Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce i Europie

Kredyt hipoteczny oparty o WIRON oraz odwrócona hipoteka i renta dożywotnia w Polsce
fot. Alexandr Podvalny || Pixabay.com

Dane EBC potwierdzają, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce jest niemal najwyższe w Unii Europejskiej. Drożej na zakup nieruchomości zadłużają się jedynie Węgrzy. Pocieszenie? Szczyt kosztów finansowania hipotecznego już za nami.

Od lat mówi się, że kredyty hipoteczne w naszym kraju są drogie na tle innych krajów europejskich. Jedną z przyczyn miała być dominacja umów ze zmiennym oprocentowaniem. Ta była pokłosiem braku rozwiniętego rynku listów zastawnych.

(Prawie)najdroższe kredyty mieszkaniowe w Europie

Przez lata ofertę kredytów stałoprocentowych na zakup nieruchomości można było opisać na palcach jednej ręki. Jednak wymuszone rekomendacją S wprowadzenie umów opartych o (czasowo) stałą stopę w lipcu 2021 nie sprawiło, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce na tle Europy stało się bardziej konkurencyjne. Potwierdzają to dane EBC i NBP.

Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej

Na koniec 2023 średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce wynosiło 7,67 proc. Przy czym to zmienne wynosiło 7,81 proc., a okresowo stałe – 7,63 proc. [kliknij i porównaj].

Więcej płacić musieli tylko Węgrzy – 8,65 proc. Najtaniej na cele mieszkaniowe mogli zadłużać się klienci z Malty (2,23 proc.) i Bułgarii (3,65 proc.).

Podobnie było pół roku wcześniej. Najdroższe hipoteki w Unii Europejskiej zaciągali wtedy Węgrzy i Polacy.

Ci drudzy płacili średnio 8,59 proc. Na spadek ceny w naszym kraju wpłynęła reorientacja w poczynaniach RPP i dokonane przez nią obniżki stóp procentowych.

Uwaga! Dane nie uwzględniają preferencyjnych stawek w zakończonym już programie Bezpieczny kredyt. Jednak nadal można otrzymywać premię i zwolnienie podatkowe, oszczędzając na koncie mieszkaniowym.

Jak zmieniało się średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce

Przeciętne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce zaczęło maleć już wcześniej. Jego szczyt przypadł na końcówkę 2022. Wówczas średnia stawka wyraźnie przekraczała 9 proc. W listopadzie 2022 było to dokładnie 9,32 proc.

Jak zmieniało się oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: NBP

Z kolei najtańsze finansowanie zabezpieczone hipoteką banki oferowały w pandemii, na przełomie lat 2020-2021. Wtedy odsetki od nowo zaciąganego kredytu na mieszkanie wynosiły mniej niż 2,9 proc. W lutym i kwietniu 2021 było to dokładnie 2,82 proc. Oczywiście po doliczeniu różnych opłat i prowizji związanych z finansowaniem hipotecznym jego RRSO, czyli łączne koszty obsługi długu, kształtowało się na nieco wyższym poziomie (3,2-3,3 proc.).

Przeczytaj również
Można już zaciągnąć kredyt hipoteczny całkowicie online. Na razie udziela go PKO BP.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.