Ranking IKE w banku z nowym liderem (jesień 2021)

Ranking kont IKE w banku
fot. Arek Socha || Pixabay

Jesienny ranking IKE otwiera BNP Paribas. Skorzystał on na szybkich podwyżkach stóp procentowych i oczekiwaniach rynku co do dalszego podnoszenia kosztu pieniądza. Beneficjentem decyzji RPP są też klienci Getin Banku.

Po kilku kwartałach cięć stawek na IKE dokonywanych przez kolejne instytucje, co było ich reakcją na gwałtowną obniżkę stóp procentowych przeprowadzoną wiosną ub.r. przez RPP, wydawało się, że sytuacja się ustabilizowała. Jednak osoby odkładające na prywatną emeryturę czeka kolejna niemiła niespodzianka.

Jak zmienia się ranking IKE w banku

Gdy od kilku miesięcy coraz głośniej mówi się o podwyżce kosztu pieniądza, na redukcję oprocentowania zdecydował się lider rankingu IKE w banku. Mowa o OK Banku z Knurowa, który przewodził zestawieniu przez pięć kwartałów.

prywatna emerytura z III filaru
fot. pixabay.com

Atrakcyjność jego oferty wynikała ze sposobu ustalania odsetek od środków na rachunku emerytalnym. Otóż do wskaźnika WIBID 3M dodawał on marżę 1,8. Zmieniło się to w wakacje.

Obecnie marża wynosi już tylko 0,3 i są nią objęte indywidualne konta emerytalne założone od 15 lipca (rachunki otwarte przed tą datą kapitalizowane są na dotychczasowych zasadach). W efekcie śląska spółdzielnia spadła w naszym cokwartalnym zestawieniu na 11. miejsce z kuponem 0,32 proc.

oprocentowanie IKE w bankach maleje
fot. Gerd Altmann || Pixabay

To wartość poniżej średniej wyliczanej na podstawie 23 monitorowanych przez blog Obiektywne Finanse podmiotów prowadzących IKE pod postacią konta oszczędnościowego objętego gwarancjami BFG. Jesienią 2021 średnie oprocentowanie IKE wynosi 0,52 proc. w skali roku.

W porównaniu z latem obniżyło się 2 pb (0,02 pkt proc.). Większą różnicę (24 pb) widać, gdy obecną stawkę odniesiemy do tej sprzed roku. Wtedy banki płaciły przeciętnie 0,76 proc.

Poza dotychczas mającym najlepsze IKE OK Bankiem żadna instytucja nie zmniejszyła odsetek. Trzy je podniosły, co było konsekwencją delikatnego wzrostu stawek międzybankowych w sierpniu i wrześniu.

Po najlepsze IKE do BNP Paribas

W IV kwartale 2021 ranking IKE otwiera Silesia Bank. Pod tą marką działa Śląski Bank Spółdzielczy w Katowicach, który płaci 1,5 proc.

Odpowiada to stawce 1,85 proc., gdyż oszczędności w III filarze są zwolnione z podatku Belki. Z tym że ulga przysługuje tylko wtedy, gdy wypłacimy je po nabyciu uprawnień emerytalnych (ukończenie 60 lat, w niektórych przypadkach – 55 lat).

Za organizacją zarządzaną przez Józefa Myrczka plasują się trzy inne banki spółdzielcze, w których oprocentowanie IKE przekracza 1 proc. Pozostałe ujęte w zestawieniu proponują mniej.

IKE w BNP Paribas Bank Polska

W szerokiej czołówce znajdują się dwie instytucje komercyjne. To BNP Paribas, w którym oszczędności przyszłych emerytów rosną w tempie 0,7 proc. (równowartość bieżącego WIBOR-u 3M). Jego zaletą jest codzienna kapitalizacja odsetek, co na tym rynku zdarza się rzadko. Przeczytaj analizę tej oferty.

Dwukrotna w ostatnich tygodniach podwyżka stóp procentowych i prawdopodobieństwo dalszego zwiększania się kosztu pieniądza powoduje szybki wzrost WIBOR-u i WIBID-u. W efekcie IKE w BNP Paribas jest oprocentowanie już na 3,91 proc. (stan na 9 marca).

Znacząco zwiększyło się również stawka na IKE w Getin Banku. Ten powiązał ją ze stopą referencyjną NBP (aktualnie ma ona wartość 3,5 proc.).

Ranking IKE w banku jesień 2021

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.BNP Paribas
[zakładam przez kuriera wraz z ROR-em]
3,91%dzienna– oprocentowanie równe bieżącemu WIBOR-owi 3M,
– pierwsza wpłata w ciągu 30 dni min. 100 zł
2.Getin Bank
[otwieram online wraz z lokatą]
3,5%roczna– oprocentowanie równe stopie referencyjnej NBP
3.Bank Spółdzielczy w Parczewie3,17%roczna– stawka wynika ze wzoru: WIBID 1M z poprzedniego miesiąca + 0,5
4.Silesia Bank1,75%roczna– pierwsza wpłata min. 100 zł
5.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie1,25%miesięczna– wyższe oprocentowanie (1,62%) dla klientów z dłuższym stażem
6.Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu1,2%roczna
7.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim1,1%roczna
8.BPS0,92%roczna– dla klientów bez ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
9.Warszawski Bank Spółdzielczy0,85%roczna
10.Bank Spółdzielczy w Nałęczowie0,8%roczna

Bank Spółdzielczy w Miliczu0,8%roczna

Opracowanie Obiektywne Finanse na podstawie stron banków. Stan na 8.12.2021 r.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.