Najlepsze rachunki IKE w bankach latem 2024

Ranking kont IKE w banku i najlepsze rachunki IKE w bankach
fot. Arek Socha || Pixabay

Latem 2024 najlepsze rachunki IKE w bankach dają zarobić praktycznie tyle samo, co we wcześniejszych miesiącach roku. Najwyżej oprocentowane konta wciąż dostępne są w instytucjach spółdzielczych o lokalnym zasięgu. Z tego schematu wyłamują się BNP Paribas i VeloBank.

Jak co kwartał analizujemy oferty indywidualnych kont emerytalnych prowadzonych przez banki w formie konta oszczędnościowego. Od kilku kwartałów stopy procentowe NBP stoją w miejscu. Tak powinno pozostać przynajmniej do końca tego roku.

Stawki międzybankowe również pozostają stabilne. Ma to swoje przełożenie na oprocentowanie IKE, które zmienia się w niewielkim stopniu. Podobnie jak zestawienie, w którym przedstawiamy najlepsze rachunki IKE w bankach.

Oprocentowanie IKE latem 2024 stabilne

Latem 2024 średnie oprocentowanie IKE wyliczane na podstawie 23 monitorowanych przez nas podmiotów wynosi 4,86 proc. w skali roku. Z uwagi na zwolnienie podatkowe, które przysługuje po spełnieniu dwóch warunków, odpowiada to stawce 6 proc. na zwykłym koncie oszczędnościowym.

Średnie oprocentowanie IKE w bankach latem 2024
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Źródło: strony banków i obliczenia własne

W stosunku do wiosny br. dostępne na kontach emerytalnych przeciętne odsetki zmalały o 3 pkt bazowe – z 4,91 proc. Większą różnicę, in minus, widać w porównaniu z ubiegłorocznym latem. Wtedy średnie oprocentowanie wynosiło 5,64 proc. (niespełna 7 proc. na zwykłym rachunku).

Przez ten czas pogorszyła się też oferta. Najlepsze rachunki IKE w bankach dawały wówczas zarobić 7,75 proc. Dziś jest to 1 pkt proc. mniej. Ponadto w kilku monitorowanych przez nas instytucjach produkt przestał być dostępny.

Niezmiennie najlepsze rachunki IKE w bankach spółdzielczych

Gdzie założyć IKE latem 2024? Najwyżej oprocentowany rachunek IKE proponuje Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, który płaci 6,75 proc. w skali roku (8,33 proc. brutto). Organizacja z Mazowsza przewodzi rankingowi IKE od ośmiu kwartałów.

Najlepsze IKE w PBS Sokołów Podlaski, który otwiera ranking IKE w bankach

Za nią plasuje się Bank Spółdzielczy w Parczewie, gdzie emerytalne oszczędności pracują w tempie 6,14 proc. (7,58 proc. brutto). Podmiot z Lubelszczyzny również od dłuższego czasu znajduje się na podium najlepszych kont IKE.

Tak samo jak trzeci w zestawieniu OK Bank z Knurowa. Tam stawka wynosi 5,96 proc. (7,36 proc.).

A jeśli wolimy ofertę banku komercyjnego, który zasięgiem działania obejmuje cały kraj? W tej grupie najlepsze rachunki IKE mają: BNP Paribas (przeczytaj analizę) oraz VeloBank (dowiedz się szczegółów). Pierwszy płaci 5,85 proc. (7,22 proc. jak na zwykłym rachunku), drugi – 5,75 proc. (7,1 proc.).

Ranking IKE w banku latem 2024

Lp.BankProc.KapitalizacjaUwagi
1.Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim6,75%roczna
2.Bank Spółdzielczy w Parczewie6,14%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 1M z poprzedniego miesiąca + 0,5
3.OK Bank5,96%roczna– stawka wynika ze wzoru: średni WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 0,3;
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
4.BNP Paribas
[zakładam z ROR-em]
5,85%dzienna– oprocentowanie oparte o WIBOR 3M z danego dnia roboczego
5.Bank Spółdzielczy w Skierniewicach5,8%roczna
6.VeloBank
[zakładam wraz ze zwykłym kontem oszczędnościowym na 7%]
5,75%roczna– oprocentowanie równe stopie referencyjnej NBP
7.Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie5,74%miesięczna
8.Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie5,66%roczna– oprocentowanie równe średniemu WIBID-owi 3M z poprzedniego kwartału
9.Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie5,47%roczna– oprocentowanie wyliczane na podstawie średniej WIBID 1Y z września, października i listopada
10.Silesia Bank5,25%roczna– pierwsza wpłata min. 100 zł
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse. Stan na 3.07.2024 r.

Maciej Kusznierewicz

Maciej Kusznierewicz, dziennikarz, bloger i copywriter — twórca treści

Autor tego bloga, którego prowadzi od 2012. Dziennikarz i copywriter z 19-letnim doświadczeniem w prasie drukowanej i elektronicznej. Pasjonat finansów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.