BNP Paribas nadal najaktywniejszy w CSR

CSR w bankach
fot. Mystic Art Design || Pixabay

W ostatnich latach BNP Paribas mocno postawiła na CSR. Zarządzany przez Przemysława Gdańskiego bank po raz trzeci z rzędu zrealizował najwięcej dobrych praktyk w sektorze finansowym, a na przestrzeni kilku tygodni triumfował w dwóch innych podobnych zestawieniach.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu po raz kolejny podsumowało całoroczne działania rodzimych firm z obszaru CSR. Pozytywne inicjatywy zebrała w 18. edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.

Łącznie opisano w nim rekordowe 1696 przedsięwzięć zrealizowanych przez 214 instytucji. Liczba dobrych praktyk zwiększyła się o 147. Przy czym przedsiębiorstwa mogły zgłaszać maksymalnie 10 nowych akcji CSR. Limit nie obowiązywał w zakresie długoletnich działań, których było 984. To o przeszło 1/3 więcej niż rok wcześniej.

CSR w tożsamości BNP Paribas

W gronie 214 firm realizujących dobre praktyki CSR znalazły się 32 podmioty z branży finansowej. Podobnie jak przed rokiem okazała się ona najliczniej reprezentowaną. Tradycyjnie w grupie tej dominowały banki (15) oraz towarzystwa ubezpieczeniowe (7).

Banki odpowiedzialne społecznie
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Łącznie sektor finansowy przeprowadził w ubiegłym roku 317 przedsięwzięć ukierunkowanych na dobro społeczności lokalnych, pracowników bądź środowiska naturalnego. Tym samym utrzymał on aktywność w obszarze CSR na dotychczasowym poziomie.

Po raz trzeci z rzędu najwięcej działań przeprowadził BNP Paribas. Organizacja kierowana przez Przemysława Gdańskiego od lat zalicza się do liderów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Niedawno trzeci kolejny raz zwyciężyła w Rankingu Odpowiedzialnych Firm (w ujęciu sektorowym). Po raz kolejny otrzymała również Srebrny Listek CSR w konkursie „Polityki”.

BNP Paribas Bank Polska

Odpowiedzialność jest elementem tożsamości BNP Paribas. Dbamy o to, aby przejawiała się ona we wszystkich aspektach działalności banku – od finansowania rozwoju gospodarki i wspierania klientów w realizacji ich celów, poprzez dbałość o pracowników i partnerów biznesowych, po zaangażowanie społeczne i na rzecz środowiska naturalnego – mówi Maria Krawczyńska z BNP Paribas.

Ruchy w górę i w dół

Na drugim miejscu w liczbie działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu zrealizowanych w 2019 r. uplasował się Santander. Kierowany przez Marka Gajewskiego bank od lat utrzymuje się w branżowej czołówce CSR.

CSR_w_bankowosci

W tej edycji raportu „Odpowiedzialny biznes” zwraca uwagę duży awans Credit Suisse. W ciągu roku firma podwoiła liczbę realizowanych dobrych praktyk, dzięki czemu wskoczyła na sektorowe podium.

Wypadł za to z niego ING Bank Śląski, który z kolei dwukrotnie zmniejszył liczbę inicjatyw CSR. Jeszcze mocniej taką działalność ograniczyła Ergo Hestia, która również przez długi czas była jedną z najaktywniejszych w tej materii firm finansowych.

Najbardziej odpowiedzialne społecznie firmy finansowe w 2019 r.

lp.InstytucjaDobre praktykiWieloletnieNowe
1.BNP Paribas32239
2.Santander Bank302010
3.Credit Suisse271710
4.PZU24168
5.Credit Agricole20173
6.mBank19163
7.Citi Handlowy18126
8.ANG Spółdzielnia16151
9.ING Bank Śląski1587
10.Wonga1248

Opracowanie: blog Obiektywne Finanse, źródło: odpowiedzialnybiznes.pl


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.