższym oprocentowaniem z 200 do 50 tys. zł.

Dobra wiadomość jest taka, że podmiot zarządzany przez Piotra Kowynię wciąż wypłaca money-back. Od każdej płatności bezgotówkowej kartą zwraca 5 proc. (nie więcej niż 50 zł miesięcznie). W sumie może to być nawet 400 zł.

»Otwieram Nest Konto Oszczędnościowe na 6,9 proc. z premią do 400 zł«

Niższe oprocentowanie konta oszczędnościowego również w Alior Banku

[Edytowany 15 września 2023] Do grupy instytucji, które obniżyły oprocentowanie konta oszczędnościowego, dołączył Alior Bank. O kilka dni skrócił nawet okres obowiązywania poprzedniej oferty specjalnej.

Konto Mega Oszczędnościowe w Alior Bank

Teraz, w ramach promocji nr 39 na Koncie Mega Oszczędnościowym, płaci już 6,5 proc. zamiast 7 proc. W zamian dwukrotnie (do 200 tys. zł) podniósł kwotę objętą wyższymi odsetkami, które — po spełnieniu warunków (nowe środki i pięć transakcji kartą do ROR-u) — nalicza przez trzy miesiące.

»Otwieram Konto Mega Oszczędnościowe w Alior Banku na 6,5% z premią do 450 zł«

Konta oszczędnościowe zapewniające 7-10 proc. wciąż dostępne

Obniżanie oprocentowania depozytów nie zaczęło się po decyzji RPP tylko już w styczniu. Jednak spadek ceny pieniądza sprawił, że skala cięć stawek się zwiększyła.

Teraz banki skrzętnie wykorzystują okazję, by zredukować koszty stałe i utrzymać marżę na poziomie zapewniającym satysfakcjonujący wynik finansowy.

Mimo to na rynku wciąż znajdziemy bardzo dobre oferty zapewniające 7-10 proc. w skali roku. Szczegóły w rankingu kont oszczędnościowych.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.