Najlepsze walutowe konto oszczędnościowe na początku 2022

walutowe konto oszczędnościowe
fot. pixabay.com

Walutowe konto oszczędnościowe sprawdzi się nie tylko w dobie słabego złotego i wysokiej inflacji. O gromadzeniu części nadwyżek finansowych w dewizach powinien pomyśleć każdy inwestor, który chce ograniczyć wahania wartości portfela. Wskazujemy najwyżej oprocentowane rachunki w EUR, USD, GBP i CHF.

Wybuch pandemii spowodował osłabienie złotego, które wskutek kolejnych fal zachorowań trwa do dziś. Kurs PLN poszedł w dół jeszcze bardziej po interwencji NBP pod koniec 2020 r. Do tego inflacja od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie nienotowanym od 20 lat.

Na razie nie zanosi się na to, by sytuacja wróciła do normy – tak w kwestii notowań złotego, jak i tempa wzrostu cen. Prognozy na ten rok mówią o średnim CPI na poziomie 7-8 proc.

Walutowe konto oszczędnościowe jako stabilizator portfela

Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad tym, by założyć walutowe konto oszczędnościowe i na nim gromadzić nadwyżki. Oczywiście rozważają tzw. twarde waluty, czyli EUR, USD, GBP i CHF.

najlepsze walutowe konta oszczędnościowe
fot. materiał reklamowy

Zresztą warto byłoby to robić niezależnie od obecnej sytuacji. Eksperci radzą, by żyjąc w Polsce i osiągając dochody w PLN, 1/10 kapitału trzymać w dewizach. Po co? Aby stabilizować wahania wartości portfela.

W ten sposób nawet w sytuacji przeceny posiadanych walorów nie musimy ponosić strat. Dzieje się tak, gdy złoty słabnie w odniesieniu do walut bazowych, w których notowane są te aktywa.

W którym banku odkładać zatem dewizy? Wybór, zwłaszcza w przypadku franków szwajcarskich i funtów szterlingów, nie jest duży.

drobny biznes najchętniej bierze leasing
fot. pixabay.com

W porównaniu z poprzednim zestawieniem z maja 2020 wachlarz możliwości znów się skurczył, a proponowane klientom odsetki poszły w dół. Dotknęło to również najlepsze walutowe konto oszczędnościowe w każdej z głównych jednostek rozliczeniowych.

W efekcie tylko kilka rachunków na rynku jest oprocentowanych i przeważnie są to symboliczne stawki. Po części ma to związek z niemal zerowymi (w USA i Anglii to 0,25 proc.) lub nawet ujemnymi (strefa euro to -0,5 proc., a Szwajcaria -0,75 proc.) stopami procentowymi.

Najważniejsze banki centralne podniosły koszt pieniądza. Czy to przełożyło się na oprocentowanie kont oszczędnościowych w walucie w polskich bankach? Sprawdź ranking z lutego 2023.

Konta oszczędnościowe w EUR

Konto walutowe oszczędnościowe w EUR dostępne jest w 10 bankach. To o dwa mniej niż niespełna dwa lata temu.

Jednak tylko sześć z instytucji wypłaca jakiekolwiek odsetki od środków we wspólnej walucie. Najwyższe stawki proponują: Getin Bank i BOŚ Bank.

Ranking kont oszczędnościowych EUR

lp.InstytucjaStawka [proc.]
1.Getin Bank
[zakładam z kontem oszczędnościowym w PLN]
2%*
2.BOŚ0,2%
3.Aion Bank0,05%
Opracowanie: Obiektywne Finanse, stan na 1.09.2022 r.

* – promocyjna stawka przez sześć miesięcy dla nowych środków (max 200 tys. EUR); standardowa oprocentowanie wynosi 0,1%

Konta oszczędnościowe w USD

Konto oszczędnościowe walutowe w USD otworzymy w dziewięciu bankach. Z tym że na odsetki możemy liczyć w sześciu przypadkach. Jednak bardziej zauważalny kupon proponuje właściwie tylko Getin Bank (1,2 proc.).

Nadzieją są spodziewane podwyżki stóp procentowych. Pierwsza ma nastąpić już wiosną. Najwięcej członków Fed-u (amerykański bank centralny) jest za tym, by w ciągu dwóch lat dokonać pięciu ruchów w górę.

Tyle że w przypadku GBP to się nie sprawdziło. W połowie grudnia Bank Anglii zwiększył stopę referencyjną z 0,1 do 0,25 proc. i dotąd nie przełożyło się to na wyższe oprocentowanie walutowych kont oszczędnościowych w Polsce.

Ranking kont oszczędnościowych USD

lp.InstytucjaStawka [proc.]
1.Getin Bank
[zakładam z ROR-em]
1,5%*
2.Citi Handlowy
[zakładam z ROR-em]
0,05%**
3.Bank Millennium
[zakładam wraz z ROR-em]
0,01%

Bank Pekao
[zakładam wraz z ROR-em]
0,01%

Nest Bank0,01%

ING Bank Śląski
[zakładam wraz z ROR-em]
0,01%
Opracowanie: Obiektywne Finanse, stan na1.09.2022 r.

* – promocja przez sześć miesięcy dla nowych środków (max 200 tys. USD); standardowa oprocentowanie wynosi 0,2%

** – do 20 tys. USD

Konta oszczędnościowe w GBP

Oszczędnościowe konto walutowe w GBP ma w ofercie siedem podmiotów, ale odsetki wypłacają cztery. Przy czym proponowane przez nie stawki są symboliczne. Dotyczy to również lidera rankingu, czyli Citi Handlowego (0,05 proc. z limitem 20 tys. funtów szterlingów).

Najlepsze konta oszczędnościowe GBP

lp.InstytucjaStawka [proc.]
1.Citi Handlowy
[zakładam z ROR-em]
0,05%*
2.ING Bank Śląski
[zakładam wraz z ROR-em]
0,01%

Nest Bank0,01%

Bank Pekao
[zakładam wraz z ROR-em]
0,01%
Opracowanie: Obiektywne Finanse, stan na 25.12.2021 r.

* – do 20 tys. GBP

Konta oszczędnościowe w CHF

Ranking walutowych kont oszczędnościowych w CHF zawsze był dość ubogi. Nie inaczej jest tym razem. W zestawieniu ujęliśmy dwa spośród czterech banków mających w ofercie taki rachunek, który jest oprocentowany.

Najlepsze konta oszczędnościowe CHF

lp.InstytucjaStawka [proc.]
1.BOŚ0,05%
2.Bank Pekao
[zakładam wraz z ROR-em]
0,01%
Opracowanie: Obiektywne Finanse, stan na 25.12.2021 r.

Maciej Kusznierewicz

6 Komentarze

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Konto SuperOszczędnościowe Citibanku na 6% - Obiektywne Finanse
  2. Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe walutowe 2023 - Obiektywne Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.