Rejestracja działalności gospodarczej w pigułce

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Wychodząc naprzeciw osób zainteresowanych założeniem własnej firmy, opisujemy, jak wygląda rejestracja działalności gospodarczej w najważniejszych krokach. Podpowiadamy, jak uprościć formalności i przezwyciężyć trudności związane z tym procesem.

Materiał zewnętrzny

Początkującym przedsiębiorcom formalności związane z założeniem własnej firmy jawią się często jako trudne i skomplikowane. Jednak wielu związanych z tym problemów można uniknąć.

Kluczem do sukcesu jest poznanie najważniejszych zagadnień oraz przepisów dotyczących rejestracji działalności gospodarczej. Wyjaśniamy, które z nich mają największe znaczenie. Podsuwamy sposoby na uproszczenie formalności i obejście problemów z tym związanych.

Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG

Wniosek o założenie firmy należy złożyć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić online. Tak następuje oficjalna rejestracja działalności gospodarczej.

Warto dodać, że założenie firmy przez internet umożliwiają nawet niektóre banki, w tym PKO BP, Santander i mBank. Odbywa się to przy okazji zakładania konta lub z poziomu systemu transakcyjnego.

Jakie obowiązki ma księgowa i jakie wynagrodzenie pobiera?
Fot. materiały reklamowe

Wnioski składane w CEIDG są jednocześnie zgłoszeniem do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. W ten sposób przedsiębiorca otrzymuje numer REGON.

Ważne! Działalność gospodarczą można rozpocząć w dniu złożenia wniosku CEIDG-1, a dowodem wpisu do jest wydruk tego dokumentu.

Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w CEIDG jest NIP. Pod tym skrótem kryje się Numer Identyfikacji Podatkowej.

Rejestracja firmy w tej centralnej ewidencji umożliwia przedsiębiorcy również zgłoszenie siebie jako płatnika składek społecznych w ZUS-ie oraz zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne do urzędu skarbowego. Ten ostatni wybiera się ze względu na siedzibę firmy.

Wymagane dane do założenia firmy to przede wszystkim:

  • nazwa firmy;
  • przedmiot działalności określony kodem PKD;
  • adres siedziby;
  • data rozpoczęcia działalności.

Dodajmy, że rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG jest bezpłatna.

Zgłoszenie firmy w ZUS-ie i urzędzie skarbowym

Proces założenia jednoosobowej działalności gospodarczej obejmuje również zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i urzędu skarbowego (US).

Umowa o konto osobiste i kredyt online w Santanderze na tablecie biometrycznym
fot. Karolina Grabowska || pixabay.com

Składający wniosek w CEIDG mają możliwość dołączenia deklaracji zgłoszeniowej do ZUS-u (np. ZUS ZFA), która zawiera informacje o płatniku składek oraz zatrudnianych przez niego pracownikach i współpracownikach. Nie należy o tym zapominać! Przedsiębiorcy mają prawny obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy, ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie emerytalne.

Podobnie wygląda to w przypadku formalności w urzędzie skarbowym. Rejestracji w celu umożliwienia rozliczeń podatkowych również można dokonać przy okazji składania wniosku CEIDG-1.

Pozostałe formalności dotyczące założenia działalności gospodarczej

Na tym formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej się nie kończą. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Podmioty zatrudniające pracowników muszą również zgłosić ten fakt w Państwowej Inspekcji Pracy. Konieczne jest też wyrobienie pieczątek.

W zależności od formy prawnej oraz branży i zakresu działalności przedsiębiorstwa należy także spełnić inne wymagania, np. uzyskać koncesję.

Polski Ład i podatki dla firm sprawiły, że rejestracja działalności gospodarczej stała się mniej popularna
fot. materiały reklamowe / Eurocash

Natomiast założenie rachunku firmowego w banku nie zawsze jest konieczne. Jednoosobowa firma, która nie jest płatnikiem VAT, może korzystać z ROR-u właściciela.

Jak widać, rejestracja działalności gospodarczej to proces złożony. Na szczęście można go znacząco uprościć i tym samym zredukować ryzyko błędów.

Najlepszym sposobem będzie skorzystanie z usług biura prowadzącego księgowość. Zgierz to miasto, w którym wzrost liczby nowych firm jest bardzo dynamiczny. Tego rodzaju usługi oferuje tam firma Cyrek Finance. W ramach współpracy zapewnia ona kompleksową obsługę istniejących przedsiębiorstw, ale też pomoc na każdym etapie zakładania biznesu.


CyrekFinance.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.