IKE w Banku Millennium będzie gorzej oprocentowane

Konto Oszczędnościowe Profit banku Millennium

Od 1 września IKE w Banku Millennium, które należy do najwyżej oprocentowanych kont emerytalnych, mocno straci na atrakcyjności. Dopisywane na nim odsetki zmniejszą się o 30-krotnie. Powodem są ostatnie obniżki stóp procentowych i spadek ceny pieniądza na rynku międzybankowym.

W rozesłanym do klientów liście Bank Millennium zapowiedział na 1 czerwca obniżki oprocentowania depozytów bieżących. Niedawno w reakcji na cięcie stóp procentowych przez RPP zredukował stawki na lokatach. Teraz też powołuje się na ten argument oraz na spadek ceny pieniądza na rynku międzybankowym (stawki WIBOR 3M i EURIBOR 3M).

Pierwsza od ponad pięciu lat zamiana stawki na IKE w Banku Millennium

Redukcja wysokości odsetek obejmie produkty będące w ofercie oraz pozostające w obsłudze. Wśród pierwszych chodzi o stawki standardowe na Koncie Oszczędnościowym Walutowym (0,05 proc. dla EUR, czyli mniej o 0,05 niż dotąd, i 0,2 proc. dla USD, tj. mniej o 0,2) oraz złotówkowym Koncie Oszczędnościowym Profit (0,2-0,5 proc. zamiast 0,5-0,8 proc.).

oprocentowanie IKE w Banku Millennium
fot. freeimages.com

Zmiany obejmą też Indywidualne Konto Emerytalne, które obecnie należy do najwyżej oprocentowanych na rynku (sprawdź ostatni ranking IKE). Od 1 czerwca 2020 r. oszczędności zgromadzone na rachunku będą rosnąć w tempie 2 proc. rocznie, czyli o 1/3 wolniej niż dziś.

Uwaga! Od 1 lipca 2020 r. stawka spadnie do 1 proc. w skali roku. Bank poinformował o tym w piśmie do klientów z 24 kwietnia

Od 4 września 2020 r. oprocentowanie będzie wynosić 0,1 proc. Bank zapowiedział to w liście do klientów datowanym na 30 czerwca.

Po ostatnich podwyżkach kosztu pieniądza oprocentowanie IKE w Banku Millennium wynosi 1 proc. (kwiecień 2022 r., sprawdź tutaj). To więcej niż w szczycie pandemii, ale mniej niż przed erą COVID-19, gdy stopy procentowe były trzykrotnie niższe niż obecnie.

Jednak trzeba zauważyć, że organizacja, którą kieruje Joao Bras Jorge, ostatni raz zmniejszyła oprocentowanie konta emerytalnego jesienią 2014 r. Wówczas także zrobiła to w reakcji na obniżkę stóp procentowych NBP. Inna sprawa, że wtedy inflacja oscylowała wokół zera i dążyła do wartości ujemnych, co ostatecznie nastąpiło (deflacja w latach 2015-16).

Pewne pocieszenie stanowi fakt, że jest to stawka netto. Chodzi o to, że w założeniu środki na IKE są zwolnione z podatku Belki (o ile sięgniemy po nie po ukończeniu 60 lat). Zatem nowe oprocentowanie IKE w Banku Millennium będzie odpowiadać odsetkom w wysokości 2,47 proc. na zwykłym rachunku. Tyle że dziś jest to 3,7 proc.

Mimo obniżki odsetek IKE w Banku Millennium pozostanie najbardziej korzystnym rozwiązaniem wśród ofert dostępnych w bankach komercyjnych. Główni konkurenci płacą nie więcej niż 1,75 proc. w skali roku.

Obecnie w segmencie komercyjnym najlepsze IKE dostępne jest w mBanku. Przeczytaj, jak wygląda przenoszenie konta oszczędnościowego IKE z Banku Millennium do mBanku.


Maciej Kusznierewicz

4 Komentarze

    • Niestety, ale trzeba przyznać Bankowi Millennium, że długo trzymał oprocentowanie na dobrym poziomie. Obniżki się bronią, bo stopa referencyjna jest jeszcze niższa (0,5%).

  1. Od 3 września 2020 IKE w Millennium będzie oprocentowane na 0,1%. Podobną stawkę ma Getin. Bankowe IKE przestały się opłacać.
    Sugeruję zainteresowanie się IKE maklerskim (np. w e-Maklerze mBanku. Zakup tzw. ETF jest tu chyba najlepszym rozwiązaniem).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.