Ostatnia szansa na dobre oprocentowanie IKE w bankach wiosną 2025

Najlepsze konta oszczędnościowe w marcu 2025
fot. krzysztof-m || pixabay.com

Wiosną 2025 oprocentowanie IKE w bankach pozostaje względnie atrakcyjne. Jednak w kolejnych miesiącach prawdopodobnie pójdzie w dół. Wszystko przez gruntowną zmianę nastawienia do ceny pieniądza przez Radę Polityki Pieniężnej. Najlepsze oferty dają zarobić prawie 7 proc. netto, czyli ponad 8 proc. brutto.

Odsetki, które banki są skłonne płacić osobom odkładającym na prywatną emeryturę z IKE, w dużej mierze zależą od stóp procentowych i stawek na rynku międzybankowym. W tej kwestii przez ostatnie kwartały wiele się nie działo. W efekcie oprocentowanie IKE w bankach było stabilne.

Jednak taki stan może się niebawem skończyć. Wszystko przez zwrot w stanowisku organu, który wyznacza cenę pieniądza w naszym kraju.

Oprocentowanie kont IKE a decyzje RPP

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023. Jednak przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej i jednocześnie prezes NBP przyznał ostatnio, że jest ona skłonna obniżyć koszt kapitału nadchodzących miesiącach. Wiele będzie zależeć od bieżących danych opisujących sytuację makroekonomiczną, np. produkcji przemysłowej, inflacji, dynamiki wynagrodzeń.

Dotąd większość RPP opowiadała się raczej za utrzymywaniem ceny pieniądza na dotychczasowym poziomie. Była skłonna rozpocząć dyskusję o obniżce dopiero w III-IV kwartale. Teraz nie wyklucza cięć o 50-100 pkt bazowych (0,5-1 pkt proc.) w tym roku i zejście podstawowej stopy do 3,5 proc. w przyszłym. Takie ruchy wyceniają notowania kontraktów terminowych na stopę procentową FRA.

Ta zmiana nastawienia RPP już wkrótce znajdzie odzwierciedlenie w malejącym wskaźnikach WIBOR i WIBID. To właśnie z nimi powiązane jest oprocentowanie IKE w wielu bankach. Tyle że jego aktualizacja odbywa się z opóźnieniem.

Średnie oprocentowanie IKE w bankach wiosną 2025 delikatnie w górę

Zatem jeszcze w II kwartale klienci mogą korzystać ze stawek, które obowiązywały zimą. Dlatego wiosną 2025 średnie oprocentowanie IKE w bankach wynosi 5,16 proc. w skali roku. Ze względu na zwolnienie oszczędności z podatku Belki odpowiada to stawce 6,37 proc. na zwykłym rachunku.

W porównaniu z zimowym odczytem wysokość odsetek delikatnie (11 pb) wzrosła [zobacz najlepsze IKE zimą 2025]. Również przed rokiem przeciętny kupon był odrobinę (6 pb) mniejszy niż obecnie.

Średnie oprocentowanie IKE w bankach wiosną 2025
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: GPW Benchmark, banki

Wzrost jest następstwem zmniejszenia naszej próby badawczej. Otóż z oferowania IKE wycofał się Bank Millennium, który płacił stosunkowo mało (3 proc.). Pominięcie tego podmiotu przy braku istotnych zmian (od -5 do +3 pb) w pozostałych organizacjach delikatnie podbiło średnie oprocentowanie IKE w bankach wiosną 2025.

Jednak klasyfikacja nie zmieniła się. Czołową trójkę rankingu IKE w bankach wiosną 2025 tworzą:

  • Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim – 6,75 proc.,
  • Bank Spółdzielczy w Parczewie – 6,16 proc.,
  • OK Bank w Knurowie – 5,96 proc.

Najwyżej notowanym bankiem komercyjnym jest (jeszcze) VeloBank.

Ranking kont IKE w bankach wiosną 2025

Lp.BankProc.KapitalizacjaUwagi
1.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim6,75%roczna
2.Bank Spółdzielczy w Parczewie6,16%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 1M z poprzedniego miesiąca + 0,5
3.OK Bank5,96%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 0,3;
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
4.Bank Spółdzielczy w Skierniewicach5,8%roczna
5.VeloBank
[zakładam wraz ze zwykłym kontem oszczędnościowym na 7,5%]
5,75%roczna– oprocentowanie równe stopie referencyjnej NBP
6.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie5,74%miesięczna
7.Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie5,66%roczna– oprocentowanie równe średniemu WIBID-owi 3M z poprzedniego kwartału
8.BNP Paribas
[zakładam z ROR-em]
5,59%dzienna– oprocentowanie oparte o WIBOR 3M z danego dnia roboczego
9.Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie5,59%roczna– stawka odpowiada średniej WIBID 6M (średnia z września, października i listopada lub marca, kwietnia i maja),
– wyższa stawka (0,05-0,15 pp.) dla klientów z min. rocznym stażem
10.Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie5,5%roczna– oprocentowanie wyliczane na podstawie średniej WIBID 1Y z września, października i listopada
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse. Stan na 10.04.2025 r.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.