Najlepsze IKE w banku zimą 2021

prywatna emerytura z III filaru
fot. pixabay.com

Wskutek aktualizacji wskaźników WIBOR i WIBID, które podążają za stopami procentowymi, średnie oprocentowanie IKE w banku obniżyło się do 0,62 proc., czyli poziomu najniższego w historii. Ale wciąż znajdziemy kilka rachunków ze stawką sporo powyżej 1 proc. Najlepsze IKE nadal prowadzi OK Bank, który płaci 1,82 proc.

Choć rząd obiecał wypłacanie 13. i 14. emerytury, nie można zakładać, że taki bonus będziemy otrzymywać cały czas. Dotyczy to zwłaszcza obecnie pracujących, którzy nie powinni oglądać się na władzę, tylko samodzielnie zadbać o środki na jesień życia. Jak?

Oprocentowanie IKE w banku najniższe w historii

Jednym ze sposobów jest odkładanie pieniędzy na indywidualne konto emerytalne. Osiągnięte w ten sposób zyski są zwolnione z podatku Belki (19 proc.) oraz podatku dochodowego (17 lub 32 proc.). Warunkiem jest dokonywanie wpłat przez m.in. pięć lat i sięgnięcie po środki po ukończeniu 60 lat. Zgodnie z obwieszczeniem minister rodziny i polityki społecznej z17 listopada 2020 r. limit wpłat na IKE w 2021 wynosi 15.777 zł. To o 96 zł więcej niż w roku poprzednim.

Zobacz najnowszy ranking IKE w banku z jesieni 2021

Konto emerytalne w III filarze dostępne jest pod postacią różnych produktów finansowych. Osoby stroniące od jakiegokolwiek ryzyka powinny wybrać konto oszczędnościowe w banku. Oprócz wymienionych ma ono jeszcze tę zaletę, że zdeponowane na nim pieniądze – tak jak na zwykłym rachunku – są objęte ochroną BFG do równowartości 100 tys. euro w złotych.

oprocentowanie IKE w bankach maleje
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Co do zasady IKE w banku podlega kapitalizacji. Jednak od prawie roku, z uwagi na niemal zerowe stopy procentowe NBP, wysokość odsetek na rachunku emerytalnym jest mizerna. Zimą 2021 średnie oprocentowanie wynosi 0,62 proc. w skali roku i jest najniższe w historii. Co prawda, z uwagi na opisane zwolnienie podatkowe, odpowiada to stawce 0,77 proc. na zwykłym rachunku, lecz pocieszenie jest marne.

W porównaniu do jesieni oprocentowanie IKE w banku obniżyło się o 14 pb (0,14 pkt proc.), natomiast w zestawieniu ze stanem sprzed roku spadło aż o 184 pb (1,84 pkt proc.). Oczywiście ma to związek z drastyczną redukcją ceny pieniądza dokonaną przez RPP wiosną 2020. W założeniu chodziło o przeciwdziałanie gospodarczym skutkom koronawirusa. W ślad za tym poszły stawki międzybankowe, czyli WIBOR i WIBID.

Po najlepsze IKE do OK Banku z Knurowa

Jednak nie powinno nas to zniechęcać do odkładania na prywatną emeryturę. Poza tym na rynku wciąż znajdziemy bardziej dochodowe rachunki. Przy czym może się to wiązać z wyprawą do mniejszych ośrodków. Dlaczego?

Najlepsze IKE dostępne są bowiem w lokalnie działających bankach spółdzielczych. Spośród podmiotów komercyjnych o zasięgu ogólnokrajowym konto emerytalne w III filarze w formie rachunku oszczędnościowego prowadzą jedynie: mBank [otwórz wraz z ROR-em], BNP Paribas [otwórz], Bank Millennium [otwórz] i Getin Bank [otwórz]. Ale aktualnie płacą one niewiele – max 0,4 proc.

Najlepsze IKE oferuje OK Bank z Knurowa

Po raz trzeci z rzędu ranking IKE otwiera OK Bank z Knurowa, która oferuje 1,82 proc. w skali roku. Stanowi to równowartość stawki 2,25 proc. na normalnym koncie.

Kierowana przez Dariusza Wójcika spółdzielnia od kilku lat utrzymuje się na podium instytucji oferujących najlepsze IKE. Tajemnicą sukcesu jest konstrukcja oprocentowania, które opiera się o wysoką marżę doliczaną do wskaźnika WIBID 3M. Mimo trudnego otoczenia makroekonomicznego śląska spółdzielnia nie ścięła wysokości tej marży, na decydowali się jej niektórzy konkurenci.

Ranking IKE w banku zimą 2021

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.OK Bank1,82%roczna– stawka wynika ze wzoru: WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 1,8,
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
2.Silesia Bank1,5%roczna– pierwsza wpłata min. 100 zł

Bank Nowy BFG1,5%roczna
4.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie1,25%miesięczna– wyższe oprocentowanie (1,62%) dla klientów z dłuższym stażem
5.Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu1,2%roczna
6.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim1,1%roczna

Bank Spółdzielczy w Miliczu1,1%roczna
8.BPS0,92%roczna– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu

Opracowanie Obiektywne Finanse na podstawie stron banków. Stan na 8.01.2021 r.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.