Darmowy kredyt gotówkowy w pigułce

Maksymalna kwota pożyczki pozabankowej i kredytu gotówkowego
fot. materiały reklamowe

Kredyt konsumencki należy do najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i SKOK-i. Jego uniwersalność i elastyczność sprawiają, że jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu osób potrzebujących dodatkowych środków. Wyjaśniamy, jakie koszty się z nim wiążą i kiedy można mieć darmowy kredyt gotówkowy.

Materiał zewnętrzny

Kredyt gotówkowy to rodzaj umowy zawieranej z bankiem lub SKOK-iem, na podstawie której klient otrzymuje pieniądze z możliwością wykorzystania na dowolny cel. Oznacza to, że kredytobiorca nie musi informować instytucji finansowej, na co planuje przeznaczyć otrzymane środki.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy

Kwota kredytu gotówkowego może się różnić w zależności od zdolności kredytowej klienta oraz polityki banku. Zwykle mieści się w granicach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wg BIK-u średnia z ostatnich miesięcy to nieco ponad 22 tys. zł.

Aby otrzymać kredyt gotówkowy, należy spełnić określone przez kredytodawcę warunki. Najważniejszym jest zdolność kredytowa.

Proces starania o kredyt gotówkowy albo pożyczkę przez internet
fot. materiały reklamowe

Instytucja finansowa oblicza ją na podstawie miesięcznych dochodów i zobowiązań klienta, w tym jego kosztów utrzymania i rat innych pożyczek.

Ważna jest też historia kredytowa. Chodzi o to, jak wnioskodawca spłacał wcześniej zaciągnięte kredyty (lub nadal aktywne). Osoby z negatywną historią kredytową w BIK-u mogą napotkać trudności w uzyskaniu finansowania.

Banki mogą również wymagać zaświadczeń o zatrudnieniu oraz regularnych wpływów na konto przez nie prowadzone.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oferty. Odsetki mogą być stałe lub się zmieniać.

Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe w marcu 2023
fot. krzysztof-m || pixabay.com

Wysokość oprocentowania zależy od wielu czynników, w tym od:

 • kosztu kapitału ustalanego przez Radę Polityki Pieniężnej,
 • polityki banku,
 • kwoty zobowiązania oraz
 • zdolności kredytowej klienta.

Z danych NBP wynika, że średnia roczna stopa procentowa dla kredytów gotówkowych w Polsce oscyluje wokół 11-12 proc. Jednak rzeczywisty koszt (RRSO), który uwzględnia różne opłaty i prowizje, jest nieco większy, gdyż przekracza 14 proc.

Darmowy kredyt gotówkowy, czyli skorzystaj z błędów banku

Osoby wykazujące wysoką zdolność kredytową często zastanawiają się, czy mają możliwość dobrania dodatkowej kwoty do już istniejącego zobowiązania. Odpowiedź jest twierdząca. Jeśli jej sytuacja finansowa jest stabilna, banki przeważnie przychylają się do wniosku o udzielenie dodatkowych środków.

Ale to nie wszystko. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów związanych z kredytem gotówkowym w przypadku wykrycia błędów w umowie. Nazywa się to sankcją darmowego kredytu.

gotówka i kredyt gotówkowy za darmo, czyli sankcja kredytu darmowego

Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy np.

 • bank nie dostarczył nowego harmonogramu spłat po dokonaniu nadpłaty kredytu,
 • w umowie zabrakło informacji o całkowitej kwocie kredytu, RRSO i całkowitej kwocie do zapłaty ustalonej w dniu zawarcia umowy,
 • bank naliczył zbyt duże koszty pozaodsetkowe [sprawdź, jak je obliczyć], nadmierne opłaty z tytułu zaległości w spłacie lub odsetki za opóźnienie,
 • w umowie nie znalazła się wzmianka o prawie konsumenta do spłaty kredytu przed terminem albo o terminie, sposobie czy skutkach odstąpienia od umowy.

Wówczas można uzyskać kredyt gotówkowy za darmo.

Jak mieć darmowy kredyt gotówkowy

Przy formułowaniu umów kredytów konsumenckich banki są zobowiązane do przestrzegania określonych przepisów. Niezastosowanie się do tych wymogów może skutkować prawem klienta do skorzystania z sankcji kredytu darmowego.

Ta reguła dotyczy umów kredytów konsumenckich zawartych po 17 grudnia 2011. Darmowy kredyt gotówkowy można mieć również wtedy, gdy spłaciliśmy już zobowiązanie, o ile od tego dnia nie minął rok.

Nadzór nad brokerem Fortissio sprawuje Grecka Komisja Rynku Kapitałowego (HCMC)
fot. Leandro Aguilar || pixabay.com

Osoba zainteresowana sprawdzeniem, czy jej umowa kredytowa kwalifikuje się do skorzystania z rekompensaty za błędy banku, musi przygotować niezbędne dokumenty. Są to:

 • kopia umowy kredytowej,
 • harmonogram spłat,
 • raport BIK oraz
 • potwierdzenie zamknięcia kredytu.

Specjaliści dokonają bezpłatnej analizy i ocenią szanse na uzyskanie zwrotu kosztów innych niż raty kapitałowe i zabezpieczenie zobowiązania. Z ich pomocą można też przygotować oświadczenie o chęci skorzystania z sankcji kredytu darmowego, które składa się w banku.

O tym pamiętaj, zaciągając kredyt w banku

Kredyt gotówkowy to elastyczne rozwiązanie finansowe, które może pomóc w realizacji różnorodnych planów i potrzeb. Jednak zanim podejmie się decyzję o zaciągnięciu zobowiązania, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, w tym z oprocentowaniem i innymi opłatami. Zawsze warto również porównać oferty różnych banków, aby znaleźć tę najkorzystniejszą.

Pamiętajmy też, że kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem, które trzeba spłacić. Dlatego jego zaciągnięcie powinno być przemyślaną decyzją.


Helpfind

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.