Większe zakupy w leasingu

Najem długoterminowy samochodów osobowych i dostawczych stanowi coraz popularniejszą formę zakupu pojazdów firmowych
fot. pixabay.com

Firmy zrobiły wyraźnie większe niż rok wcześniej zakupy w leasingu. Sytuacja w branży kształtuje się zgodnie z prognozami. Do tego sprzyjają jej zmiany w prawie, które mają ułatwić korzystanie z tej formy finansowania.

Wg danych organizacji ZPL w pierwszych trzech miesiącach tego roku firmy zrobiły większe niż rok wcześniej zakupy w leasingu. Wartość transakcji wyniosła 26,4 mld zł i w stosunku do I kwartału ub. r. zwiększyła się o prawie 15 proc. (3,4 mld zł). Rynek urósł więc zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekspertów.

Zakupy w leasingu w I kwartale 2024

Na dobre wyniki branży złożyły się głównie segmenty samochodów osobowych (+35 proc.) i dostawczych (+38 proc.). Znacząco (+43 proc.) zwiększył się leasing autobusów.

Sporo mniej było transakcji ciężkich środków transportu drogowego. Zakupy ciągników siodłowych przez leasing zmniejszyły się o 15 proc., a naczep i przyczep – o 1/3. Jako przyczynę można wskazać trudną sytuację firm przewozowych, która wynika ze spowolnienia gospodarczego w Niemczech (spadek PKB, kryzys w przemyśle).

Zakupy w leasingu w I kwartale 2024 w ujęciu przedmiotowym
Źródło: Związek Polskiego Leasingu

W kategorii pozostałych środków transportu nastąpił niewielki spadek (3 proc.). O przeszło połowę (z 234 do 100 mln zł) zmalał leasing pojazdów szynowych. Za to pięciokrotnie (z 29 do 156 mln zł) zwiększyły się zakupy w leasingu statków powietrznych. Jednak z uwagi na niewielką skalę segment ten podatny jest na efekt niskiej bazy.

Podobne zjawisko występuje w segmencie nieruchomości. W I kwartale 2024 leasing obiektów handlowych i usługowych wzrósł czterokrotnie – z 43 do 174 mln zł. Doszło również do transakcji w podkategorii obiektów biurowych (28,6 mln zł) i przemysłowych (9,6 mln zł), których rok wcześniej w ogóle nie było.

Ogółem w ramach leasingu nieruchomości zawarto umowy opiewające na 219,4 mln zł. To o 0,9 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2023.

Samochody coraz chętniej kupowane w leasingu

Na koniec I kwartału udział pojazdów w strukturze leasingowanych przedmiotów osiągnął poziom 74,85 proc. To więcej niż 12 miesięcy wcześniej (72 proc.) i na koniec ub. r. (70,9 proc.).

Mimo zakupów większych o prawie 200 mln zł (3 proc.) udział maszyn i urządzeń w strukturze finansowania tą metodą po raz kolejny zmalał. Na koniec marca był to 22,54 proc. przy 25 proc. rok wcześniej i 24,4 proc. w grudniu 2023.

Struktura finansowania przedmiotów leasingiem w I kwartale 2024
Źródło: Związek Polskiego Leasingu

Oczywiście w ramach tej kategorii sytuacja kształtowała się różnie. Zakupy w leasingu maszyn rolniczych zmalały o 3,5 proc. (do 1,3 mld zł). Mocno (o 1/3) zwiększyła się wartość (1,2 mld zł) nowych umów leasingu sprzętu budowlanego. Przedsiębiorcy chętniej też brali w leasing sprzęt gastronomiczny (+62 proc.), medyczny (+27 proc.) i wózki widłowe (+33 proc.). Mniej niż rok wcześniej interesowały i maszyny do produkcji tworzyw sztucznych (spadek o 35 proc.), obróbki metali (-12 proc.) i dla przemysłu spożywczego (-10 proc.).

Leasing bardziej dostępny

Branża podtrzymuje swoje pozytywne prognozy. W całym 2024 zakupy w leasingu mają wzrosnąć o 16 proc. – do rekordowych 118 mld zł.

Zakładamy, że wraz z odbiciem eksportu poprawią się nastroje w branży transportowej. Większe będzie zapotrzebowanie na ciężkie środki transportu drogowego. Liczymy także, że wraz z napływającymi pieniędzmi unijnymi w ramach KPO, jak i programów spójności wzrośnie zainteresowanie firm maszynami i urządzeniami – mówią przedstawiciele ZPL.

Lepiej ma być też w rolnictwie. Zmiany w prawie sprawiły, że rolnicy zaciągający kredyt albo leasing na działalność rolniczą ponownie będą traktowani jako przedsiębiorcy, a nie jako konsumenci. Zmniejszy się ich ochrona prawna, ale zwiększy dostępność finansowania inwestycji.

Umowa o konto osobiste i kredyt online w Santanderze na tablecie biometrycznym
fot. Karolina Grabowska || pixabay.com

Mamy nadzieję, że po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu cywilnego, ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej nastąpi odbicie w finansowaniu maszyn rolniczych – dodają przedstawiciele ZPL.

Dodajmy, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad tzw. pakietem deregulacyjnym. Jego II filar ma umożliwić zawieranie umów leasingu całkowicie przez internet, bez potrzeby posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Forma dokumentowa ma zastąpić papierową.

W efekcie skorzystanie z tej formy finansowania będzie wyglądać tak samo jak np. zdalne otwieranie konta w banku czy zaciąganie kredytu online na mniejsze kwoty. Klient wyrazi swoją wolę np. SMS-em albo podczas nagrywanej rozmowy telefonicznej czy wideo.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.