Oprocentowanie rachunków IKE wiosną 2024 stabilne

Oszczędności i emerytura z IKE
fot. Tumisu || pixabay.com

Średnie oprocentowanie rachunków IKE ustabilizowało się w okolicach 4,9 proc. w skali roku. Dzięki zwolnieniu z podatku Belki odpowiada to stawce 6,05 proc. Jednak uwzględnione w naszym rankingu IKE konta emerytalne dają zarobić zdecydowanie więcej.

Od jesieni RPP zmieniła nastawienie względem kształtowania polityki monetarnej w najbliższych miesiącach. Znalazło to odzwierciedlenie w oczekiwaniach analityków co do poziomu stóp procentowych oraz cenie pieniądza na rynku międzybankowym. W efekcie średnie oprocentowanie rachunków IKE przestało spadać.

Oprocentowanie rachunków IKE wiosną 2024 minimalnie wyższe niż zimą

Wiosną 2024 banki płacą za emerytalne oszczędności 4,9 proc. w skali roku. To minimalnie (2 pkt bazowe) więcej niż kwartał wcześniej.

Jednak w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego widać już wyraźną różnicę in minus. Wtedy przeciętne oprocentowanie rachunków IKE wynosiło 5,63 proc.

Średnie oprocentowanie rachunków IKE wiosną 2024 na wykresie
Opracowanie własne: ObiektywneFinanse.pl

Spośród 23 monitorowanych przez nas instytucji pięć zwiększyło odsetki na kontach emerytalnych. Poniekąd stało się tak automatycznie, tj. wskutek wzrostu wskaźnika WIBID. Wiele banków powiązało z nim wysokość oprocentowania IKE. Natomiast 18 podmiotów utrzymało dotychczasowe stawki.

Przypomnijmy, że odsetki od oszczędności zebranych na indywidualnych kontach emerytalnych są zwolnione z podatku Belki, jeśli sięgnie się po nie po ukończeniu 60 lat. Zatem kupon w wysokości 4,9 proc. odpowiada stawce 6,05 proc. na zwykłym rachunku oszczędnościowym.

Banki prowadzące najlepsze konta IKE wiosną 2024

Zebrane przez nas najlepsze IKE dają zarobić wyraźnie więcej. Po raz kolejny ranking kont IKE otwiera Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim. Instytucja z Mazowsza płaci 6,75 proc. (czyli 8,33 proc. jak na normalnym rachunku).

Najlepsze IKE w PBS Sokołów Podlaski, który otwiera ranking IKE w bankach

Za nią plasuje się Bank Spółdzielczy w Parczewie na Lubelszczyźnie ze stawką 6,15 proc. (czyli 7,59 proc.) Jego klienci należą do wąskiego grona tych, którzy mogą się cieszyć ze wzrostu stawki w ostatnim czasie. To efekt wyższego WIBID-u 1M.

Po awansie z czwartej lokaty podium uzupełnia OK Bank z Knurowa na Górnym Śląsku. Tam zarobimy 5,96 proc. (co równa się 7,35 proc. brutto).

Spośród banków komercyjnych najlepsze konto IKE dostępne jest w BNP Paribas oraz VeloBanku. Ten pierwszy oferuje oprocentowanie rachunków IKE równe WIBOR-owi 3M (obecnie – 5,88 proc.), drugi – stopie referencyjnej NBP (5,75 proc.).

Ranking IKE w banku wiosną 2024

lp.bankproc.kapitalizacjauwagi
1.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim6,75%roczna
2.Bank Spółdzielczy w Parczewie6,15%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 1M z poprzedniego miesiąca + 0,5
3.OK Bank5,96%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 0,3;
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
4.BNP Paribas
[zakładam z ROR-em]
5,88%dzienna– oprocentowanie oparte o WIBOR 3M z danego dnia roboczego
5.Bank Spółdzielczy w Skierniewicach5,8%roczna
6.VeloBank
[zakładam wraz ze zwykłym kontem oszczędnościowym na 7%]
5,75%roczna– oprocentowanie równe stopie referencyjnej NBP
7.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie5,74%miesięczna
8.Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie5,66%roczna– oprocentowanie równe średniemu WIBID-owi 3M z poprzedniego kwartału

Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie5,66%roczna– stawka odpowiada średniej WIBID 6M (średnia z września, października i listopada),
– wyższa stawka (0,05-0,15 pp.) dla klientów z min. rocznym stażem
10.Bank Spółdzielczy w Wołczynie5,64%roczna– stawka wynika ze wzoru WIBID 12M (średnia z maja, czerwca i lipca danego roku) x współczynnik zależny od stażu klienta*
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse. Stan na 4.04.2024 r.

* – dla rachunków istniejących krócej niż 12 miesięcy współczynnik wynosi 0,835; 12-24 miesiące: 0,86; 24-60 miesięcy: 0,885; powyżej 60 miesięcy: 0,91.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.