Letni ranking IKE w banku jak po trzęsieniu ziemi

prywatna emerytura z III filaru
fot. pixabay.com

Wydarzenia będące następstwem pandemii koronawirusa przemodelowały ranking IKE. Doszło do dużych obniżek stawek w niemal wszystkich instytucjach i przetasowań w klasyfikacji. Wyłonił się też nowy lider, którym został OK Bank z Knurowa, który płaci 2,19 proc.

Wywołany w marcu przez koronawirusa kryzys gospodarczy i finansowy wciąż zbiera swoje żniwo. W odpowiedzi na trzy kolejne cięcia stóp procentowych przez RPP banki zmniejszyły oprocentowanie depozytów, w tym indywidualnych kont emerytalnych. Obecnie trwa druga fala redukcji odsetek. Niektóre instytucje po pierwszych obniżkach ponownie zapowiedziały taki ruch na najbliższe tygodnie i miesiące.

Zobacz ranking IKE z zimy 2021. Są mocne spadki.

Letni ranking IKE otwiera OK Bank z Knurowa

W efekcie przez ranking IKE w banku przeszło swoiste tsunami, które niemal wywróciło do góry nogami dotychczasową kolejność. Spośród 25 monitorowanych przez nas organizacji tylko jedna nie ścięła oprocentowania w ciągu ostatnich trzech miesięcy. To Bank Nowy BFG (dawny PBS Sanok), przy czym zaanonsował on obniżkę na 1 września.

Na czele letniego rankingu IKE znajduje się OK Bank z Knurowa

A w nim znów doszło do zmiany lidera. Obecnie ranking IKE otwiera Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy. Organizacja kierowana przez Dariusza Wójcika płaci 2,19 proc. odsetek. Odpowiada to stawce 2,7 proc. na zwykłym koncie (oszczędności w III filarze są zwolnione z podatku Belki po spełnieniu pewnych warunków).

Choć OK Bank też zredukował oprocentowanie rachunku służącego do odkładania na prywatną emeryturę, to ze względu na korzystny dla klientów sposób ustalania odsetek (średni WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 1,8 marży) zdołał przesunąć się na pierwsze miejsce w klasyfikacji. Ale już od dłuższego czasu znajdował się w ścisłej czołówce.

Średnie oprocentowanie IKE jeszcze spadnie

Trzeba przyznać, że w obliczu wydarzeń z ostatnich miesięcy spółdzielcy ze Śląska zachowali się bardzo w porządku w stosunku do oszczędzających. Konkurenci nie dość, że obniżyli oprocentowanie IKE, to jeszcze zmodyfikowali na niekorzyść klientów zasady naliczania odsetek. Mowa np. o Bałtyckim Banku Spółdzielczym z Darłowa (teraz dla nowych rachunków stosuje mnożnik 1 zamiast 1,57) czy Banku Spółdzielczym z Parczewa (doliczana przezeń do WIBOR-u 1M marża poszła w dół z 1,75 do 0,5).

oprocentowanie IKE

Wskutek masowych cięć stawek średnie oprocentowanie IKE w III kwartale 2020 r. spadło do 1,03 proc. w skali roku. Oczywiście jest to najniższy poziom w historii. Przez rok przeciętne odsetki naliczane od środków na koncie emerytalnym stopniały przeszło dwukrotnie (z 2,46 proc.).

W najbliższych miesiącach zysk z tej formy oszczędzania znów może zmaleć, ponieważ wiele instytucji ogłosiło kolejne redukcje kuponów. W tym gronie znajdują się m.in.

 • Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie,
 • BS Milicz,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości i
 • Bank Millennium.

Ranking IKE w banku latem 2020

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.OK Bank2,19%roczna– stawka wynika ze wzoru: WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 1,8,
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
2.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie2%miesięczna– od 1 września: 1,25%
3.Bank Spółdzielczy w Miliczu2%roczna– od 19 sierpnia: 1,6%

Bank Nowy BFG2%roczna– od 1 września: 1,5%
5.BPS1,72%miesięczna– od 15 września: 0,92%
6.Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie1,64%roczna– stawka wynika ze wzoru: (średnia WIBID 1Y z września, października i listopada) x 1
7.Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu1,5%roczna

Warszawski Bank Spółdzielczy1,5%roczna

Silesia Bank1,5%roczna

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim1,5%roczna– od 6 sierpnia: 1,1%
11.Bank Millennium
[załóż wraz z ROR-em i premią]
1%roczna– od 4 września: 0,1%
Źródło: Obiektywne Finanse. Stan na 2.08.2020 r.

Maciej Kusznierewicz

8 Komentarze

 1. Bardzo przejrzyście teraz to wygląda z uwagami. Czy po 1,5 miesiąca będzie też aktualizacja rankingu IKZE? Aż strach się bać co tam się pozmieniało…

  • Panie Marcinie, taka aktualizacja jest co kwartał – zarówno IKE, jak i IKZE;-) Proszę prześledzić zasoby serwisu.
   BTW: takie uwagi zawsze zamieszczam.

 2. Witam,
  nie wiem, czy coś się zmieniło, ale BS w Czarnym Dunajcu IKE zakładał tylko mieszkańcom powiatu nowotarskiego oraz 5 powiatów ościennych. Dla mnie dziwne to ale prawdziwe.

  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.