Zakładanie IKE / IKZE przez internet coraz powszechniejsze

wniosek online o konto firmowe oraz o otwarcie IKE / IKZE przez internet

Dwa lata po znowelizowaniu przepisów prawie 20 instytucji umożliwia otwarcie IKE / IKZE przez internet. Najczęściej są to firmy zarządzające funduszami inwestycyjnymi oraz biura maklerskie powiązane z bankami.

Otwarcie konta osobistego całkowicie przez internet, bez drukowania dokumentów i czekania na kuriera, nie jest w naszym kraju problemem. Taką możliwość dają wszystkie największe banki w Polsce i kilka mniejszych.

Przed laty zawarcie umowy odbywało się z użyciem przelewu autoryzacyjnego. Dziś standardem jest bazująca na biometrii twarzy fotoweryfikacja, czyli tzw. metoda na selfie. Pandemia przyspieszyła wdrażanie tej innowacji.

Instytucje oferujące IKE oraz IKZE

Z dostępnością online innych produktów dla klientów zewnętrznych, czyli niemających dotychczas żadnych relacji z daną instytucją, jest gorzej. Jedynie pojedyncze podmioty (Inbank, Citi Handlowy) udzielają kredytów gotówkowych w pełni przez internet.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda to w kwestii kont emerytalnych, czyli IKE oraz IKZE. Ostatnio ich liczba maleje, co może wynikać z różnych przyczyn (koronawirus, upowszechnianie PPK). Jednak nie ulega wątpliwości, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa i permanentnym deficytem w ZUS-ie istnieje konieczność oszczędzania na prywatną emeryturę.

długi emerytów
fot. pixabay.com

Z danych KNF wynika, że IKE pod różną postacią (polisa na życie, fundusze inwestycyjne, rachunek maklerski, konto oszczędnościowe, fundusze emerytalne) prowadzi ok. 50 organizacji, nie licząc banków spółdzielczych. W przypadku IKZE wybór jest trochę mniejszy – ok. 40 instytucji. W większości są to te same podmioty.

Faktycznie wachlarz ofert może być mniejszy, ponieważ niektóre firmy wycofały się z aktywnej sprzedaży i tylko administrują otwartymi kiedyś rachunkami. Inne po zgłoszeniu do nadzoru chęci oferowania IKE / IKZE pozostały na etapie deklaracji.

Jak założyć IKE / IKZE przez internet?

Od 2019 r., gdy wraz z ustawą o PPK weszła w życie nowelizacja ustawy o IKE i IKZE (art. 8 ust. 1), otwarcie konta emerytalnego możliwe jest także drogą elektroniczną. Z naszych ustaleń wynika, że IKE / IKZE przez internet można założyć w kilkunastu firmach. W tym gronie dominują towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz biura maklerskie.

bankowosc_online umożliwia otwarcie IKE / IKZE przez internet

Najczęściej stosowaną metodą zawarcia umowy jest przelew weryfikacyjny. Niektóre podmioty, np. NN Investments Partners TFI, uzupełniają ją o dodatkowe narzędzie, np. wideoweryfikację.

W przypadku należących do grup bankowych podmiotów prowadzących działalność maklerską przydaje się posiadanie konta osobistego w jednym z tych banków (PKO BP, Santander, ING, mBank). Wówczas założenie IKE / IKZE odbywa się z poziomu bankowości elektronicznej, a umowę zatwierdza się kodem SMS albo w aplikacji mobilnej.

Z tego schematu wyłamuje się Beskidzki Dom Maklerski. Jego klienci mogą otworzyć konto emerytalne przy użyciu darmowego Profilu Zaufanego lub odpłatnego podpisu kwalifikowanego. Do wniosku dołączają też skan dowodu osobistego albo paszportu.

bankowość internetowa

Przypomnijmy, że Profil Zaufany to dostarczane przez państwo narzędzie do potwierdzania tożsamości online w zdalnych kontaktach z administracją publiczną. Dostęp do niego uzyskuje się m.in. przez system transakcyjny największych banków komercyjnych i wielu spółdzielczych [tu lista banków z profilem zaufanym]. Można go założyć również w urzędzie gminy i lokalnym oddziale ZUS-u.

Natomiast klienci, którzy chcą oszczędzać na emeryturę w Uniqa TFI, mogą zawrzeć umowę przelewem autoryzacyjnym lub z użyciem e-dowodu (dokument z warstwą elektroniczną). Muszą przy tym skorzystać z dostarczanej przez PWPW aplikacji eDO App oraz smartfona z anteną NFC. Identyczne rozwiązanie stosuje mBank przy otwieraniu konta osobistego.

Jeszcze w tym roku grupa podmiotów otwierających IKE / IKZE przez internet powiększy się o kolejne instytucje. Chodzi o DM Noble Securities, Santander TFI oraz Investors TFI.

Firmy otwierające IKZE / IKE przez internet

Towarzystwa ubezpieczeniowe Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie Banki
Nationale-Nederlanden TUnŻ BPS TFI Dom Maklerski BOŚ ING Bank Śląski
Wymagane konto osobiste lub oszczędnościowe w ING Banku Śląskim
Generali Investments TFI Beskidzki Dom Maklerski mBank
Wymagane konto osobiste w mBanku
Skarbiec TFI Santander Biuro Maklerskie
Wymagane konto osobiste w Santander Banku
Pekao TFI Biuro Maklerskie PKO BP
Wymagane konto osobiste w PKO BP
Uniqa TFI (d. Axa TFI) Biuro Maklerskie mBanku
Wymagane konto osobiste w mBanku
PZU TFI
NN Investment Partners TFI
(dostępność również z poziomu bankowości elektronicznej ING Banku Śląskiego)
Źródło: własne. Stan na 15.04.2021

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.