Mieszkania deweloperskie jak świeże bułeczki

Mieszkania deweloperskie kupione za gotówkę
fot. materiały prasowe / Domiporta.pl

W I połowie 2021 w siedmiu największych aglomeracjach klienci kupili wyłącznie za gotówkę mieszkania deweloperskie warte łącznie 11 mld zł. To najlepszy wynik w historii, który został ustanowiony, choć liczba transakcji wcale nie była rekordowa. Wszystko przez dynamiczny wzrost cen nieruchomości.

Z szacunków NBP wynika, że finansowanie zakupu mieszkań deweloperskich gotówką utrzymuje się na wysokim poziomie. W II kwartale 2021 w siedmiu największych aglomeracjach Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź) wydano na ten cel 5 mld zł. Kwartał wcześniej było to 5,9 mld zł.

Wzrost sprzedaży u deweloperów z gwiazdką

Wynik z wiosny jest czwartym najlepszym w historii (ten zimowy zajmuje pierwsze miejsce). Na podstawie danych JLL firma doradcza HRE Investments szacuje, że sfinalizowano transakcje dotyczące 9690 lokali.

W ujęciu kwotowym sprzedaż deweloperów na siedmiu największych rynkach w II kwartale była 17 razy lepsza niż w analogicznym okresie 2020. Jednak porównanie zaburza fakt, że przed rokiem panował ścisły lockdown.

Mieszkania deweloperskie kupione za gotówkę

Wówczas biura sprzedaży większości deweloperów były zamknięte. Podobnie jak kancelarie notarialne. Utrudniony był również dostęp do sądów. Na rynku panowała ogromna niepewność i wielu inwestorów wstrzymywało się z zakupem lub nawet wycofywało ze wstępnych ustaleń z deweloperami.

W efekcie w II kwartale 2020 klienci sfinansowali wyłącznie własnymi środkami zakup 630 lokali. Sumaryczna wartość umów wyniosła 300 mln zł.

Rekordowa gotówka na mieszkania deweloperskie

Jak zauważa Bartosz Turek z HRE Investments, w I półroczu popyt na mieszkania deweloperskie kupowane za gotówkę ustanowił nowy rekord. Zawarte transakcje opiewały w sumie na 11 mld zł. To minimalnie więcej niż na przełomie 2019 i 2020.

Wartość sprzedaży nowych mieszkań kupionych za gotówkę

Od stycznia do czerwca br. klienci kupili łącznie 21370 mieszkań. Natomiast w IV kwartale 2019 i w I kwartale 2020 było to ogółem 23140 lokali. Jeszcze więcej (ok. 23750) aktów przenoszących własność zawarto w na przełomie lat 2016-17 i 12 miesięcy później.

Nowy rekord kwotowy wziął się oczywiście ze wzrostu cen nieruchomości, który skompensował firmom budującym mieszkania deweloperskie mniejszą sprzedaż. GUS podał, że w II kwartale ceny mieszkań na rynku pierwotnym urosły o 8,6 proc. rok do roku. Są to dane dla całego kraju. Natomiast wg NBP, który monitoruje stawki m.in. dla siedmiu największych metropolii, wzrost wyniósł aż 11,3 proc.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.