Ranking IKE jesień 2022, który cieszy oszczędzających

Ranking kont IKE w banku
fot. Arek Socha || Pixabay

Jesienny ranking IKE obfituje w oferty zapewniające grubo ponad 7 proc. odsetek. Większość z nich dostępna jest w lokalnych bankach spółdzielczych z PBS-em Sokołów Podlaski na czele. Jednak w zestawieniu znajdziemy też kilka ogólnokrajowych banków komercyjnych, wśród których prym wiedzie dotychczasowy lider BNP Paribas.

Wysoka inflacja (wg GUS-u najwyższa od 1997 r.) pustoszy nasze portfele. Jednak ma też dobre strony. RPP, próbując ją obniżyć, przez ostatni rok podnosiła stopy procentowe. Ta główna dobrnęła do poziomu niewidzianego od 20 lat.

Oprocentowanie IKE na wieloletnich maksimach

W efekcie wzrosło też oprocentowanie IKE w bankach. Niektóre organizacje płacą odsetki w wysokości niewidzianej od co najmniej 10 lat. Ma to swoje przełożenie na ranking IKE.

W IV kwartale 2022 r. przeciętny kupon wypłacany od oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym wynosi 5,58 proc. w skali roku. Jest to średnia wyliczona na podstawie 23 monitorowanych przez nas instytucji. W minionym kwartale oprocentowanie podniosła większość (16) z nich.

Wysokie oprocentowanie IKZE w bankach
fot. pixabay.com

Odpowiada to stawce 6,89 proc. na zwykłym koncie oszczędnościowym. Dlaczego stosujemy takie porównanie? Dochody z IKE są zwolnione z podatku Belki, jeśli sięgniemy po nie po ukończeniu 60 lat.

Tym bardziej warto wykorzystać przysługujący w 2022 roku limit wpłat na IKE. Przypomnijmy, że wynosi on 17.766 zł.

W porównaniu z latem średnie oprocentowanie IKE w bankach wzrosło o 1 pkt proc. Natomiast w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyło się o ponad 5 pkt proc. Przed rokiem o tej porze osiągnęło ono historyczne minimum.

[Edytowany 13 kwietnia 2023] Niestety, w II kwartale 2023 oprocentowanie IKE w bankach już zaczęło spadać. Na razie zmiany są minimalne i obejmują tylko część instytucji.

Jesienny ranking IKE w banku z dużymi zmianami

Ranking IKE jesienią 2022 otwiera Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim. Instytucja zarządzana przez Piotra Żebrowskiego podniosła stawkę aż o 1,5 pkt proc. (decyzja wejdzie w życie z końcem października) – do 7,75 proc. w skali roku. Można to porównać do kuponu 9,57 proc. na zwykłym rachunku.

Najlepsze IKE w PBS Sokołów Podlaski, który otwiera ranking IKE w bankach

Tak duża podwyżka zapewniła spółdzielni ze wschodu Mazowsza awans na pozycję lidera, którą przez ostatnie trzy kwartały zajmował BNP Paribas. Ten spadł na trzecie miejsce. Obecnie płaci 7,51 proc. Aczkolwiek wobec systematycznego wzrostu stawki WIBOR 3M zmniejsza stratę do PBS-u Sokołów.

Między nimi plasuje się Bank Spółdzielczy w Parczewie z kuponem 7,53 proc. Tam oprocentowanie IKE również znacząco się zwiększyło i nadal będzie rosnąć. To skutek wzrostu wskaźnika WIBID 1M.

Potężny awans w rankingu IKE zaliczył czwarty w zestawieniu Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie. Jego klienci mogą liczyć na odsetki na poziomie 7,28 proc. W najbliższym czasie to oprocentowanie jeszcze powinno pójść w górę wskutek rosnącego współczynnika WIBID 12M.

To samo stanie się w przypadku IKE prowadzonego przez Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie. Instytucja spod Inowrocławia już zwiększyła odsetki o 1,72 pkt proc. – do 7,15 proc. Wkrótce, wobec rosnącego wskaźnika WIBID 6M, będzie to jeszcze więcej.

Zobacz najlepsze konto IKE zimą 2023. Niestety, w niektórych bankach stawki zaczęły spadać.

Ranking IKE w banku jesienią 2022

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim7,75%roczna– stawka obowiązuje od 31 października; do tego dnia bank nalicza 6,25 proc.
2.Bank Spółdzielczy w Parczewie7,53%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 1M z poprzedniego miesiąca + 0,5
3.BNP Paribas
[zakładam z ROR-em]
7,51%dzienna– oprocentowanie oparte o WIBOR 3M z danego dnia roboczego
4.Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie7,28%roczna– stawka oparta o WIBID 12M z września, października i listopada;
– w przypadku klientów z większym stażem (umowy zawarte do 6 maja 2020 r.) stosuje się jeszcze mnożnik 1,57
5.OK Bank7,18%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 0,3;
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
6.Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie7,15%roczna– oprocentowanie równe średniemu WIBID-owi 6M z września, października i listopada;
– wyższa stawka (0,05-0,15 pp.) dla klientów z min. rocznym stażem
7.Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie6,88%roczna– oprocentowanie równe średniemu WIBID-owi 3M z poprzedniego kwartału
8.Getin Bank / VeloBank
[zakładam wraz z kontem oszczędnościowym]
6,75%roczna– oprocentowanie równe stopie referencyjnej NBP
9.Bank Spółdzielczy w Skierniewicach6,53%roczna
10.Silesia Bank6,25%roczna– pierwsza wpłata min. 100 zł
11.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie6,23%miesięczna
12.mBank
[zakładam wraz z ROR-em]
6,1%miesięczna– oprocentowanie nie mniejsze niż 80% WIBOR-u 1M z ostatniego dnia roboczego poprzedniego miesiąca
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse na podstawie stron banków. Stan na 22.10.2022 r.

We wrześniu i październiku 2023 stopy procentowe w Polsce spadły. Sprawdź, jak to wpłynęło na ranking kont IKE jesienią 2023.


Maciej Kusznierewicz

6 Komentarze

  1. Czy ktoś dokonywał częściowego zwrotu w BNP Paribas przed upływem roku od założenia? Informacje na stronie i w cenniku są sprzeczne co do opłaty 600zł, ktoś wie czy ta opłata jest pobierana?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.