Banki i ubezpieczyciele przejmują Ranking Odpowiedzialnych Firm

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2020

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2020 jest dla sektora finansowego podwójnie udany. Nie dość, że sklasyfikowano w nim rekordową liczbę podmiotów z branży, to jeszcze na jego szczycie uplasowały się dwa banki z maksymalną liczbą punktów.

Kolejna edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm znów okazała się szczególna dla sektora finansowego. Przed rokiem na najwyższym stopniu podium klasyfikacji generalnej po raz pierwszy stanął przedstawiciel tej branży. W tym roku na szczycie zmieściły się dwie takie instytucje, które w dodatku jako jedyne spośród 74 uwzględnionych w indeksie zdobyły maksymalną liczbę punktów.

BNP Paribas i ING Banku Śląski najbardziej odpowiedzialne społecznie

Mowa o BNP Paribas oraz ING Banku Śląskim. Ten pierwszy powtórzył wyczyn sprzed roku. Natomiast w klasyfikacji sektorowej zwyciężył po raz trzeci z rzędu i piąty w ostatnich ośmiu latach. Z kolei dla organizacji kierowanej przez Brunona Bartkiewicza, która zaliczyła drugi po mBanku największy awans, był to trzeci taki triumf od momentu, gdy powstaje Ranking Odpowiedzialnych Firm.

BNP Paribas Bank Polska

Zdobycie, po raz drugi z rzędu, pozycji lidera jest dla nas szczególnie ważne. Kwestie prowadzenia biznesu w sposób odpowiedzialny, czyli uwzględniający etyczne, społeczne i środowiskowe aspekty, mają bowiem ogromne znaczenie dla przyszłości nas wszystkich. Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom, którzy w swojej codziennej pracy przekładają Strategię CSR i Zrównoważonego Rozwoju na konkretne projekty i działania wzmacniające odpowiedzialność naszego banku – mówi Maria Krawczyńska z BNP Paribas.

W XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm uwzględniono 15 podmiotów z sektora finansowego. To rekordowa liczba w 13-letniej historii akcji.

Jednocześnie cztery z nich weszły do złożonej z dziewięciu firm ścisłej czołówki z największą liczbą punktów. Oprócz wymienionej wcześniej dwójki w tym gronie znalazły się Santander i Ergo Hestia.

ING Bank Śląski

W porównaniu do ubiegłorocznej edycji sześć organizacji finansowych poprawiło zajmowaną lokatę. Trzy wypadły gorzej i tyle samo nie zmieniło swojego położenia.

Mamy też dwa powroty. Chodzi o: Bank Pekao i BPH. W zestawieniu zadebiutowała Compensa. Wypadły z niego pośrednik ANG Spółdzielnia i Aviva.

CSR w bankach
fot. pixabay.com

Warto wspomnieć również o czwórce notowanej od początku istnienia indeksu, czyli od 2007 r. To Santander, Bank Millennium, Citi Handlowy i Provident.

W tegorocznej klasyfikacji sektor finansowy jest drugim najliczniej reprezentowanym. Więcej przedstawicieli (21) mają jedynie usługi, handel i transport.

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2020 – branża finansowa

lp.FirmaPktZmiana r/r
1 (1)BNP Paribas500=

ING Bank Śląski500+3
2 (2)Santander490=

Ergo Hestia490+1
3 (6)Bank Millennium440+2

PZU440+2
4 (9)Bank Pekao410powrót
5 (12)mBank380+5

Citi Handlowy380-1
6 (13)BGK370-1
7 (14)Provident360-1
8 (20)PKO BP300+1
9 (24)BPH250powrót
10 (26)Compensa230debiut
11 (27)Credit Agricole220=
Opracowanie: Obiektywne Finanse, źródło: rankingodpowiedzialnychfirm.pl; w nawiasie miejsce w klasyfikacji generalnej

Ranking Odpowiedzialnych Firm stanowi zestawienie krajowych organizacji, które są oceniane pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu. Indeks umożliwia porównanie wyników w czterech obszarach CSR pomiędzy podmiotami z różnych branż. Może być także instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

Jego autorami są prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego oraz analityk Jarosław Horodecki. Za audyt wyników odpowiada Deloitte.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.