Imponujący wykup wierzytelności z faktur na otwarciu 2025

koszty faktoringu pełnego i lokaty bankowe dla zamożnych

W I kwartale 2025 wykup wierzytelności z faktur osiągnął skalę niewidzianą o tej porze roku. Rekordowa była także liczba firm, które zdecydowały się na tę usługę. Po raz pierwszy od dłuższego czasu zwiększyła się średnia wartość dokumentu sprzedażowego objętego faktoringiem.

Firmy faktoringowe mają za sobą najlepsze otwarcie roku w historii. Jeszcze nigdy w I kwartale nie udzieliły one tak dużego finansowania przedsiębiorstwom chcącym uwolnić gotówkę z dokumentów sprzedażowych o długim terminie płatności.

Największy wykup wierzytelności z faktur na otwarciu roku

Wg danych Polskiego Związku Faktorów od stycznia do końca marca 2025 wykup wierzytelności z faktur opiewał na 119,8 mld zł. Tym samym w skali roku zwiększył się o ponad 8 proc. (9,2 mld zł).

Wykup wierzytelności z faktur w ujęciu kwartalnym od początku 2021 do początku 2025
Obliczenia: ObiektywneFinanse.pl || Dane: PZF

Większego finansowania na poczet nieprzeterminowanych dokumentów sprzedażowych banki i wyspecjalizowane podmioty udzieliły tylko w końcówce 2024 (126,4 mld zł) oraz w trzecim kwartale 2022 (122,6 mld zł). Ponadto w ostatnich dziewięciu kwartałach rynek faktoringu z większą dynamiką rósł tylko w okresie od października do grudnia ub. r. Wówczas tempo rozwoju wówczas przekroczyło 9 proc.

Z usługi faktoringu skorzystała rekordowa liczba 27,2 tys. firm. To o prawie 1/10 więcej niż na początku 2024 (wtedy zdecydowało się na nią 24,8 tys. przedsiębiorstw). Przedstawiły one do wykupu 7,3 mln faktur, których liczba w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej zwiększyła się o 300 tys. szt. (przeszło 4 proc.).

W efekcie po raz pierwszy od dłuższego czasu średnia wartość faktury objętej wykupem wierzytelności wzrosła. W I kwartale 2025 wyniosła 16.411 zł. To tyle samo co w całym 2024 i o niespełna 4 proc. (611 zł) więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Dlaczego wzrośnie zapotrzebowanie na faktoring

Na początku br. z faktoringu najczęściej korzystały firmy zajmujące się produkcją oraz dystrybucją. Łącznie odpowiadały one za 3/4 wypłaconego przez faktorów finansowania.

Branże, które najczęściej korzystały z faktoringu w I kwartale 2025

Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach zainteresowanie faktoringiem nadal ma być duże. Większy wykup wierzytelności z faktur ma być następstwem ożywienia w inwestycjach.

W tym roku spodziewane jest przyspieszenie tempa wzrostu PKB. To powinno pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie roli naszego sektora – mówi Konrad Klimek, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF.

Spodziewane jest zwiększenie aktywności inwestycyjnej polskich firm. Inwestycje zwiększą zapotrzebowanie podmiotów gospodarczych na gotówkę dostarczaną przez firmy faktoringowe. Możemy więc odegrać znaczącą rolę w dostarczeniu elastycznego i szybkiego finansowania, uzupełniając tym samym ofertę sektora bankowego – dodaje Klimek.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.