Kredyt online dla obcego klienta coraz bardziej dostępny

Umowa o konto osobiste i kredyt online w Santanderze na tablecie biometrycznym
fot. Karolina Grabowska || pixabay.com

Lista banków, w których tzw. obcy klient zaciągnie kredyt online, w tym roku niemal się podwoiła. Jednak wybór nadal jest relatywnie skromny. W dodatku takiej usługi nie ma w ofercie żadna z największych instytucji.

Klient zewnętrzny, czyli niemający dotąd żadnych relacji z daną instytucją, może w pełni przez internet otworzyć konto w banku. Taką możliwość dają wszyscy najwięksi gracze na rynku i kilku mniejszych. Podobnie jest z lokatą, rachunkiem firmowym, kontem oszczędnościowym oraz IKE i IKZE.

Inaczej jest, gdy chcemy od banku pożyczyć pieniądze, ale nigdy nie korzystaliśmy z jego usług. Tylko kilka podmiotów ma w ofercie kredyt online i pozwala na przejście całego procesu drogą elektroniczną o dowolnej porze.

Banki oferujące kredyt online

Do niedawna taką usługę oferowały jedynie: Inbank, Alior Bank, Citi Handlowy oraz Santander Consumer Bank. W ostatnim czasie dołączyły do nich: Nest Bank (ale pożycza w ten sposób tylko przedsiębiorcom), VW Bank oraz Bank Pocztowy. Przy czym część organizacji (m.in. Citi i Pocztowy) włącza w procedurę infolinię, która dzwoni do klienta po wypełnieniu przez niego formularza z podstawowymi danymi.

[Edytowany 7 grudnia 2022] Kredyt online, bez konieczności dostarczania żadnych dokumentów, można też zaciągnąć w Banku Millennium.

Porównanie ofert kredytu gotówkowego
fot. materiały reklamowe

Banki do potwierdzania tożsamości osoby wnioskującej o kredyt online wykorzystują jedno lub więcej z następujących rozwiązań:

  • przelew autoryzacyjny z konta w innym banku,
  • fotoweryfikację (sprawdzanie i porównywanie przez algorytmy stosujące biometrię i sieci neuronowe wykonanych przez klienta zdjęć dowodu osobistego oraz nagrań kilku gestów twarzy),
  • AIS (logowanie na rachunek w innym banku), czyli jedną z opcji w ramach otwartej bankowości.

Ewentualne dokumenty dochodowe klient przesyła mailem na wskazany adres albo przez specjalnie udostępnioną platformę bądź aplikację. Umowę o kredyt przez internet zatwierdza się kodem SMS. Niektóre organizacje wymagają jeszcze złożenia oświadczenia woli, co sprowadza się do kliknięcia / naciśnięcia odpowiedniego przycisku na stronie albo wyświetlaczu smartfona.

Dokąd po kredyt przez internet?

Oferty różnią się dostępną kwotą maksymalną i dopuszczalnym okresem spłaty. Przeważnie jest to nie więcej niż 50 tys. zł. Najwięcej zewnętrzny klient może pożyczyć w Citibanku.

Ten deklaruje, że – przy odpowiednich warunkach – może wypłacić nawet 150 tys. zł. Natomiast najdłuższy okres spłaty (do 120 miesięcy) proponuje Allior Bank.

Z kolei najbardziej wstrzemięźliwy wobec nowych klientów jest Bank Pocztowy. Tam kredyt online opiewa na maksymalnie 4,5 tys. zł z terminem do 60 miesięcy.

Oferty kredytu online dla klienta zewnętrznego

InstytucjaMax kwota [zł]Max okres spłaty [m-ce]Metoda weryfikacji
Inbank50.000072przelew
Alior Bank
[sprawdź]
5.000120przelew
Citi Handlowy
[sprawdź]
150.00096selfie
Santander Consumer Bank
[sprawdź]
25.00060przelew + skan dokumentu tożsamości
Nest Bank*
[sprawdź]
50.00096AIS
VW Bank50.00084selfie + przelew
Bank Pocztowy4.50060selfie
Bank Millennium
[sprawdź]
40.00070AIS
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || stan na 7.12.2022 r.
* – oferta dostępna tylko dla JDG i spółek cywilnych

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.