Ranking IKE lato 2022 z dawno niewidzianymi stawkami

Ranking kont IKE w banku
fot. Arek Socha || Pixabay

Sytuacja na rynku depozytowym jest tak dobra, że ranking IKE lato 2022 obejmuje wyłącznie oferty zapewniające co najmniej 5 proc. w skali roku. Najwyżej oprocentowane IKE dają zarobić 6-7 proc. To kupony niewidziane na kontach emerytalnych od 10 lat.

Bezsprzecznie trwa dobry okres dla odkładających na prywatną emeryturę. Rosnące stopy procentowe i coraz większy rynkowy koszt pieniądza powodują, że średnie oprocentowanie IKE w formie kont oszczędnościowych objętych ochroną BFG idzie w górę od kilku kwartałów.

Oprocentowanie IKE na wieloletnich szczytach

W III kwartale 2022 r. wynosi ono 4,59 proc. w skali roku. Odpowiada to stawce 5,66 proc. na zwykłym rachunku. Dlaczego? Co do zasady oszczędności na IKE zwolnione są z podatku Belki.

Od wiosny przeciętne oprocentowanie IKE dostępne w bankach podwoiło się. Natomiast w porównaniu z ubiegłorocznym latem wzrosło 8,5-krotnie. Wtedy wynosiło bowiem 0,54 proc.

Wysokie oprocentowanie IKZE w bankach
fot. pixabay.com

Ranking IKE otwierały wówczas oferty nieprzekraczające 2 proc. Dziś bez trudu znajdziemy konta emerytalne zapewniające 5 proc. Najlepsze IKE dają zarobić 6-7 proc. To stawki niewidziane od 10 lat [zobacz].

W kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszych podwyżek oprocentowania na rachunkach IKE. Jednak kupony raczej nie powinny rosnąć tak dynamicznie jak do tej pory. Oczywiście wiele zależy od inflacji, poczynań najważniejszych banków centralnych świata (Fed, EBC) i sytuacji w realnej gospodarce.

Tu sprawdzisz, ile wynosi limit wpłat na IKE w 2022 r.

Do którego banku po najlepsze IKE latem 2022?

Na przestrzeni kwartału stawki podniosły niemal wszystkie banki monitorowane przez blog Obiektywne Finanse. W efekcie ranking IKE pod względem składu niewiele się zmienił (jedna nowość w postaci Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie, który zastąpił BS Oleśnica).

Doszło za to do kilku przetasowań, co było efektem różnic w wartości WIBOR-u i WIBID-u poszczególnych tenorów. Większość instytucji prowadzących konta emerytalne ustala wysokość odsetek właśnie w oparciu o te wskaźniki.

IKE w BNP Paribas Bank Polska

Od prawie roku najlepsze IKE znajdziemy w BNP Paribas, który obecnie płaci 7 proc. [czytaj więcej o IKE w BNP Paribas]. Do tego jako jedyny z czołówki kapitalizuje rachunek codziennie.

Na drugą lokatę wskoczył Bank Spółdzielczy w Parczewie ze stawką 6,59 proc. To efekt mocniejszego wzrostu WIBID-u 1M w stosunku do stopy referencyjnej, która po lipcowej podwyżce ma wartość 6,5 proc.

Właśnie dlatego na trzecie miejsce spadł Getin Bank. Organizacja kontrolowana przez Leszka Czarneckiego powiązała oprocentowanie IKE z główną stopą NBP [czytaj więcej o IKE w Getin Banku].

Zobacz ranking IKE w banku latem 2023. Stawki są naprawdę wysokie!

Ranking IKE w banku lato 2022

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.BNP Paribas
[zakładam z ROR-em]
7%dzienna– oprocentowanie oparte o WIBOR 3M z danego dnia
2.Bank Spółdzielczy w Parczewie6,59%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 1M z poprzedniego miesiąca + 0,5
3.Getin Bank
[zakładam wraz z kontem oszczędnościowym]
6,5%roczna– oprocentowanie równe stopie referencyjnej NBP
4.OK Bank6,36%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 0,3;
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
5.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim6,25%roczna
6.mBank
[zakładam wraz z ROR-em]
6,1%miesięczna– oprocentowanie nie mniejsze niż 80% WIBOR-u 1M z ostatniego dnia roboczego poprzedniego miesiąca
7.Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie6,06%roczna– oprocentowanie równe średniemu WIBID-owi 3M z poprzedniego kwartału
8.Silesia Bank6%roczna– pierwsza wpłata min. 100 zł
9.Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie5,43%roczna– oprocentowanie równe średniemu WIBID-owi 6M z marca, kwietnia i maja;
– wyższa stawka (0,05-0,15 pp.) dla klientów z min. rocznym stażem
10.Bank Spółdzielczy w Nałęczowie5%roczna
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse na podstawie stron banków. Stan na 17.07.2022 r.

Maciej Kusznierewicz

5 Komentarze

 1. W BNP Paribas oprocentowanie ike jest oparte o WIBOR 3M. Zastanawiam się co się stanie gdy dla tzw dobra kredytobiorców WIBOR zostanie zastąpiony innym wskaźnikiem. Czy WIBOR 3M zostanie całkowicie skasowany? Czy będzie ulegnie marginalizacji? Czy oprocentowanie WIBORu spadnie? Pytam bo otworzyłem w maju ike w BNP Paribas i nie wiem czy szukać w razie czego alternatywy. Może Pan jakieś przemyślenia.

  • Zgodnie z rozporządzeniem unijnym nowy wskaźnik nie może różnić się zbyt wiele od starego. W razie potrzeby wprowadzi się wskaźnik korygujący. Przykład: SARON zamiast LIBOR-u dla kredytów we frankach. Są praktycznie identyczne. Chodzi o to, że nowy wskaźnik ma być bardziej transparentny i odzwierciedlać rzeczywiste transakcje rynkowe, a nie hipotetyczne (no bo WIBOR to są stawki dla transakcji hipotetycznych).
   Poza tym władza może wprowadzić zapis, że zmiana WIBOR-u na inny współczynnik nie dotyczy jakichś tam produktów, np. IKE czy obligacji korpo.

  • Chodzi Panu o oprocentowanie?
   Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Oprocentowanie zmienia się tu i tu. Trzeba byłoby poczynić jakieś założenia lub prześledzić na konkretnym przykładzie.
   W przypadku IKE Obligacje występuje opłata za prowadzenie rachunku rejestrowego, co swoją drogą jest dziwne, ponieważ poza IKE za rachunek rejestrowy do zakupu tych papierów się nie płaci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.