Usługi faktoringowe pod kreską, ale na plusie

Praca księgowej wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa

Popyt na usługi faktoringowe mierzony liczbą klientów rośnie. Jednak z powodu różnych czynników zmniejsza się średnia kwota wierzytelności zgłaszanych przez przedsiębiorstwa do wykupu. W efekcie maleją obroty firm uwalniających gotówkę z faktur. Niebawem ma się to zmienić.

Po odbiciu w IV kwartale 2023, które okazało się chwilowe, firmy faktoringowe znów zanotowały mniejsze obroty. Taka sytuacja utrzymuje się od roku. Natomiast w ujęciu kwartalnym spadek trwa już od końcówki 2022.

Z drugiej strony na usługi faktoringowe decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Przedstawiają one do wykupu coraz więcej faktur. Z tym że przeciętna wartość pojedynczej wierzytelności maleje.

Więcej chętnych na usługi faktoringowe przy mniejszych

Wg danych PZF w pierwszych trzech miesiącach 2024 jego członkowie udzielili finansowania na 111,9 mld zł, wykupując od firm 7 mln dokumentów sprzedażowych.

Kwartalne obroty firm świadczących usługi faktoringowe w latach 2021-204
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: PZF

W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego skumulowana wartość faktur przedstawionych do wykupu zmalała o 1,9 mld zł (niecałe 2 proc.), a w stosunku do końcówki ub. r. – o 4 mld zł (3,5 proc.). Natomiast ich liczba zwiększyła się o ponad 9 proc. (600 tys. szt.).

Z usług faktoringowych skorzystało 24,8 tys. podmiotów gospodarczych, czyli o prawie 11 proc. więcej niż rok temu, gdy było ich 22,4 tys. Statystycznie każdy z nich przedstawił instytucjom finansowym do wykupu 282 faktury.

Liczba firm, które zdecydowały się na usługi faktoringowe w I kwartale

W efekcie średnia wartość wierzytelności, z której uwolniono gotówkę (przyspieszono termin płatności), zmniejszyła się o 10 proc. (1795 zł) – do 15.986 zł. W całym 2023, gdy po usługi faktoringowe sięgnęło 26,3 tys. firm, spadek wyniósł 13 proc. – do 16.791 zł.

Czynniki hamujące faktoring

Na mniejsze obroty firm faktoringowych po raz kolejny w dużej mierze wpłynął faktoring międzynarodowy, którego wartość zmniejszyła się o 11 proc. (2,2 mld zł) – do 16,7 mld zł. Również w ub. r. segment ten ciągnął branżę w dół. Faktoring krajowy nieznacznie (0,3 proc., czyli 0,25 mld zł) urósł – do 95,1 mld zł.

Ponowny spadek części eksportowej miał związek z utrzymującą się trudną sytuacją gospodarczą naszych najważniejszych partnerów handlowych, czyli Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii. Także drugi czynnik oddziałujący negatywnie na rynek usług faktoringowych, czyli wysokie stopy procentowe, pozostał aktualny. Do tego spodziewana poprawa koniunktury w kraju postępuje wolniej od oczekiwań.

Struktura obrotów firm faktoringowych w ujęciu sektorowym w I kwartale 2024

Przełożyło się to na przetasowania wśród klientów faktorów. Wyraźnie (o 6,1 pkt proc.) zmalało znaczenie firm produkcyjnych, z których wiele nastawionych jest na eksport. Jednak sektor ten utrzymał pozycję lidera (39,3 proc.).

W strukturze klientów najbardziej (+2,4 pkt proc.) zwiększył się udział przedsiębiorstw dystrybucyjnych (do 38,5 proc.) oraz tych zaliczonych do kategorii pozostałe (+2,2 pkt proc. do 9,6 proc.).

Wzrośnie popyt na usługi faktoringowe

Mimo to przedstawiciele branży pozostają optymistami co do przyszłości. Spodziewają się nie tylko dalszego wzrostu liczby klientów, ale też obrotów. Ma to nastąpić w wakacje.

Potrafimy szybko dostosować się do potrzeb klientów, zaoferować nowe rozwiązania produktowe i techniczne, a także zwiększyć elastyczność w ocenie transakcji – mówi Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

chwilówka w firmie pozyczkowej
fot. materiały reklamowe

Obroty instytucji świadczących usługi faktoringowe mają się zwiększyć za sprawą dwóch czynników: dalszej digitalizacji oraz stabilizacji otoczenia prawnego.

Zachęci to dotychczasowych klientów do zwiększenia liczby faktur przedstawianych do sfinansowania, a nowych przekona do wypróbowania tego skutecznego narzędzia zarządzania płynnością – argumentuje Klimek.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.