Najlepsza lokata na rynku w Nest Banku

Najlepsza lokata na rynku w Nest Banku

Najlepsza lokata na rynku, dostępna w Nest Banku, daje zarobić już 4 proc. w skali roku. To poziom nienotowany od niemal dwóch lat. Wysokość oferowanych przez instytucje finansowe odsetek rośnie w odpowiedzi na podwyżki kosztu pieniądza, jakie od października ordynuje Rada Polityki Pieniężnej.

Nest Bank, który przed pandemią i erą niemal zerowych stóp procentowych był znany z atrakcyjnej oferty oszczędnościowej, zapowiedział powrót do tej polityki. W reakcji na czwarte w ostatnich miesiącach podniesienie kosztu pieniądza przez Radę Polityki Pieniężnej zwiększył on oprocentowanie lokat.

Najlepsza lokata na rynku znów na 4%

Decyzja dotyczy Nest Lokaty Witaj (na trzy i sześć miesięcy) oraz lokat na nowe środki. Ta pierwsza, w wariancie na sześć miesięcy, daje już 4 proc. odsetek w skali roku. Aktualnie to najlepsza lokata na rynku.

[Edytowany 19 stycznia] Ofertę Nest Banku przebił PBS Ciechanów, który płaci 4,5 proc.

Najlepsza lokata na rynku daje 4 procent

Dotychczas można była na niej zarobić 3 proc. (a jeszcze w 2021 r. – 2,1 proc.). Tyle samo proponuje teraz klientom Credit Agricole. Reszta instytucji, w tym Alior Bank, Getin Bank, Toyota Bank, oferuje co najwyżej 2 proc.

Haczyk jest taki, że Nest Lokata Witaj to produkt skierowany do nowych klientów, którzy dodatkową otworzą też konto osobiste (bezwarunkowo darmowe; tak samo jak karta płatnicza). Można na niej ulokować maksymalnie 10 tys. zł.

Ponadto, wybierając wersję na pół roku, trzeba zapewnić comiesięczny wpływ wynagrodzenia na ROR w Nest Banku w wysokości min. 1 tys. zł. W przypadku przedsiębiorców jest to min. 6 tys. zł.

>>najlepsza lokata na rynku – oferta dla przedsiębiorców<<

Oprocentowanie lokat (powoli) rośnie

Jeśli więc jesteśmy już klientami organizacji kierowanej przez Piotra Kowynię, możemy założyć lokaty na nowe środki (nadwyżkowe względem stanu z 10 stycznia). Ich oprocentowanie też wzrosło (do 0,8-2,5 proc.).

W zależności od terminu zapadalności korekta wyniosła 0,2-0,55 pkt proc. Większe ruchy objęły lokaty długoterminowe (powyżej roku). Jednak nie warto ich teraz zakładać. Dlaczego?

Średnie oprocentowanie lokat rośnie

Do połowy roku spodziewane są kolejne podwyżki ceny pieniądza. Z prognoz analityków i notowań kontraktów terminowych wynika, że stopa referencyjna NBP ma wzrosnąć z obecnych 2,25 do nawet 4 proc.

Zapewne nie pozostanie to bez wpływu na proponowane klientom kupony. Oprocentowanie lokat od kilku miesięcy rośnie. Z tym że na poziomie średniej rynkowej zmiany są na razie delikatne. Tendencję lepiej widać na przykładzie pojedynczych, zwykle promocyjnych, ofert.

Nest Bank powalczy o depozyty

Ostatni raz najlepsza lokata na rynku zapewniała 4 proc. odsetek w kwietniu 2020. Było to tuż po wybuchu pandemii, gdy RPP dokonała pierwszej obniżki stóp procentowych, by złagodzić negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę. Później dokonała jeszcze dwóch cięć, w efekcie których koszt pieniądza zmalał do 0,1 proc.

Zawsze staraliśmy się utrzymywać wysokie oprocentowanie lokat. W dobie niskich stóp procentowych byliśmy zmuszeni do obniżenia stawek wszystkich depozytów. Wiemy, że wielu naszych klientów było tym rozczarowanych. Ale było to niezależne od nas – mówi Janusz Mieloszyk z zarządu Nest Banku.

lokaty długoterminowe
fot. freeimages.com

Jednocześnie zapowiada, że reprezentowana przez niego instytucja będzie się starać utrzymywać atrakcyjność oferty depozytowej. W dobie rosnących stóp procentowych będzie mieć łatwiejsze zadanie.

– Błyskawicznie zareagowaliśmy na ostatnią decyzję RPP i podnieśliśmy oprocentowanie na naszej flagowej lokacie Witaj oraz lokatach na nowe środki. Zależy nam na tym, aby nasza oferta oszczędnościowa była jedną z najbardziej atrakcyjnych na rynku­ – deklaruje Mieloszyk.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.