Oprocentowanie IKE coraz niżej (jesień 2020)

oprocentowanie IKE w bankach maleje
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Ścięte wiosną prawie do zera koszty pieniądza nie przestają oddziaływać na oprocentowanie IKE w bankach. Maleje ono z kwartału na kwartał i jest już przeszło trzy razy niższe niż rok temu. Tylko osiem organizacji płaci za oszczędności emerytalne więcej niż 1 proc. w skali roku.

Nastała jesień. Czas więc na nowy ranking IKE prowadzonych przez banki pod postacią kont oszczędnościowych.

Nie mamy dobrych wiadomości. Mimo upływu kolejnych miesięcy od wprowadzenia niemal zerowych stóp procentowych przez RPP w reakcji na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa oprocentowanie IKE nie przestaje spadać.

Zobacz ranking IKE z zimy 2021. Są mocne spadki.

Banki zmniejszają oprocentowanie IKE z opóźnieniem

Po części wynika to z pewnej inercji. Otóż w wielu instytucjach oferujących rachunki służące do gromadzenia oszczędności w III filarze wysokość odsetek zależy od wskaźników wg stanu z poprzedniego kwartału. Przypomnijmy, że sekwencja cięć stóp procentowych zakończyła się w maju, więc pierwszym pełnym kwartałem obowiązywania ultraniskiego kosztu pieniądza było lato (lipiec – wrzesień).

oprocentowanie IKE w Banku Millennium
fot. freeimages.com

Jednak niektóre banki, które ustalają stawki wg własnego uznania, wciąż dostosowują swoją ofertę depozytową do nowych realiów rynkowych. Czytaj: redukują wysokość odsetek. Oczywiście znajduje to odzwierciedlenie w rankingu. Podmioty, które powstrzymały się od obniżek, awansowały.

Natomiast średnie oprocentowanie IKE w banku wynosi teraz 0,76 proc. Odpowiada to stawce 0,94 proc. na zwykłym koncie, gdyż oszczędności w III filarze są zwolnione z podatku Belki (o ile wypłacimy je po ukończeniu 60 lat).

groszowe zyski z lokaty
fot. pixabay.com

Latem środki na statystycznym koncie emerytalnym pracowały w tempie większym o 27 pb (0,27 pkt proc.). Przed rokiem stopa zwrotu na IKE była aż trzykrotnie wyższa niż dziś (2,46 proc.).

W następnych tygodniach należy liczyć się z kolejnymi cięciami oprocentowania. Taki ruch zapowiedziały m.in. BS Czarny Dunajec i BS Milicz.

Najlepsze IKE wciąż w śląskim OK Banku

Obecnie tylko osiem na 25 monitorowanych przez nas organizacji proponuje kupon wyższy niż 1 proc. w skali roku. Wszystkie to banki spółdzielcze.

Na czele letniego rankingu IKE znajduje się OK Bank z Knurowa

Najlepsze IKE, tak jak trzy miesiące temu, otworzymy w OK Banku z Knurowa. Kierowana przez Dariusza Wójcika spółdzielnia, której także nie ominęły spadki (efekt malejącego WIBID-u), płaci 1,84 proc.

Spośród instytucji komercyjnych najlepszą ofertę ma mBank z kuponem 0,4 proc. Bank Millennium, który do tej pory liderował w tym segmencie, 10-krotnie zredukował wysokość płaconych odsetek (0,1 proc.).

Ranking IKE w banku jesienią 2020

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.OK Bank1,84%roczna– stawka wynika ze wzoru: WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 1,8,
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
2.Bank Spółdzielczy w Miliczu1,6%roczna– od 1 grudnia: 1,1%
3.Silesia Bank1,5%roczna

Bank Nowy BFG1,5%roczna

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu1,5%roczna– od 2 listopada: 1,2%
6.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie1,25%miesięczna– wyższe oprocentowanie (1,62%) dla klientów z dłuższym stażem
7.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim1,1%roczna
8.Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie1,07%roczna– stawka wynika ze wzoru: średnia WIBID 1Y z września, października i listopada x 1
Źródło: Obiektywne Finanse. Stan na 4.10.2020 r.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.