Refinansowanie kredytu hipotecznego a poniesione koszty – zobacz, ile możesz zyskać!

Refinansowanie kredytu hipotecznego
Fot. materiały reklamowe

Dla wielu kredytobiorców refinansowanie kredytu hipotecznego może być sposobem na oszczędności sięgające nawet setek tysięcy złotych. Ale samo w sobie może wiązać się również z pewnymi kosztami. Zobaczmy, ile wyniosą i jak zaoszczędzić jeszcze więcej!

Materiał zewnętrzny

Każdy kredytobiorca dąży do tego, aby jak najbardziej ograniczać wydatki związane z kredytem. Istnieje kilka sposobów na uzyskanie w pełni legalnych i bezpiecznych oszczędności. Jednym z nich jest refinansowanie kredytu. Czym jest?

Czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego?

To proces, w ramach którego zaciągasz nowy kredyt hipoteczny w celu spłaty istniejącego już kredytu mieszkaniowego.

Refinansowanie kredytu hipotecznego
fot. Tumisu || pixabay.com

Celem refinansowania jest oczywiście uzyskanie lepszych warunków kredytowania, co może obejmować niższe oprocentowanie, dogodniejsze warunki spłaty, ale również dostęp do dodatkowych środków finansowych – zdecydowanie tańszych od tych, które można uzyskać np. w ramach kredytu gotówkowego.

Ile mogą wynieść oszczędności? Często liczy się je w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych. Co ważne: mają długofalowy charakter. Sposobem na stałe obniżenie raty jest refinansowanie kredytu, a wakacje kredytowe okażą się jedynie doraźnym wsparciem domowego budżetu. Pamiętaj także, że refinansowanie kredytu hipotecznego w tym samym banku nie jest możliwe – alternatywą jest jednak renegocjowanie warunków umowy.

Z jakimi kosztami wiąże się refinansowanie kredytu?

Refinansowanie może być bardzo opłacalne. Ale aby tak było, musisz wybrać odpowiedni produkt i dostosować go do indywidualnej sytuacji. Kompleksowe informacje o refinansowaniu kredytu hipotecznego znajdziesz na Blogu Kredytowym.

Doradca kredytowy pomoże wybrać Konta oszczędnościowe oparte o WIBOR
Fot. materiały reklamowe

Jednym z kluczowych czynników są koszty, jakie mogą wiązać się z całą operacją, takie jak:

  • Opłaty za wycenę nieruchomości: kredyt refinansowy również będzie bazować na zabezpieczeniu na hipotece nieruchomości. Zanim zostanie udzielony, bank będzie wymagać więc aktualnej wyceny wartości nieruchomości. Koszt takiej wyceny to zazwyczaj kilkaset złotych​​.
  • Opłaty sądowe: refinansowanie wymaga wniesienia zmian w księgach wieczystych, co wiąże się z koniecznością wykreślenia starej i wpisania nowej hipoteki. Koszty sądowe mogą wynieść ok. 300 złotych, a należny podatek PCC-3 to 19 zł​​.
  • Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu: niektóre banki mogą naliczać opłatę za wcześniejsze zamknięcie starego kredytu, jeśli będzie to miało miejsce w okresie pierwszych trzech lat spłaty. Sprawdź w swojej umowie kredytowej warunki wcześniejszej spłaty.
  • Prowizja za udzielenie nowego kredytu: nie jest to standardem, jednak niektóre banki mogą naliczyć prowizję za udzielenie nowego kredytu refinansowego.

Nie zawsze koszty muszą przy tym oznaczać, że cała procedura będzie nieopłacalna. Kredyt hipoteczny na refinansowanie poniesionych kosztów umożliwia również „doliczenie” ich do sumy pożyczonego kapitału – dzięki temu ich spłata zostanie rozłożona w czasie.

Co pozwala osiągnąć refinansowanie kredytu?

Zwróć uwagę, że refinansowanie kredytu hipotecznego może pozwolić Ci na osiągnięcie różnych celów. Oto najważniejsze z nich:

wybór konta osobistego i oszczędnościowego
  • Obniżenie oprocentowania: jeśli aktualnie oferowane oprocentowanie kredytów jest niższe od tego, które widnieje na Twojej umowie, refinansowanie będzie świetnym sposobem na uzyskanie oszczędności.
  • Zmiana rodzaju oprocentowania: jeśli chcesz dokonać zmiany oprocentowania ze zmiennego na stałe, wybierając przy tym najkorzystniejszą ofertę na rynku, skorzystaj z refinansowania.
  • Zmiana długości okresu kredytowania: wydłużenie okresu spłaty pozwoli Ci obniżyć miesięczne raty, choć zwiększy łączny koszt kredytu z powodu dłuższego okresu naliczania odsetek. Skrócenie okresu spłaty zwiększa miesięczne obciążenie, ale zmniejsza ogólną kwotę odsetek do zapłaty.
  • Pozyskanie dodatkowych środków: refinansowanie może również umożliwić uzyskanie dodatkowych środków na dowolne cele – i to bez konieczności zaciągania nowego kredytu.

Plan Finance Michał Dawidowicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.