Ranking IKE lato 2021 podpowie, gdzie założyć konto emerytalne

Ranking kont IKE w banku
fot. Arek Socha || Pixabay

Letni ranking IKE otwiera, tak jak kilka wcześniejszych, OK Bank z Knurowa. Śląska instytucja płaci ponad trzy razy lepiej, niż wynosi średnia rynkowa. Oprócz niej wartych uwagi jest kilka ofert. Wszystkie dostępne są w małych spółdzielniach o lokalnym zasięgu.

O oszczędzaniu na prywatną emeryturę warto myśleć zawsze, bez względu na porę roku. Im wcześniej się do tego zabierzemy, tym mniejsze wyrzeczenia będziemy ponosić. Chodzi o czas, w jakim zbierzemy kapitał pozwalający nam na utrzymanie poziomu życia na satysfakcjonującym poziomie.

Oprocentowanie IKE latem 2021 zastygło

Jeśli nie lubimy ryzyka i nie godzimy się na żadną stratę, dobrym rozwiązaniem jest IKE w banku. Produkt przybiera postać konta oszczędnościowego objętego standardową ochroną BFG. Od zgromadzonych środków dopisywane są odsetki, które nie podlegają opodatkowaniu.

oprocentowanie IKE

W 2021 limit wpłat na IKE wynosi 15.777 zł. Kwota dopuszczalnych zasileń rośnie co roku, wraz ze średnią krajową. To jej trzykrotność stanowi ograniczenie.

Od ubiegłorocznej wiosny średnie oprocentowanie IKE pozostaje bardzo niskie. To efekt niemal zerowych stóp procentowych, które RPP ustanowiła w maju 2020 celem przeciwdziałania gospodarczym skutkom pandemii.

Latem 2021 wyliczone na podstawie stawek z 23 monitorowanych banków oprocentowanie IKE wynosi 0,54 proc. w skali roku. To praktycznie tyle samo, co kwartał wcześniej (0,55 proc.). Od tego czasu tylko jedna instytucja zmniejszyła wysokość oferowanych odsetek. Redukcja jest znacząca, ale BS Milicz sygnalizował ją z wyprzedzeniem.

oszczędności na koncie oszczędnościowym

W porównaniu ze stanem sprzed 12 miesięcy różnica jest już zauważalna. Wówczas banki płaciły za emerytalne oszczędności przeciętnie dwa razy więcej (1,03 proc.).

Dobra wiadomość jest taka, że żaden podmiot nie zakomunikował kolejnych obniżek. Obecnie rynek spodziewa się podwyżek ceny pieniądza. Kwestią czasu jest, kiedy to nastąpi. Mówi się o przełomie roku lub I kwartale 2022. Przy czym raczej nie będzie do znaczący ruch w górę.

Ranking IKE ponownie dla OK Banku

Gdzie więc warto założyć IKE latem 2021? Oczywiście tam, gdzie dostaniemy najwyższe odsetki. Od roku najlepsze IKE dostępne jest w OK Banku z Knurowa, w którym oprocentowanie wynosi 1,81 proc. Spółdzielcy ze Śląska po raz piąty z rzędu otwierają nasz ranking IKE.

Najlepsze IKE oferuje OK Bank z Knurowa

Dodatkowym plusem ich oferty jest powiązanie stawki ze współczynnikiem WIBID 3M. Oznacza to, że w razie podwyżki ceny pieniądza automatycznie wzrosną odsetki wypłacane klientom.

Pewny mankament stanowi fakt, że jeśli nie otworzymy w Orzesko-Knurowskim Banku również konta osobistego, przy otwieraniu IKE poniesiemy jednorazowy koszt 50 zł za dostęp do systemu transakcyjnego.

Od dłuższego czasu tworzony przez blog Obiektywne Finanse cokwartalny ranking IKE tworzą same instytucje spółdzielcze o zasięgu lokalnym. Wynika to z faktu, że po prostu płacą one więcej niż ogólnokrajowe banki komercyjne.

IKE w mBanku

Spośród tych ostatnich najwyżej oprocentowane konto typu IKE proponuje mBank. Jednak lokując tam oszczędności, zarobimy tylko 0,4 proc. [zakładam całkowicie online].

Oczywiście zawsze możemy zmienić instytucję prowadzącą nasze konto emerytalne. Jak przenieść IKE, opisaliśmy tutaj. Jeśli przeprowadzimy operację po upływie 12 miesięcy od otwarcia rachunku, nie poniesiemy żadnych opłat karnych.

Zobacz najnowszy ranking IKE z jesieni 2021

Ranking IKE w banku lato 2021

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.OK Bank1,81%roczna– stawka wynika ze wzoru: średnia WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 1,8,
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
2.Silesia Bank1,5%roczna– pierwsza wpłata min. 100 zł
3.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie1,25%miesięczna– wyższe oprocentowanie (1,62%) dla klientów z dłuższym stażem
4.Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu1,2%roczna
5.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim1,1%roczna
6.BPS0,92%roczna– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
7.Warszawski Bank Spółdzielczy0,85%roczna
8.Bank Spółdzielczy w Nałęczowie0,8%roczna

Bank Spółdzielczy w Miliczu0,8%roczna
10.Bank Spółdzielczy w Parczewie0,48%
– stawka wynika ze wzoru: WIBID 1M + 0,5

Opracowanie Obiektywne Finanse na podstawie stron banków. Stan na 10.07.2021 r.


Maciej Kusznierewicz

5 Komentarze

 1. Chyba można uniknąć tych 50 zł dla BPS, zakładając najtańsze konto, gdzie wystarczy przelew na 1000 zł, aby uniknąć opłaty. Pytanie czy da się nie brać karty, bo ona jest płatna bezwarunkowo. Być może potem można np. za 2 – 3 miesiące zamknąć konto ROR, zostawiając dostęp do ebankowości za 0 zł.

 2. Mam wrażenie że oprocentowanie zastygło w ostatnim czasie w większości banków. Lokaty nie są już opłacalne według mnie. Utrzymanie konta kosztuje więcej niż jest tego warte. Dlatego póki co wstrzymuje się z lokatą emerytalną. Jedyna inwestycja na ten moment z mojej strony to ppk. Zobaczymy jak program się rozwinie. Ale co trzeba przyznać, po roku oszczedzania na koncie uzbierało się 1800zł

  • Niestety, zerowe procenty mogą zniechęcać. Raczej prędko się to nie zmieni, bo podwyżki stóp raczej będą stopniowe.
   Co do PPK. Racja, ostatnio – dzięki dopłatom pracodawcy i państwa – przynoszą bardzo dobre stopy zwrotu. Jednak nie każdy ma możliwość uczestnictwa w tej formie odkładania na emeryturę.
   Dlatego przy zerowym oprocentowaniu warto spróbować z IKZE. W tym przypadku wpłaty można odliczyć od podstawy opodatkowania. Tu ostatnie notowanie: https://obiektywnefinanse.pl/2021/06/ranking-ikze-w-bankach-w-ii-kw-2021-czyli-gdzie-odkladac-na-prywatna-emeryture/. We wrześniu pojawi się nowy ranking.

   • Z ppk może skorzystać w zasadzie każdy zatrudniony. U nas jednogłośnie w firmie stwierdziliśmy jako pracownicy, że chcemy więc szef wziął to na przysłowiową klate. A dla osób, które wykazują się bardziej, dopłaca nawet wpłaty dodatkowe poza podstawowymi na konta ppk. Wiec póki co dla mnie program mimo różnych głosów w sieci jest jednym z bardziej oplacalnych sposobow na odkladanie na emeryture

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.