Warto teraz kupować antyinflacyjne obligacje oszczędnościowe

obligacje antyinflacyjne z terninem zapadalności za 4 lata i 10 lat

Z początkiem czerwca antyinflacyjne obligacje oszczędnościowe zyskają na atrakcyjności. Wzrośnie bowiem ich marża, która decyduje, o ile przewyższą one tempo wzrostu cen. Natomiast papiery skarbowe nabywane w drodze zamiany już od 27 maja będą tańsze niż zwykle.

Szybko spadająca do celu NBP (2,5 proc. +/-1) inflacja zmartwiła część osób, które w ostatnich latach kupiły antyinflacyjne obligacje oszczędnościowe (4-letnie i 10-letnie). Jeszcze niedawno takie papiery dłużne dawały zarobić 15-20 proc. Jednak w kolejnym okresie odsetkowym przyniosą zaledwie 3-4 proc. odsetek.

Nowe obligacje antyinflacyjne bardziej opłacalne

Problem dotyczy obligacji skarbowych wartych 30 mld zł. Dlatego ich posiadacze powinni zastanowić się nad przedterminową sprzedażą papierów i zakupem obligacji antyinflacyjnych z nowych emisji. Te mają bowiem dużo lepsze parametry.

trzyletnie obligacje skarbowe stałoprocentowe

W dodatku w najbliższym czasie ich atrakcyjność jeszcze wzrośnie. Z listów emisyjnych wynika, że antyinflacyjne obligacje oszczędnościowe dostępne od 1 czerwca (a w drodze zamiany już od 27 maja) będą mieć większe marże.

Za to spadnie oprocentowanie i marże obligacji o krótszym terminie: rocznych (ROR), dwuletnich (DOR) i trzyletnich (TOS). Marża to część oprocentowania doliczana do wskaźnika bazowego. W przypadku antyinflacyjnych obligacji oszczędnościowych jest nim inflacja za ostatnie 12 miesięcy.

Przykładowo dla odsetek od papierów oznaczonych skrótami COI (4-letnie) oraz EDO (10-letnie) naliczanych w czerwcu wskaźnikiem bazowym jest inflacja z kwietnia, czyli 2,4 proc. Wspomniane obligacje kupione np. w czerwcu 2022 mają marżę 1 pkt (COI) i 1,25 pkt (EDO). Zatem ich posiadacze zarobią w najbliższym rocznym okresie odsetkowym 3,4-3,65 proc.

Obowiązująca od czerwca 2024 oferta obligacji oszczędnościowych na tle dotychczasowej

Tymczasem w czerwcowej emisji antyinflacyjne obligacje oszczędnościowe dadzą zarobić w pierwszym roku odpowiednio: 6,55 proc. i 6,8 proc. Natomiast w kolejnych latach ich oprocentowanie będzie zależeć od inflacji powiększonej o marżę. Ta w przypadku obligacji 4-letnich wzrośnie do 1,5 pkt, a obligacji 10-letnich – do 2 pkt.

Uwaga! Zerwanie obligacji wiąże się z opłatą. Dla COI wynosi ona 70 groszy od sztuki, a dla EDO – 2 zł. Jednak jej poniesienie się opłaca. Już po uwzględnieniu podatku Belki obligacje antyinflacyjne kupione w czerwcu dadzą zarobić więcej niż te nabyte w poprzednich latach.

Antyinflacyjne obligacje oszczędnościowe i ich marże od 1 czerwca

PapieryOprocentowanie w I rokuMarżaOprocentowanie od II roku
4-letnie (COI)
[zobacz list emisyjny]
6,55%1,5Inflacja + 1,5
10-letnie (EDO)
[zobacz list emisyjny]
6,8%2Inflacja + 2
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl

Jak taniej kupić obligacje skarbowe

Tym, którym zapadają właśnie rządowe papiery dłużne, powinni rozważyć zakup w drodze zamiany. Dlaczego?

Po pierwsze, przyspiesza to rozliczenie. Nie czeka się na zwrot pieniędzy, które później (w razie chęci zakupu nowych obligacji oszczędnościowych) trzeba znów przelać na swój rachunek rejestrowy prowadzony przez Biuro Maklerskie PKO BP lub Biuro Maklerskie Pekao (z żubrem). Zamiana odbywa się bezgotówkowo, a pieniądze z wygasłych papierów używane są do nabycia nowych.

Zakup antyinflacyjnych obligacji oszczędnościowych poprzez zamianę jest tańszy
Fot. pixabay.com

Po drugie, z uwagi na niższą cenę. Normalnie za każdą obligację skarbu państwa płaci się 100 zł. Teraz w drodze zamiany kosztuje ona 99,70 zł (4-latka) i 99,60 zł (10-latka). Normalnie dyskonto wynosi 10 groszy. Obecnie przy zakupach za 25 tys. zł (EDO) lub 33,3 tys. zł (COI) otrzymuje się więc antyinflacyjną obligację oszczędnościową za darmo.

Przeczytaj: jak i gdzie kupić obligacje skarbowe.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.