Kredyt dla mikrofirmy przez internet po raz pierwszy dla klienta zewnętrznego

konto oszczędnościowe z WIBOR-em Nest Banku

Nest Bank jako pierwszy na rynku udostępnił kredyt dla mikrofirmy przez internet dla klienta, z którym nie miał dotąd żadnych relacji. W procesie wykorzystuje usługę AIS. To sprawia, że rozwiązanie ma pewne słabości. Maksymalna kwota finansowania przyznawanego tą drogą wynosi 50 tys. zł, a dopuszczalny okres spłaty – 96 miesięcy.

W dobie postępu technologicznego zaciąganie kredytu firmowego online nie jest już niczym niezwykłym. Zjawisko digitalizacji wielu procesów nasiliła pandemia.

Jednak zwykle tą drogą po kredyt dla mikrofirmy sięgały podmioty, które miały już nawiązane relacje z daną instytucją. Innymi słowy: przedsiębiorcy zapożyczali się w banku, w którym mieli np. konto firmowe.

Open banking w segmencie drobnego biznesu

Niedawno Nest Bank jako pierwszy na rynku wprowadził możliwość wzięcia kredytu firmowego przez internet klientom zewnętrznym. Wykorzystuje do tego usługę AIS (ang. Account Information Service).

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

To jedno z rozwiązań wdrożonych jesienią 2019 r. na mocy unijnej dyrektywy PSD2 w ramach tzw. open bankingu. Polega na tym, że klient potwierdza swoje dane poprzez zalogowanie się na swój rachunek prowadzony przez inną instytucję finansową.

Na polskim rynku usługa AIS stosowana jest m.in. w procesie otwierania kont firmowych i ROR-ów dla klientów indywidualnych (Bank Millennium). Służy również do potwierdzania dochodów przez wnioskodawców starających się o pożyczkę gotówkową (m.in. Bank Pekao, mBank, BNP Paribas) czy kredyt dla mikrofirmy.

Kto może starać się o kredyt dla mikrofirmy przez internet?

Tę ostatnią opcję jakiś czas temu udostępnił Nest Banku. Teraz organizacja zarządzana przez Marka Kulczyckiego poszła o krok dalej. Jako pierwsza umożliwia przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i wspólnikom spółek cywilnych, którzy dotąd nie mieli relacji z Nest Bankiem, zaciągnięcie kredytu firmowego w pełni online.

Oferowany przez Nest Bank kredyt dla mikrofirmy przez internet
fot. Nest Bank

Cały proces, od złożenia wniosku po zawarcie umowy (kodem SMS), odbywa się drogą elektroniczną. Wstępna decyzja kredytowa podawana jest po 10 minutach. Formalności związane z wnioskiem trwają ok. 30 minut. Wypłata środków następuje najszybciej następnego dnia roboczego.

Po drodze klient potwierdza swoją tożsamość oraz weryfikuje dane biznesowe, logując się na swój rachunek indywidualny oraz firmowy. Rozwiązanie dostępne jest dla przedsiębiorców mających konto osobiste i firmowe w jednym z ośmiu z 10 największych banków w Polsce:

 • Banku Pekao,
 • Santanderze,
 • ING Banku Śląskim,
 • mBanku,
 • BNP Paribas,
 • Banku Millennium,
 • Alior Banku,
 • Getin Banku.

Charakterystyka kredytu firmowego online od Nest Banku

O BIZnest Kredyt w Ratach Przedsiębiorca, bo tak nazywa się innowacyjny produkt, mogą starać się mikrofirmy istniejące od co najmniej 12 miesięcy. Całkowicie przez internet mogą one pożyczyć maksymalnie 50 tys. zł brutto, czyli z uwzględnieniem prowizji i opłat. Dopuszczalny okres spłaty wynosi 96 miesięcy.

Przy większych kwotach konieczne jest podpisanie umowy w placówce lub na spotkaniu z mobilnym doradcą. Na życzenie dojedzie on w uzgodnione miejsce.

Oferowany przez Nest Bank kredyt dla mikrofirmy przez internet
fot. Nest Bank

Środki można wykorzystać na dowolny cel związany z działalnością. Finansowanie ma postać kredytu obrotowego lub debetu w koncie firmowym. Oprocentowanie tego pierwszego wynosi WIBOR 3M + marża, a drugiego – WIBOR 1M + marża. Obecnie daje to stawki zaczynające się od 0,61 proc. / 0,58 proc. w skali roku.

Oferowany przez Nest Bank firmowy kredyt online udzielany jest bez ubezpieczenia. Tą drogą nie da się również zaciągnąć finansowania z gwarancjami de minimis. Możliwe są za to zmiany warunków finansowania:

 • okresowe obniżenie raty,
 • przesunięcie daty płatności comiesięcznej raty,
 • wydłużenie okresu kredytowania (jeśli wynosi on mniej niż 96 miesięcy).

Za każdą taką usługę Nest Bank pobiera prowizję, która wynosi 0,1 proc. kwoty kredytu (min. 50 zł i max 180 zł).

Kredyt dla mikrofirmy przez internet w Nest Banku krok po kroku

 1. Złożenie wniosku online
  W razie wstępnie pozytywnej decyzji przechodzi się dalej.
 2. Weryfikacja danych finansowych
  Logowanie na konto firmowe w jednej z ośmiu dostępnych instytucji
 3. Potwierdzenie tożsamości
  Logowanie na konto osobiste w jednym z ośmiu banków
 4. Uzupełnienie danych do umowy
 5. Załączenie wymaganych dokumentów w wersji elektronicznej
 6. Oczekiwanie na weryfikację dokumentów
 7. Akceptacja umowy kodem SMS w razie pozytywnej decyzji
  Przedsiębiorca otrzymuje ją mailem, więc może się z nią zapoznać.
 8. Wypłata środków na wskazane konto firmowe

>>interesuje mnie kredyt dla mikrofirmy przez internet w Nest Banku<<

Popandemiczne odbicie w kredytach dla przedsiębiorców

Z danych BIK-u wynika, że odradza się zapotrzebowanie na kredyt dla mikrofirm. Porównując pierwsze pięć miesięcy tego roku do analogicznego okresu 2020, wzrost w ujęciu wartościowym (łączna pożyczona kwota) wynosi 10,6 proc., a w ujęciu liczbowym (liczba udzielonych kredytów) – 4,8 proc. Cieszy to, że największe odbicie widać w kredytach inwestycyjnych.

Popyt na kredyty dla przedsiębiorców w okresie styczeń - maj 2021
Źródło: BIK

Przypomnijmy, że w całym 2020 r. spadek w tym segmencie kredytowym wyniósł 27 proc. (z 23,6 do 17,3 mld zł). Tendencja spadkowa utrzymała się również w I kwartale br. (-13 proc.). Tym samym sprzedaż nowych kredytów dla przedsiębiorców była najmniejsza od lat. O 2 proc. (z 74,8 do 73 mld zł) zmniejszyła się także wartość łącznego zadłużenia drobnego biznesu wobec banków.

Firmowy kredyt online także w Banku Pekao

[Aktualizacja 29 stycznia 2024] Kredyt firmowy online klientom zewnętrznym oferuje także Bank Pekao. Jednak jest on dostępny dla podmiotów z grupy MSP — spółek prawa handlowego, które rozliczają się na pełnej księgowości.

Bank Pekao od lat tworzy najcenniejsze polskie marki finansowe

Autoryzacja wniosku odbywa się na jeden z trzech sposobów: AIS, przelew autoryzacyjny albo wideoweryfikacja. Procedurę potwierdzenia tożsamości przechodzi reprezentant firmy podpisujący wniosek kredytowy.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.