IKE w BNP Paribas pod lupą

IKE w BNP Paribas Bank Polska

Po ostatnich zwyżkach WIBOR-u IKE w BNP Paribas jest najlepiej oprocentowanym kontem emerytalnym spośród ogólnokrajowych banków komercyjnych. Przedstawiamy najważniejsze informacje oraz wady i zalety oferty organizacji kierowanej przez Przemysława Gdańskiego.

Oferta IKE pod postacią konta oszczędnościowego prowadzonego przez ogólnokrajowe banki komercyjne jest skromna. Co prawda wg zestawienia KNF-u obejmuje siedem instytucji, w praktyce taki produkt dostępny jest w czterech.

Konto IKE w banku komercyjnym

Chodzi o: Bank Millennium, mBank, Getin Bank oraz BNP Paribas. Pozostałe organizacje jedynie administrują wcześniej utworzonymi (Alior Bank, PKO BP) lub przejętymi rachunkami (Bank Pekao) i nie zawierają nowych umów.

emerytura z ZUS a prywatne emerytury
fot. pixabay.com

Spośród podmiotów prowadzących aktywną sprzedaż dwa (Bank Millennium i mBank) ustalają oprocentowanie IKE wg swojego uznania. Dwa pozostałe uzależniają je od stawek referencyjnych.

Z tego grona po ostatnich zwyżkach WIBOR-u, co nastąpiło w reakcji na podniesienie stóp procentowych, najlepsze konto emerytalne ma organizacja kierowana przez Przemysława Gdańskiego [zobacz ranking IKE w banku]. Dlaczego? Z dwóch powodów.

Korzystne IKE w BNP Paribas

Po pierwsze, oprocentowanie IKE w BNP Paribas oparte jest o WIBOR 3M. Obecnie daje to stawkę 7,43 proc. Obliczana przez nas średnia rynkowa wynosi 5,58 proc.

Zatem w obecnych realiach, gdy analitycy i rynek spodziewają się kolejnych podwyżek ceny pieniądza, wysokość kuponu może względnie szybko rosnąć. Przy ujemnym WIBOR-ze konto nie jest oprocentowane, co reguluje § 25 umowy.

Oprocentowanie konta IKE w BNP Paribas zależy od WIBOR-u 3M
fot. materiały prasowe

Po drugie, kapitalizacja IKE w BNP Paribas odbywa się codziennie. To ewenement wśród produktów dobrowolnego odkładania na prywatną emeryturę. Regułą jest dopisywanie odsetek raz na rok. Rzadko odbywa się to raz w miesiącu (tak robi mBank).

Wady? Zawarcie umowy jest możliwe tylko w oddziale. W tym aspekcie organizacja zarządzana przez Przemysława Gdańskiego nie idzie w ślady konkurentów, którzy coraz częściej pozwalają na otwarcie IKE kanałami elektronicznymi [sprawdź wykaz].

konto IKE w BNP Paribas

W BNP Paribas rachunek do oszczędzania w III filarze można otworzyć jako samodzielny produkt (z dostępem do bankowości elektronicznej, by mieć lepszą kontrolę nad środkami). Bank nie wymaga zawierania umowy o ROR.

Aczkolwiek to się może opłacić. Instytucja kontrolowana przez Francuzów często organizuje promocje, w ramach których proponuje nawet 300-400 zł premii (niekiedy w gotówce, a nieraz w bonach zakupowych np. do Biedronki). Zwalnia z kosztów po wykonaniu w miesiącu trzech transakcji kartą do rachunku.

>>otwieram ROR w BNP Paribas<<

Pierwsza wpłata na IKE w BNP Paribas

Co jeszcze warto wiedzieć? Od dnia otwarcia IKE w BNP Paribas mamy 30 dni na jego zasilenie w sposób bezgotówkowy min. 100 zł (oczywiście możemy to zrobić od razu w oddziale podczas podpisywania umowy). W przeciwnym razie po upływie tego okresu kontrakt zostanie automatycznie rozwiązany.

Ważne! Jeśli rachunek otwieramy w ramach wypłaty transferowej z innej instytucji, nie możemy dokonać wpłaty, zanim na konto nie wpłyną środki, które przenosimy z tejże instytucji. Zgodnie z przepisami powinno to nastąpić w ciągu 14 dni od złożenia dyspozycji.

Premia za otwarcie konta
fot. pixabay.com

IKE w BNP Paribas możemy zasilać bezgotówkowo lub w kasie. W tym drugim przypadku operacje są zwolnione z 10-zł opłaty, które zwykle bank pobiera od wpłat na konto.

Wypłata po nabyciu uprawnień emerytalnych możliwa jest jednorazowo lub w dwóch ratach. Bank ma na to 14 dni. Częściowy zwrot, czyli wypłata przed nabyciem praw do emerytury, realizowany jest w ciągu 30 dni. Co ciekawe, za każdy dzień opóźnienia możemy się domagać od banku odsetek ustawowych liczonych od kwoty zlecenia.

Najważniejsze opłaty za IKE w BNP Paribas

DyspozycjaOpłata
Otwarcie IKE0 zł
Prowadzenie IKE0 zł
Wpłata na IKE (gotówką w kasie)0 zł
Wypłata, wypłata transferowa, zwrot przed upływem 12 miesięcy od zawarcia umowy600 zł
Ustanowienie dyspozycji na wypadek śmierci (w momencie zawierania umowy)0 zł

Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl na podstawie TOiP BNP Paribas. Stan na 6.11.2021 r.


Maciej Kusznierewicz

8 Komentarze

 1. Ale drogo ta wypłata transferowa rzed upływem roku, z banku spółdzielczego, z którego chce się przenieść do Paribasa (być może), chcą tylko 100 zł.

 2. Właśnie wczoraj dowiedziałam się, że na IKE BNP Paribas straciłam ponad 2 tys.zł z ciężko odłożonych pieniędzy jako zabezpieczeniem na starość. Po prostu zostałam okradziona z moich pieniędzy.

   • Wg Umowy środki zgromadzone na rachunku IKE są oprocentowane wg zmiennej stopy % w skali roku równej WIBOR 3M. W dniu otwarcia rachunku IKE
    ( 2016 r.) oprocentowanie wynosiło 1,71 % rocznie.

    • I jak miałyby zniknąć z Pani konta te 2 tys. zł? Na czym miała być polegać ta „kradzież”? Napisałem do Pani maila w tej sprawie.

     • Nie widziałam maila. W tej chwili na moim koncie 3 tys.mniej niż wpłaciłam. Tragedia ! Nie wiem co robić.

 3. Jak się okazało, pani Iwona dała się namówić na przekonwertowanie IKE konta oszczędnościowego na IKE w funduszach. Mimo że były to fundusze obligacji, trafiła na niekorzystny okres wzrostu inflacji (a tym samym spadku cen papierów, bo obligacje hurtowe wyceniane są na giełdzie), co wygenerowało stratę w rejestrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.