Pojawia się i znika, czyli najlepsze IKE w banku wiosną 2020

dodatkowa emerytura dzięki IKE lub IKZE

Wywołane przez koronawirus zamieszanie w świecie finansów sprawiło, że w II kwartale najlepsze IKE w banku dostępne jest w BS Czarny Dunajec. Jednak niebawem jego oferta może zostać zdetronizowana pod wpływem tych samych czynników, która wywindowała go na szczyt rankingu.

Koronawirus i wywołane przezeń zamieszanie na rynkach finansowych uderzyło również w tych, którzy odkładają na dodatkową emeryturę. Głównie wskutek spadku ceny pieniądza na rynku międzybankowym i dwukrotnej obniżki stóp procentowych NBP zmniejszyło się średnie oprocentowanie IKE.

Zobacz ranking IKE z wiosny 2021. Są spadki.

Oprocentowanie IKE pikuje

W II kwartale 2020 r. wynosi ono 2,03 proc. w skali roku. Z uwagi na zwolnienie z podatku Belki odpowiada to stawce 2,5 proc. na zwykłym rachunku. W porównaniu do poprzedniego kwartału i stanu sprzed roku przeciętne odsetki zmalały o 43 punkty bazowe (0,43 pkt proc.).

oprocentowanie IKE

Nie mogło być inaczej, skoro cięć stawek dokonała połowa z 25 monitorowanych przez nas instytucji prowadzących IKE. Ponadto pięć zapowiedziało taki ruch na najbliższe tygodnie. W przypadku niektórych banków redukcja odsetek sięgnęła 70 proc. dotychczasowego poziomu.

Opisane zjawiska istotnie wpłynęły na ranking IKE w formie kont oszczędnościowych. Doszło w nim do sporych przetasowań. Zmienił się także jego lider, ponieważ ten niedawny (BS Skierniewice) ściął odsetki z 3,4 do 1,02 proc.

Po najlepsze IKE w banku – na Podhale

Obecnie najlepsze IKE prowadzi Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu na Podhalu, który płaci 3,3 proc. w skali roku (4,07 proc.). Z tym że na czerwiec zapowiedział on obniżkę oprocentowania. – Nie będzie ona duża, ale jednak nastąpi – mówi pracownik banku.

Najlepsze IKE w II kwartale 2020 dostępne jest w BS Czarny Dunajec

W połowie roku wejdą w życie zmiany stawek w innych podmiotach prowadzących IKE. To spowoduje kolejne przeobrażenia w naszym zestawieniu.

Wówczas na jego szczycie powinien usadowić się OK Bank. Lecz w związku z tym, że spółdzielnia ze Śląska co kwartał aktualizuje współczynnik WIBID 3M (ostatnio mocno pikował), o który opiera oprocentowanie IKE, nie pozostanie długo na czele klasyfikacji.

Zobacz najnowszy ranking IKE w banku z wiosny 2021

Ranking IKE w banku wiosną 2020

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu3,3%roczna– bank zamierza obniżyć oprocentowanie w czerwcu
2.OK Bank3,22%roczna– stawka wynika ze wzoru: WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 1,8;
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
3.Bank Spółdzielczy w Miliczu3,2%roczna– od 15 czerwca: 2,7%
4.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie3%miesięczna– od 1 czerwca: 2,5%
5.Bank Millennium3%roczna– od 1 czerwca: 2%;
– od 1 lipca: 1%
czytaj więcej
6.Bank Spółdzielczy w Parczewie2,95%
– stawka wynika ze wzoru WIBID 1M (obowiązujący w danym kwartale) + 1,75
7.Bank Spółdzielczy w Nałęczowie2,7%roczna

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy2,7%roczna
9.Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie2,58%roczna– stawka wynika ze wzoru: (średnia WIBID 1Y z września, października i listopada) x 1,57
10.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim2,5%roczna– od 26 maja: 2%
Źródło: Obiektywne Finanse. Stan na 24.04.2020 r.

Maciej Kusznierewicz

23 Komentarze

 1. Szanowni forumowicze , przychodzę z informacją że BS Skierniewice złamał swój regulamin oraz umowy i za głęboko obniżył oprocentowanie rachunków IKE oraz IKZE. Otóż w umowach są zapisy jak par. 5 ust 5 i 7 cyt:
  „5. Wysokość oprocentowania środków na rachunku POL-IKE może być zmieniona w czasie trwania Umowy, na zasadach określonych w ust. 6 i 7, w przypadku wystąpienia zmiany wysokości przynajmniej dwóch spośród podanych niżej czynników:
  1) stopy referencyjnej lub dyskonta weksli lub oprocentowania kredytu lombardowego ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej.
  2) któregokolwiek wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszanego przez Prezesa GUS, o co najmniej 0,25 punktu procentowego w stosunku do poprzednio ogłaszanych wskaźników za analogiczny okres (roczny lub kwartalny lub miesięczny.
  3) rentowności rocznych bonów skarbowych emitowanych przez Skarb Państwa, o co najmniej 0,25 punktu procentowego w stosunku do poprzednio ogłaszanej rentowności – dla rachunków prowadzonych w złotych polskich.
  6. Jednoczesny wzrost wysokości dwóch ze wskaźników, wymienionych w ust. 5 skutkuje podwyższeniem oprocentowania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach POL-IKE, o iloczyn dotychczasowej nominalnej wartości oprocentowania i wartości zmiany wskaźnika wykazującego mniejszy wzrost, wyrażoną w punktach procentowych. Środki te oprocentowane są według dotychczasowej stopy procentowej nie dłużej niż przez miesiąc kalendarzowy, następujący po miesiącu, w którym opublikowano dane o zmianie wskaźnika.
  7. W przypadku spadku wysokości jednego ze wskaźników, wymienionych w ust. 5 Bank może podjąć decyzję o obniżeniu oprocentowania środków pieniężnych zgromadzonych na POL-IKE, nie więcej niż o wartość identyczną ze spadkiem wskaźnika , wyrażoną w punktach procentowych, przy czym:
  1) decyzja Banku może być podjęta nie później niż do końca miesiąca kalendarzowego, następującego po miesiącu, w którym opublikowano dane o zmianie wskaźnika;
  2) środki zgromadzone na rachunkach POL-IKE oprocentowane są według dotychczasowej stopy procentowej nie dłużej niż przez miesiąc kalendarzowy, następujący po miesiącu, w którym opublikowano dane o zmianie wskaźnika.” Według tego zapisu BS Skierniewice mógł co najwyżej obniżyć IKE oraz IKZE o max. 1,5% czyli odpowiednio do 1,9% i 1,85% ponieważ stopa kredytu lombardowego spadła własnie o 1,5 pkt. procentowego. W związku z tym zachęcam do składania reklamacji.

 2. Bank Spółdzielczy w Nałęczowie (wymieniony w poz. 7 zestawienia), od 1 maja b.r. obniżył oprocentowanie IKE do 1,8%.
  Dziś żona wypłacała środki. Szybko i sprawnie, pieniądze na koncie były w tym samym dniu.

   • Była to wypłata – likwidacja po przejściu na emeryturę, po 5 latach oszczędzania traktowanego jako kilkuletnia lokata bez podatku Belki (3,3%).

     • Prawdopodobnie tak. Taka bezpodatkowa lokata po 5 latach (6 wpłat full limit od grudnia 2015 do stycznia 2020) dała 7 tys. zł odsetek przy 80 tys. wpłaconych środków. Oto potęga procentu składanego.
      Tak się akurat złożyło, że środki przydały się przy budowie.

 3. Mam pytanie: jest prawie połowa lipca, IKE w Millenium przestaje być atrakcyjne, delikatnie mówiąc, czy ktoś widzi jakąś sensowną alternatywę?Mam IKE praktycznie od początku….

  • Bierze Pani pod uwagę kontynuowanie odkładania na IKE w banku? Komercyjnym czy spółdzielczym? Jeśli chodzi o te pierwsze, to do dziś alternatywą był mBank, który płacił 1,25%, ale ściął stawkę do 0,4%. Natomiast otwarcie IKE w banku spółdzielczym wiąże się z koniecznością wizyty w mniejszym mieście lub zupełnie na prowincji…
   BTW: ranking IKE za III kwartał ukaże się 20 lipca.

  • W bankach nie ma już sensownych IKE. Millennium od 03 września na IKE daje 0,1%(!) bezczelnie licząc że dostanie kapitał od oszczędzających za friko, na wiele lat. Nie kredytujmy banków!
   Tylko IKE na rachunku maklerskim (np. fundusze ETF) ma jeszcze jakikolwiek sens. Ale to nie dla zielonych ciułaczy, trzeba trochę poczytać w necie jak to zrobić lub poprosić o pomoc osobę znającą temat. Ja mam w mBanku.

   • Panie Fabianie, słusznie Pan zauważył, że IKE pod postacią konta maklerskiego nie jest dla każdego. Ma trochę wad. Już nie chodzi tylko o wiedzę. Zakupy ETF-ów czy generalnie papierów wartościowych za małe kwoty jest nieopłacalny (prowizje). Do tego mogą dojść opłaty za zarządzanie takimi instrumentami i sam rachunek maklerski.
    Natomiast na IKE w formie KO można wpłacać drobne kwoty i nie ponosić żadnych kosztów. To w zasadzie bezobsługowy sposób oszczędzania w długim terminie dostępny dla każdego (wpłacam, zapominam i wyjmuję po nabyciu uprawnień emerytalnych).

    • Miałem na myśli osoby, które wobec bankowej mizerii poszukują możliwości transferu środków – vide: Anna. Wtedy można kupić np. dwa przeciwstawne ETF-y (akcyjny i obligacyjny) po min. 7 tys. zł każdy, by zoptymalizować koszty zakupu. Niestety koszty są nieuniknione jeśli środki na emeryturę mają przyrastać, a nie tylko realnie tracić. Poza tym – może pochopnie -patrzyłem na to ze swojej perspektywy bowiem dopuszczalny limit zakupu na IKE, który wykorzystuję robiąc jednorazowy zakup na początku roku, akurat pozwala na optymalizację kosztów (jak wyżej).
     Dla osób rozpoczynających oszczędzanie i dysponujących małymi kwotami, konto oszczędnościowe jest pierwszym wyborem jako najprostsze i zwykle bezpłatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.