Wskazujemy najlepsze IKE w banku wiosną 2021

Ranking kont IKZE w formie konta oszczędnościowego
fot. Tumisu || pixabay.com

Stopy procentowe pozostają niskie, ale wciąż znajdziemy konta emerytalne, których oprocentowanie dwu-trzykrotnie przewyższa średnią rynkową. Od kilku kwartałów najlepsze IKE, dające obecnie zarobić ponad 1,8 proc. w skali roku, dostępne jest w śląskim OK Banku.

Choć obecny rząd wypłaca emerytom dodatkowe świadczenia, ci nie powinni się do nich przyzwyczajać. Już dziś ZUS wymaga wielomiliardowych dopłat z budżetu centralnego. Z każdym rokiem będzie coraz gorzej. Poza tym żadna władza nie jest wieczna…

Oprocentowanie IKE znów w dół

Lepiej więc wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o prywatną emeryturę. Jak? Założyć IKE w banku i zasilać je w miarę możliwości. Zgodnie z obwieszczeniem minister polityki społecznej w 2021 limit wpłat na IKE wynosi 15.777 zł.

Takie rachunki, tak jak zwykłe konta oszczędnościowe, są objęte gwarancjami BFG. Ponadto podlegają kapitalizacji. Ich posiadacze mają więc pewność, że do zgromadzonych oszczędności emerytalne będą dopisywane odsetki. Jak duże?

oprocentowanie IKE w Banku Millennium
fot. freeimages.com

Oprocentowanie IKE ustalane jest przez instytucję je prowadzącą. Wiosną 2021 średnia wyliczona na bazie stawek z 25 monitorowanych przez nas podmiotów wynosi 0,55 proc. w skali roku – najmniej w historii.

To odrobinę (7 pb) mniej niż zimą i zdecydowanie (148 pb) mniej niż przed rokiem. Jednak wówczas byliśmy dopiero na początku serii cięć stóp procentowych, która doprowadziła do znacznego spadku oprocentowania wszystkich depozytów bankowych.

Druga zła wiadomość to wycofanie IKE z bieżącej oferty przez Bank Nowy BFG (dawny Podkarpacki Bank Spółdzielczy). Ta propozycja znajdowała się w rynkowej czołówce. Na taki sam krok zdecydował się Bank Spółdzielczy w Jarosławiu.

Po najlepsze IKE w banku na Śląsk

Co kwartał przedstawiamy najlepsze oferty IKE w banku. Pamiętajmy, że konto emerytalne można w każdej chwili zmienić, czyli przenieść zebrane na nim pieniądze do innej instytucji. Jeśli wypłatę transferową przeprowadzamy po upływie 12 miesięcy od otwarcia rachunku, nie ponosimy żadnych kosztów.

Najlepsze IKE oferuje OK Bank z Knurowa

Wiosną 2021 najlepsze IKE wciąż dostępne jest w OK Banku. Kierowana przez Dariusza Wójcika spółdzielnia płaci 1,81 proc. Stanowi to odpowiednik 2,25 proc. na zwykłym koncie.

Tuż za nią plasuje się inna organizacja spółdzielcza ze Śląska. Chodzi o Silesię Bank, w którym oszczędności emerytalne rosną w tempie 1,5 proc., co odpowiada stawce 1,85 proc. brutto.

Podium uzupełnia Powiślański Bank Spółdzielczy z Kwidzyna. Jego nowi klienci otrzymują odsetki w wysokości 1,25 proc. Na zwykłym rachunku byłoby to 1,54 proc.

Zobacz najnowszy ranking IKE w banku z jesieni 2021

Ranking IKE w banku wiosną 2021

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.OK Bank1,81%roczna– stawka wynika ze wzoru: WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 1,8,
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
2.Silesia Bank1,5%roczna– pierwsza wpłata min. 100 zł
3.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie1,25%miesięczna– wyższe oprocentowanie (1,62%) dla klientów z dłuższym stażem
4.Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu1,2%roczna
5.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim1,1%roczna

Bank Spółdzielczy w Miliczu1,1%roczna– od 21 kwietnia: 0,8%
7.BPS0,92%roczna– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
8.Warszawski Bank Spółdzielczy0,85%roczna
9.Bank Spółdzielczy w Nałęczowie0,8%roczna
10.Bank Spółdzielczy w Parczewie0,51%
– stawka wynika ze wzoru: WIBID 3M + 0,5

Opracowanie Obiektywne Finanse na podstawie stron banków. Stan na 5.04.2021 r.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.