IKE w DFE PZU pod lupą

IKE w DFE PZU sponsoruje Igę Świątek

Klienci mogą już oszczędzać IKE w DFE PZU. W ramach promocji do końca stycznia 2025 unikną opłaty manipulacyjnej. Sprawdzamy, w co inwestuje, ile kosztuje i jakie wyniki osiąga drugi co do wielkości dobrowolny fundusz emerytalny.

Skromna oferta indywidualnych kont emerytalnych (IKE) prowadzonych przez PTE powiększyła się. Do dobrowolnych funduszy emerytalnych Generali, PKO BP, Nationale-Nederlanden i Allianza dołączył bowiem DFE PZU. Tym samym zrealizowały się nasze zapowiedzi z końcówki ub. r.

Polityka inwestycyjna DFE PZU

IKE w DFE PZU, tak jak u pozostałych wymienionych firm, ma postać funduszu aktywnej alokacji. W zależności od koniunktury i decyzji zarządzających lokuje on pieniądze klientów w różnych proporcjach w akcje podmiotów krajowych i zagranicznych oraz obligacje skarbowe i korporacyjne.

Struktura aktywów DFE PZU prowadzących IKE oraz IKZE na koniec 2023
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: PTE PZU

Z informacji DFE PZU wynika, że na koniec 2023 w jego portfelu znajdowały się:

 • w 45,5 proc. akcje z GPW (najwięcej: PKO BP, Santandera, Orlenu, LPP i Allegro),
 • w 10,5 proc. akcje zagraniczne (m.in. Microsoftu, Amazona, Intela, Google’a, VW, PayPala),
 • w 29 proc. obligacje skarbowe i gwarantowane przez skarb państwa (BGK),
 • w 8 proc. obligacje korporacyjne polskich przedsiębiorstw (m.in. banków i deweloperów),
 • w 7 proc. gotówka.

W porównaniu ze stanem z końca 2022 w aktywach funduszu zmalał udział papierów udziałowych i dłużnych, a wzrósł gotówki.

Na koniec grudnia DFE PZU zajmował drugie miejsce na rynku pod względem wielkości aktywów. Zebrał 778 mln zł (o połowę więcej niż 12 miesięcy wcześniej, gdy zarządzał 514 mln zł). Pod tym względem wyprzedzał go tylko Nationale-Nederlanden DFE, w którym przyszli emeryci trzymali 798 mln zł.

Od początku roku DFE PZU wypracował 4,27 proc. zysku przy średniej rynkowej 5,35 proc. (dane serwisu analizy.pl z 23 kwietnia). Dawało mu to ostatnie miejsce spośród sześciu funduszy pomnażających pieniądze w ramach IKE oraz IKZE. W ujęciu 12-miesięcznym plasował się na czwartej pozycji z wynikiem +20,33 proc., czyli nieco powyżej średniej (20,22 proc.).

Kliknij i sprawdź najlepsze IKE w DFE w 2023. Wolisz bardziej konserwatywne rozwiązania? Zobacz ranking IKE w bankach.

»Załóż indywidualne konto emerytalne w DFE PZU przez internet«

Opłaty za IKE w DFE PZU

Ile kosztuje IKE w DFE PZU? Standardowo od każdej wpłaty podmiot prowadzący pobiera prowizję, która wynosi od 3,4 do 1 proc. i maleje wraz ze stażem klienta (liczbą lat, które upłynęły od zawarcia umowy). Najniższa stawka przysługuje klientom mającym IKE w DFE PZU ponad 15 lat.

Doradca kredytowy pomoże wybrać Konta oszczędnościowe oparte o WIBOR
Fot. materiały reklamowe

Jednak do 31 stycznia 2025 w ramach promocji PTE PZU nie pobiera opłaty manipulacyjnej. Żeby skorzystać ze zwolnienia, klient we wniosku o otwarcie konta musi podać kod 43.

Za zarządzanie PTE PZU nalicza 2,99 proc. wartości zgromadzonych środków. A jeśli wypracuje lepszy wynik od swojego benchmarku, którym po połowie jest indeks WIG 30 oraz TBSP, inkasuje 1/5 od tej nadwyżki. Jest to tzw. success fee, czyli opłata za dobry wynik.

Osoby, które przed upływem 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy zamkną IKE w DFE PZU albo wypłacą z niego część pieniędzy, zapłacą prowizję w wysokości 10 proc. pobranych środków. Dotyczy to również wypłaty transferowej, czyli przeniesienia IKE do innej instytucji.

Niepopularne IKE w dobrowolnych funduszach emerytalnych

IKE w DFE to najmniej popularna postać konta emerytalnego. Wg danych UKNF-u na koniec ub. r. takich rachunków było 12.835, czyli niespełna 1,6 proc. wszystkich IKE. Większość z nich (58 proc.) należała do mężczyzn. Przez rok liczba indywidualnych kont emerytalnych w dobrowolnych funduszach emerytalnych zwiększyła się o 18 proc., czyli 1934 szt.

Liczba kont i wartość środków na IKE w DFE w latach 2012-2023
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

Najliczniejszymi grupami mającymi IKE w DFE byli panowie w wieku 41-50 lat oraz 31-40 lat. Na trzecim miejscu plasowały się panie w wieku 41-50 lat.

Aktywa klientów opiewały na 249 mln zł. W ciągu 12 miesięcy zwiększyły się o 56 mln zł, czyli 1/3.

Kliknij i przeczytaj więcej o rynku kont IKE.


Maciej Kusznierewicz

3 Komentarze

 1. 1) DFE PZU ma dużo wyższe opłaty od funduszy inwestycyjnych inPZU.
  2) DFE PZU jest aktywnie zarządzany, a fundusze inPZU są funduszami indeksowymi. Fundusze indeksowe w długim okresie prawie zawsze wygrywają z tymi aktywnie zarządzanymi.
  3) DFE PZU oferuje tylko jeden fundusz, a w inPZU jest kilkanaście funduszy do wyboru co dla jednych będzie zaletą (możliwość stworzenia własnego portfela) a dla innych wadą – konieczność dokonania wyboru.

   • W DFE PZU minimalna wpłata to 50 zł. Jeśli ktoś chce oszczędzać 50 zł miesięcznie i woli inPZU to zamiast 50 zł co miesiąc może wpłacać 100 zł co dwa miesiące 🙂

    Moim zdaniem inPZU wygrywa, ponieważ nie pobiera prowizji od wpłat i ma niższe opłaty za zarządzanie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo opłaty za zarządzanie obniżają zysk w przypadku długoterminowego oszczędzania. Polecam wykres, który to pokazuje: 
    „Inwestycja w fundusz przy różnych poziomach opłaty za zarządzanie”
    w artykule: Fundusze indeksowe na stronie kupfundusz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.